Japonia sprzeciwia się zawieszeniu przez Rosję rozmów pokojowych o II wojnie światowej

Premier Japonii Fumio Kishida przemawia na konferencji prasowej 3 marca 2022 r. w Tokio w Japonii. REUTERS / Kim Kyung-Hoon / Pool / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

22 marca (Reuters) – Japonia zareagowała we wtorek gniewnie na wycofanie się Rosji z rozmów pokojowych z Japonią w sprawie zawieszenia przez Rosję okupacji Ukrainy i wstrzymania wspólnych planów gospodarczych dotyczących spornych Wysp Kurylskich.

Rosja i Japonia formalnie nie zakończyły II wojny światowej z powodu konfliktu na wyspach niedaleko północnej japońskiej wyspy Hokkaido, która pod koniec II wojny światowej była okupowana przez Związek Radziecki.

Wyspy znane są jako Kurle w Rosji i Terytoria Północne w Japonii.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Japonia nałożyła sankcje na 76 osób, siedem banków i 12 innych organizacji w Rosji, ostatnio w piątek, w tym urzędników bezpieczeństwa i państwowego eksportera broni Rosoporonexport. Czytaj więcej

Rosja nie będzie prowadzić rozmów z Japonią w sprawie porozumienia pokojowego „w obecnych warunkach”, powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych, powołując się na „przejrzyste niezaangażowanie się Japonii i próby podważenia interesów naszego kraju”.

Premier Japonii Fumio Kishida zdecydowanie sprzeciwił się decyzji Rosji, mówiąc, że była ona „nierozsądna” i „całkowicie nie do zaakceptowania”.

„Cała ta sytuacja została stworzona przez rosyjską inwazję na Ukrainę, a reakcja Rosji na wepchnięcie tego w relacje japońsko-rosyjskie jest bardzo nierozsądna i całkowicie nie do zaakceptowania” – powiedział, dodając, że stosunek Japonii do porozumienia pokojowego pozostał niezmieniony i jest mu przeciwny. Wbrew rosyjskiej decyzji.

„Japonia musi nadal nakładać sankcje na Rosję we współpracy z resztą świata” – powiedział.

Zapytany później o współpracę gospodarczą z Rosją, Kishida powiedział, że Japonia docenia każdą możliwość uzyskania tańszej energii – uwaga na temat planów energetycznych Sachalinu po wycofaniu pocisku. (MUSZLA) I Exxon Mobil (XOM.N). Czytaj więcej

READ  Wojna Rosji na Ukrainie: aktualizacje na żywo

Główny sekretarz gabinetu Hirokasu Matsuno powiedział, że Japonia sprzeciwiła się rosyjskiemu ambasadorowi w Japonii, a później wezwał japońskiego wiceministra spraw zagranicznych Michaiła Kalusina do ministerstwa, aby zaprotestował.

Galuzin później cytował gazetę Asahi Shimbun, która stwierdziła, że ​​Rosja nie ma zamiaru prowadzić rozmów w następstwie ostatnich „nieprzyjaznych działań”.

Japonia w zeszłym tygodniu ogłosiła plany odzyskania statusu handlowego jako najbardziej preferowanego kraju Rosji i zakazała importu niektórych towarów. Czytaj więcej

W ubiegłym roku prezydent Władimir Putin powiedział, że Tokio i Moskwa chcą dobrych stosunków i że absurdem jest, że nie mogą osiągnąć porozumienia pokojowego.

W 2020 roku rosyjska konstytucja zakazuje przekazywania terytorium obcemu mocarstwu. Czytaj więcej

Rosja wycofała się z rozmów z Japonią w sprawie planów joint venture na Wyspach Kurylskich i zrezygnowała z ruchu bezwizowego dla obywateli Japonii, poinformował jej MSZ.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Reutera; Dodatkowe relacje Daniela Lucinka, Kondaro Gomii, Kiyoshi Tokenaki i Elaine Lies w Tokio; Montaż przez Michaela Perry’ego i Christiana Smallingera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *