Japonia sprzeciwia się zawieszeniu przez Rosję rozmów pokojowych o II wojnie światowej

Premier Japonii Fumio Kishida przemawia na konferencji prasowej 3 marca 2022 r. w Tokio w Japonii. REUTERS / Kim Kyung-Hoon / Pool / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

22 marca (Reuters) – Japonia zareagowała we wtorek gniewnie na wycofanie się Rosji z rozmów pokojowych z Japonią w sprawie zawieszenia przez Rosję okupacji Ukrainy i wstrzymania wspólnych planów gospodarczych dotyczących spornych Wysp Kurylskich.

Rosja i Japonia formalnie nie zakończyły II wojny światowej z powodu konfliktu na wyspach niedaleko północnej japońskiej wyspy Hokkaido, która pod koniec II wojny światowej była okupowana przez Związek Radziecki.

Wyspy znane są jako Kurle w Rosji i Terytoria Północne w Japonii.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Japonia nałożyła sankcje na 76 osób, siedem banków i 12 innych organizacji w Rosji, ostatnio w piątek, w tym urzędników bezpieczeństwa i państwowego eksportera broni Rosoporonexport. Czytaj więcej

Rosja nie będzie prowadzić rozmów z Japonią w sprawie porozumienia pokojowego „w obecnych warunkach”, powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych, powołując się na „przejrzyste niezaangażowanie się Japonii i próby podważenia interesów naszego kraju”.

Premier Japonii Fumio Kishida zdecydowanie sprzeciwił się decyzji Rosji, mówiąc, że była ona „nierozsądna” i „całkowicie nie do zaakceptowania”.

„Cała ta sytuacja została stworzona przez rosyjską inwazję na Ukrainę, a reakcja Rosji na wepchnięcie tego w relacje japońsko-rosyjskie jest bardzo nierozsądna i całkowicie nie do zaakceptowania” – powiedział, dodając, że stosunek Japonii do porozumienia pokojowego pozostał niezmieniony i jest mu przeciwny. Wbrew rosyjskiej decyzji.

„Japonia musi nadal nakładać sankcje na Rosję we współpracy z resztą świata” – powiedział.

Zapytany później o współpracę gospodarczą z Rosją, Kishida powiedział, że Japonia docenia każdą możliwość uzyskania tańszej energii – uwaga na temat planów energetycznych Sachalinu po wycofaniu pocisku. (MUSZLA) I Exxon Mobil (XOM.N). Czytaj więcej

READ  Sprawa morderstwa Karen Reid została uznana za błędną po kilkudniowych naradach ławy przysięgłych

Główny sekretarz gabinetu Hirokasu Matsuno powiedział, że Japonia sprzeciwiła się rosyjskiemu ambasadorowi w Japonii, a później wezwał japońskiego wiceministra spraw zagranicznych Michaiła Kalusina do ministerstwa, aby zaprotestował.

Galuzin później cytował gazetę Asahi Shimbun, która stwierdziła, że ​​Rosja nie ma zamiaru prowadzić rozmów w następstwie ostatnich „nieprzyjaznych działań”.

Japonia w zeszłym tygodniu ogłosiła plany odzyskania statusu handlowego jako najbardziej preferowanego kraju Rosji i zakazała importu niektórych towarów. Czytaj więcej

W ubiegłym roku prezydent Władimir Putin powiedział, że Tokio i Moskwa chcą dobrych stosunków i że absurdem jest, że nie mogą osiągnąć porozumienia pokojowego.

W 2020 roku rosyjska konstytucja zakazuje przekazywania terytorium obcemu mocarstwu. Czytaj więcej

Rosja wycofała się z rozmów z Japonią w sprawie planów joint venture na Wyspach Kurylskich i zrezygnowała z ruchu bezwizowego dla obywateli Japonii, poinformował jej MSZ.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Reutera; Dodatkowe relacje Daniela Lucinka, Kondaro Gomii, Kiyoshi Tokenaki i Elaine Lies w Tokio; Montaż przez Michaela Perry’ego i Christiana Smallingera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *