Janet Yellen skrytykowała postępowanie Chin z amerykańskimi firmami

Sekretarz skarbu Janet L. Yellen skrytykowała w piątek rozprawę chińskiego rządu z firmami mającymi powiązania zagraniczne i jego niedawną decyzję o nałożeniu ograniczeń eksportowych na niektóre kluczowe minerały, uzasadniając wysiłki administracji Bidena mające na celu zmniejszenie zależności amerykańskich producentów od Chin.

W swoim pierwszym dniu spotkań w Pekinie, aby złagodzić napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, Ms. Yellen przedstawiła. Jego uwagi skierowane do grupy dyrektorów amerykańskich firm działających w Chinach podkreśliły wyzwania, przed którymi stoją dwie największe gospodarki świata, starając się wyjść poza głębokie różnice.

„Podczas spotkań z moimi kolegami przekazuję obawy, które usłyszałem od amerykańskiej społeczności biznesowej – w tym stosowanie przez Chiny instrumentów nierynkowych, takich jak rozszerzone subsydia i bariery w dostępie do rynku dla przedsiębiorstw państwowych i krajowych. Firmy zagraniczne ”- powiedział na imprezie zorganizowanej przez Amerykańską Izbę Handlową w Chinach. Pani Yellen powiedziała liderom biznesu. „Jestem głęboko zaniepokojony działaniami karnymi podjętymi w ostatnich miesiącach wobec amerykańskich firm”. Przedstawiciele Boeinga, Bank of Uczestniczyli Ameryka i gigant rolniczy Cargill.

W marcu chińskie władze zatrzymały i zamknęły oddział pięciu chińskich obywateli pracujących w Pekinie dla Mintz Group, amerykańskiej firmy konsultingowej z 18 biurami na całym świecie. W następnym miesiącu władze przesłuchały pracowników biura amerykańskiej firmy konsultingowej Bain & Company w Szanghaju.

Kontrola amerykańskich firm działających w Chinach wynika z ograniczeń nałożonych przez administrację Bidena na dostęp Chin do technologii i sprzętu do produkcji półprzewodników o krytycznym znaczeniu.

Administracja Bidena przygotowuje dodatkowe ograniczenia w handlu technologiami USA z Chinami, w tym potencjalne ograniczenia dotyczące zaawansowanych chipów i inwestycji USA w tym kraju. Administracja przygotowuje się również do ograniczenia dostępu chińskich firm do amerykańskich usług przetwarzania w chmurze w celu załatania luki we wcześniejszych ograniczeniach w dostępie Chin do zaawansowanych chipów wykorzystywanych w sztucznej inteligencji.

Walka wet za wet trwała w tym tygodniu, kiedy Pekin zemścił się na ograniczeniach administracji Bidena dotyczących półprzewodników, ogłaszając, że ograniczy eksport niektórych kluczowych minerałów wykorzystywanych do produkcji niektórych chipów.

READ  Mieszkańcy ewakuowali się, powszechne powodzie zgłaszane jako masowe burze nękają nadmorskie miasta Alaski

Urzędnik z chińskiego Ministerstwa Finansów powiedział w piątek, że Ms. Wyraził nadzieję, że spotkania z Yellen poprawią stosunki gospodarcze i zasugerował, aby Stany Zjednoczone podjęły kroki, aby tak się stało. Urzędnik dodał, że oba kraje nie odnoszą korzyści z „odłączenia” i zakłócenia łańcuchów dostaw.

Pani Yellen powiedziała w piątek, że jest „zaniepokojona” decyzją Chin o nałożeniu ograniczeń eksportowych.

„Nadal oceniamy wpływ tych środków, ale przypominają nam one o znaczeniu budowania odpornych i zróżnicowanych łańcuchów dostaw” – powiedziała Yellen. Zasugerował, że mogą pojawić się dodatkowe odpowiedzi ze Stanów Zjednoczonych, aby zapewnić sprawiedliwe traktowanie amerykańskich firm i pracowników.

„Zawsze będę bronić twoich interesów i pracować nad zapewnieniem równych szans” – powiedziała. – dodała Yellen. „Obejmuje to koordynację z naszymi sojusznikami w odpowiedzi na nieuczciwe praktyki gospodarcze Chin”.

Firmy są również wystraszone przez stale zaostrzające się chińskie przepisy dotyczące bezpieczeństwa narodowego, w tym surowe przepisy dotyczące kontrwywiadu, które weszły w życie w sobotę. Departament Stanu USA wydał w tym tygodniu ostrzeżenie, w którym doradza Amerykanom ponowne rozważenie podróży do Chin ze względu na możliwość fałszywego zatrzymania.

Przewodniczący Izby Michael Hart powiedział, że amerykańskie firmy starają się odgrywać konstruktywną rolę w stosunkach gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

„Bez względu na to, co dzieje się na szczeblu politycznym, staramy się znaleźć wspólny język z naszymi chińskimi odpowiednikami, pracując, produkując, produkując, kupując, sprzedając, płacąc podatki i robiąc wszystko w sposób, który odzwierciedla nasze wartości” – powiedział Hart. , który siedział obok pani Yellen. Wierzymy, że przyniesie to korzyści także Stanom Zjednoczonym i Chinom”.

Sekretarz skarbu planuje poruszyć te kwestie podczas spotkań z najwyższymi chińskimi urzędnikami w ciągu najbliższych dwóch dni.

Oprócz liderów biznesu, pani Yellen spotkała się również w piątek z Liu He, byłym wicepremierem Chin, oraz Yi Gangiem, ustępującym prezesem Ludowego Banku Chin. Urzędnik Departamentu Skarbu powiedział, że pani Yellen omawiała perspektywy gospodarki w nieformalnej dyskusji, która trwała ponad godzinę z jej byłymi współpracownikami.

READ  Powell podkreśla, że ​​bank centralny potrzebuje politycznej niezależności w radzeniu sobie z inflacją

Później w piątek po południu spotka się z premierem Li Qiangiem w Wielkiej Hali Ludowej.

Klara Fu Dostarczony raport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *