Janet Yellen skrytykowała postępowanie Chin z amerykańskimi firmami

Sekretarz skarbu Janet L. Yellen skrytykowała w piątek rozprawę chińskiego rządu z firmami mającymi powiązania zagraniczne i jego niedawną decyzję o nałożeniu ograniczeń eksportowych na niektóre kluczowe minerały, uzasadniając wysiłki administracji Bidena mające na celu zmniejszenie zależności amerykańskich producentów od Chin.

W swoim pierwszym dniu spotkań w Pekinie, aby złagodzić napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, Ms. Yellen przedstawiła. Jego uwagi skierowane do grupy dyrektorów amerykańskich firm działających w Chinach podkreśliły wyzwania, przed którymi stoją dwie największe gospodarki świata, starając się wyjść poza głębokie różnice.

„Podczas spotkań z moimi kolegami przekazuję obawy, które usłyszałem od amerykańskiej społeczności biznesowej – w tym stosowanie przez Chiny instrumentów nierynkowych, takich jak rozszerzone subsydia i bariery w dostępie do rynku dla przedsiębiorstw państwowych i krajowych. Firmy zagraniczne ”- powiedział na imprezie zorganizowanej przez Amerykańską Izbę Handlową w Chinach. Pani Yellen powiedziała liderom biznesu. „Jestem głęboko zaniepokojony działaniami karnymi podjętymi w ostatnich miesiącach wobec amerykańskich firm”. Przedstawiciele Boeinga, Bank of Uczestniczyli Ameryka i gigant rolniczy Cargill.

W marcu chińskie władze zatrzymały i zamknęły oddział pięciu chińskich obywateli pracujących w Pekinie dla Mintz Group, amerykańskiej firmy konsultingowej z 18 biurami na całym świecie. W następnym miesiącu władze przesłuchały pracowników biura amerykańskiej firmy konsultingowej Bain & Company w Szanghaju.

Kontrola amerykańskich firm działających w Chinach wynika z ograniczeń nałożonych przez administrację Bidena na dostęp Chin do technologii i sprzętu do produkcji półprzewodników o krytycznym znaczeniu.

Administracja Bidena przygotowuje dodatkowe ograniczenia w handlu technologiami USA z Chinami, w tym potencjalne ograniczenia dotyczące zaawansowanych chipów i inwestycji USA w tym kraju. Administracja przygotowuje się również do ograniczenia dostępu chińskich firm do amerykańskich usług przetwarzania w chmurze w celu załatania luki we wcześniejszych ograniczeniach w dostępie Chin do zaawansowanych chipów wykorzystywanych w sztucznej inteligencji.

Walka wet za wet trwała w tym tygodniu, kiedy Pekin zemścił się na ograniczeniach administracji Bidena dotyczących półprzewodników, ogłaszając, że ograniczy eksport niektórych kluczowych minerałów wykorzystywanych do produkcji niektórych chipów.

READ  Agata, Zmiana X-Men '97 – The Hollywood Reporter

Urzędnik z chińskiego Ministerstwa Finansów powiedział w piątek, że Ms. Wyraził nadzieję, że spotkania z Yellen poprawią stosunki gospodarcze i zasugerował, aby Stany Zjednoczone podjęły kroki, aby tak się stało. Urzędnik dodał, że oba kraje nie odnoszą korzyści z „odłączenia” i zakłócenia łańcuchów dostaw.

Pani Yellen powiedziała w piątek, że jest „zaniepokojona” decyzją Chin o nałożeniu ograniczeń eksportowych.

„Nadal oceniamy wpływ tych środków, ale przypominają nam one o znaczeniu budowania odpornych i zróżnicowanych łańcuchów dostaw” – powiedziała Yellen. Zasugerował, że mogą pojawić się dodatkowe odpowiedzi ze Stanów Zjednoczonych, aby zapewnić sprawiedliwe traktowanie amerykańskich firm i pracowników.

„Zawsze będę bronić twoich interesów i pracować nad zapewnieniem równych szans” – powiedziała. – dodała Yellen. „Obejmuje to koordynację z naszymi sojusznikami w odpowiedzi na nieuczciwe praktyki gospodarcze Chin”.

Firmy są również wystraszone przez stale zaostrzające się chińskie przepisy dotyczące bezpieczeństwa narodowego, w tym surowe przepisy dotyczące kontrwywiadu, które weszły w życie w sobotę. Departament Stanu USA wydał w tym tygodniu ostrzeżenie, w którym doradza Amerykanom ponowne rozważenie podróży do Chin ze względu na możliwość fałszywego zatrzymania.

Przewodniczący Izby Michael Hart powiedział, że amerykańskie firmy starają się odgrywać konstruktywną rolę w stosunkach gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

„Bez względu na to, co dzieje się na szczeblu politycznym, staramy się znaleźć wspólny język z naszymi chińskimi odpowiednikami, pracując, produkując, produkując, kupując, sprzedając, płacąc podatki i robiąc wszystko w sposób, który odzwierciedla nasze wartości” – powiedział Hart. , który siedział obok pani Yellen. Wierzymy, że przyniesie to korzyści także Stanom Zjednoczonym i Chinom”.

Sekretarz skarbu planuje poruszyć te kwestie podczas spotkań z najwyższymi chińskimi urzędnikami w ciągu najbliższych dwóch dni.

Oprócz liderów biznesu, pani Yellen spotkała się również w piątek z Liu He, byłym wicepremierem Chin, oraz Yi Gangiem, ustępującym prezesem Ludowego Banku Chin. Urzędnik Departamentu Skarbu powiedział, że pani Yellen omawiała perspektywy gospodarki w nieformalnej dyskusji, która trwała ponad godzinę z jej byłymi współpracownikami.

READ  Nuggets remisują po piątym faulu Nikoli Jokicia, który wygrał 4. mecz finałów NBA.

Później w piątek po południu spotka się z premierem Li Qiangiem w Wielkiej Hali Ludowej.

Klara Fu Dostarczony raport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *