JetBlue podskakuje, gdy Icahn ujawnia stawkę i stara się o miejsca w zarządzie

(Bloomberg) – Inwestor-aktywista Carl Icahn ujawnił 9,91% udziałów w JetBlue Airways Corp., nazwał akcje niedowartościowanymi i oświadczył, że rozmawiał z zarządem na temat możliwości reprezentacji w zarządzie.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Akcje JetBlue wzrosły aż o 17% w notowaniach przed otwarciem giełdy w USA, gdy Icahn stał się trzecim co do wielkości akcjonariuszem przewoźnika z pakietem 204 mln dolarów, na podstawie poniedziałkowych cen zamknięcia.

Posunięcie 87-letniego byłego napastnika korporacji zwiększa presję na nową dyrektor generalną JetBlue, Joannę Geraghty, która przejmuje stery po spadku akcji spółki o 30% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Sądy federalne wywróciły do ​​góry nogami plany rozwoju firmy, rozbijając regionalny sojusz z American Airlines Group Inc. Zablokowało planowane przejęcie Spirit Airlines Inc przez JetBlue za 3,8 miliarda dolarów.

W zeszłym miesiącu JetBlue poinformowało, że rozważa kroki mające na celu przywrócenie rentowności jako samodzielna linia lotnicza, w tym głębsze obniżki kosztów, opóźnienie dostaw samolotów i ponowne uruchomienie siatki połączeń.

„Jesteśmy zawsze otwarci na konstruktywny dialog z naszymi inwestorami, ponieważ kontynuujemy realizację naszego planu zwiększania wartości dla wszystkich naszych akcjonariuszy i interesariuszy” – stwierdził JetBlue w oświadczeniu po ogłoszeniu udziałów Icahna we wniosku.

JetBlue i Spirit oświadczyły, że odwołają się od wyroku, w którym uznano, że ich fuzja naruszy przepisy antymonopolowe. JetBlue ostrzegł również Spirit, że umowa może zostać rozwiązana, ponieważ niektóre aspekty umowy mogą nie zostać dotrzymane.

Według danych zebranych przez Bloomberg, poniedziałkowe ujawnienie stawia Icahna za BlackRock i Vanguard Group wśród inwestorów JetBlue. Wiadomość nadeszła tego samego dnia, w którym Geraghty objął swoje stanowisko po odejściu byłego dyrektora generalnego Robina Hayesa ze względów zdrowotnych.

Również w poniedziałek Icahn osiągnął porozumienie w sprawie dodania dwóch dyrektorów do zarządu amerykańskiej spółki elektroenergetycznej, co stanowi jego najnowsze posunięcie w amerykańskim sektorze energetycznym.

READ  Dyrektorzy techniczni mówią mi, że mają dość rozpieszczonych pracowników Doliny Krzemowej

(Aktualizacja handlu przed wprowadzeniem na rynek w USA)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *