John Eastman: Prawnik Trumpa nakazał odpowiedzieć na wezwanie do sądu z 6 stycznia na jego e-maile z Chapman University

Sędzia federalny David Carter w Santa Ana w Kalifornii w poniedziałek określił dokładnie, kiedy profesor prawa John Eastman pracował dla swojego klienta Trumpa, obmyślając plan obalenia wyniku wyborów w 2020 roku.

Prawnik Eastmana powiedział sędziemu podczas poniedziałkowej rozprawy sądowej, że jego klient pracował dla Trumpa w wielu poważnych kontrowersyjnych momentach, które doprowadziły do ​​6 stycznia: Kiedy 2 stycznia powiedział stanowym ustawodawcom, że muszą „naprawić to, to rażące zachowanie „które umieściłoby Joe Bidena w Białym Domu, kiedy był w Willard Hotel z innymi kontaktami Trumpa oraz kiedy spotkał się z Trumpem i wiceprezydentem Mike’em Pence’em 3 stycznia w sprawie zablokowania przez Kongres poświadczenia głosowania w 2020 roku.

Wyznania prawnika Eastmana, Charlesa Burnhama, są jak dotąd najbardziej wyraźnymi wypowiedziami na temat tego, ile Eastman robił w imieniu Trumpa – a nie z własnej inicjatywy – w dniach poprzedzających 6 stycznia 2021 r.

„Ta praca została wykonana zgodnie z reprezentacją prezydenta”, powiedział Burnham, zapytany konkretnie o odprawę Eastmana setkom stanowych legislatorów.

Sędzia następnie zapytał zespół Eastmana, kim był jego klient w każdym momencie, w którym Izba szukała informacji w liście do Eastmana, w którym ogłaszał swoje wezwanie do sądu. Eastman pracował dla swojego klienta Trumpa, jego prawnik powiedział w sądzie na prawie każde pytanie.

Eastman wcześniej odmówił udzielenia informacji do Izby, gdy wezwała go bezpośrednio do zeznań i dokumentów. Domagał się ochrony przed piątą poprawką przed samooskarżaniem się w odpowiedzi na prawie 150 pytań i na wezwanie do sądu, powiedział w poniedziałek prawnik Izby.

Następnie komisja Izby Reprezentantów udała się do jego byłego pracodawcy, Uniwersytetu Chapmana, w celu odszukania jego akt. Uniwersytet otrzymał w zeszłym tygodniu wezwanie do sądu, a Eastman pozwał go o jego zablokowanie, wciągając spór do kalifornijskiego sądu federalnego.

Panel domu właściwie skomponowany

Carter ogłosił, że w poniedziałek wieczorem, po długiej rozprawie, wyda wyrok przeciwko Eastmanowi, ale nie wyjaśnił pełnego rozumowania przed wydaniem pisemnej opinii we wtorek.

READ  Akcje amerykańskie spadły po tym, jak Putin poinformował o postępach w rozmowach na Ukrainie

Eastman próbował wraz z Carterem podważyć komitet, argumentując, że nie ma wystarczającej liczby Republikanów lub Republikanów, których chciał przywódca mniejszości w Domu, Kevin McCarthy. Ale sędzia zdecydował we wtorek, że przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi przestrzegała przepisów Izby przy mianowaniu członków i „Komisja Specjalna jest ukonstytuowana na własność”.

Komitet, jak powiedział Carter, był właściwie skomponowany i był w stanie wezwać Eastmana do wezwania na e-maile od jego byłego pracodawcy.

Orzeczenie oznaczało pierwszy raz, kiedy sędzia orzekł w sprawie merytorycznych argumentów, które świadkowie przedstawili, atakując skład panelu Izby.

„Interes publiczny jest tutaj ważny i pilny” – napisał sędzia, popierając pracę komisji zgodnie z prawem. „Kongres stara się zrozumieć przyczyny poważnego ataku na demokrację naszego narodu i prawie udanej próby obalenia woli wyborców”.

Ujawnienia w Izbie

Pod koniec poniedziałkowej rozprawy sędzia ustalił plan dla Eastmana, aby w nadchodzących dniach jeszcze więcej ujawnić Izbie.

Jego były pracodawca, Chapman University, zapewni zespołowi prawnemu Eastmana dostęp do swoich prawie 19 000 e-maili we wtorek do południa, aby mogli przejrzeć i zidentyfikować e-maile, które ich zdaniem powinny pozostać poufne jako porady prawne między Eastmanem a Trumpem, który był klientem Eastmana jako kupił teorię prawną, aby obalić wybory w 2020 r. 6 stycznia.

Strona trzecia – potencjalnie sędzia lub zespół recenzentów – zdecyduje następnie, czy e-maile mogą pozostać tajne, jako poufne zapisy prawnika-klienta.

Carter wskazał na poniedziałkowej rozprawie sądowej, że chciałby, aby recenzje e-maili odbywały się szybko, aby strony pracowały przez weekend i mówiąc Eastmanowi, aby przekazał e-maile Izbie, gdy zostaną posortowane.

„Sąd spodziewa się, że strony będą współpracować w trybie pilnym, którego wymaga ta sprawa” – napisał Carter w krótkim poleceniu po rozprawie. The House, zespół Eastmana i Chapman University przekażą sądowi aktualizacje w najbliższych dniach i ponownie staną przed Carterem za tydzień.

READ  Rishi Sunak ma zostać kolejnym premierem Wielkiej Brytanii po wycofaniu się Johnsona z wyścigu

Nie jest jasne, ile czasu ostatecznie potrwa weryfikacja poufności prawnik-klient.

Carter powiedział w poniedziałek, że Eastman straci swoje szersze kwestionowanie autorytetu Izby, a jego twierdzenia, że ​​jego konstytucyjne prawa do wolności słowa i ochrony przed nielegalnymi przeszukaniami zostały naruszone.

Szybka decyzja sędziego jest znaczącym krokiem naprzód dla Izby, ponieważ ponad tuzin świadków związanych z 6 stycznia kwestionuje autorytet komisji specjalnej w sądzie. Określa również prawdopodobieństwo, że Izba będzie w stanie uzyskać informacje, które Eastman i Trump podzielili się z innymi na temat wyborów, a także inne dokumenty, które mogą nie być chronione tajemnicą prawnika-klienta.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły z rozprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *