Japońska Toshiba kończy swoją 74-letnią historię na giełdzie

  • Napisane przez Mariko Aoi
  • Reporter biznesowy

Skomentuj zdjęcie,

Toshiba to jedna z najstarszych i największych firm w Japonii

Toshiba, jedna z najstarszych i największych japońskich firm, zakończy swoją 74-letnią historię na giełdzie, wraz z zakupem większościowego pakietu udziałów przez grupę inwestorów.

Firma ogłosiła Konsorcjum pod przewodnictwem firmy private equity Japan Industrial Partners (JIP) kupiło 78,65% jego akcji.

Posiadanie ponad dwóch trzecich firmy pozwala grupie sfinalizować transakcję o wartości 14 miliardów dolarów (11,4 miliarda funtów) i przejąć ją jako prywatną.

Firma ma swoje korzenie w roku 1875, kiedy to produkowała zegary i zabawki mechaniczne.

Zgodnie z umową jej akcje mogłyby zostać wycofane z giełdy już pod koniec tego roku.

Firma „z nowym akcjonariuszem zrobi teraz duży krok w stronę nowej przyszłości” – oznajmił w oświadczeniu Taro Shimada, prezes i dyrektor generalny firmy Toshiba.

Akcje Toshiby rozpoczęły handel w maju 1949 r., kiedy ponownie otwarto giełdę w Tokio, gdy Japonia wyszła ze zniszczeń II wojny światowej (II wojny światowej).

Jej oddziały rozciągają się od elektroniki domowej po elektrownie jądrowe i przez dziesięciolecia po drugiej wojnie światowej były symbolem ożywienia gospodarczego kraju i przemysłu zaawansowanych technologii.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Przez dziesięciolecia po drugiej wojnie światowej Toshiba była symbolem ożywienia gospodarczego w Japonii i przemysłu zaawansowanych technologii

Jednak w ostatnich latach tokijska firma stanęła w obliczu szeregu poważnych niepowodzeń.

„Klęska Toshiby jest wynikiem niewystarczającego ładu korporacyjnego na samej górze” – powiedział BBC Gerhard Fasol, dyrektor naczelny firmy doradztwa biznesowego Eurotechnology Japan.

W 2015 roku przyznał się do zawyżenia swoich zysków o ponad 1 miliard dolarów w ciągu sześciu lat i zapłacił karę w wysokości 7,37 miliarda jenów (47 milionów dolarów; 38 milionów funtów), co było największą w ówczesnej historii kraju.

Aby uniknąć bankructwa, w 2018 roku sprzedała dział chipów pamięci, który był postrzegany jako klejnot w koronie portfolio firmy.

„Toshiba w oczach wielu Japończyków, zwłaszcza rządu, jest skarbem narodowym, co stanowi część problemu” – powiedział Fasol.

Przed wdrożeniem nowego planu podziału zarząd spółki oświadczył, że rozważa ofertę JIP dotyczącą przejęcia spółki jako prywatnej.

READ  Czy Tesla straciła koronę EV? co wiesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *