Julian Assange: Prawnicy opisują amerykańskie oskarżenie jako odwet wobec państwa

  • Autor: Dominic Casciani, korespondent domowy i prawny Sam Hancock
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Elżbieta Kucharz

Skomentuj zdjęcie,

Założyciel WikiLeaks nie był obecny w sądzie we wtorek, a jego prawnicy powiedzieli, że nie czuje się dobrze

Prawnicy Juliana Assange'a oskarżyli Stany Zjednoczone o „odwet państwa” w związku z próbą postawienia przed sądem założyciela WikiLeaks.

Assange przebywa w Belmarsh – brytyjskim więzieniu – od 2019 r. i jest poszukiwany przez władze USA za ujawnienie tajnych akt wojskowych w 2010 i 2011 r.

Podczas dwudniowej rozprawy przed Wysokim Trybunałem, która rozpoczęła się we wtorek, jego zespół prawny stwierdził, że ekstradycja będzie sprzeczna z brytyjskim prawem.

Jeśli apelacja zostanie odrzucona, Assange może zostać poddany ekstradycji w ciągu kilku tygodni.

Edward Fitzgerald KC, jeden z 52-letnich australijskich prawników, powiedział, że próba postawienia przed sądem amerykańskim była „motywowana politycznie”.

Fitzgerald powiedział sędziom Victorii Sharp i sędziemu Johnsonowi: „Pan Assange demaskował poważne przestępstwa”, ujawniając przedmiotowe dokumenty.

Powiedział im, że jego klient „jest sądzony za udział w… [the] Uzyskiwanie i publikowanie informacji poufnych – informacji, które są prawdziwe oraz stanowią jasne i istotne interesy publiczne, jest normalną praktyką dziennikarską”.

Inny prawnik Assange'a, Mark Summers KC, powiedział, że Stany Zjednoczone szukają odwetu za poglądy polityczne Assange'a, co jest jedną z kilku przeszkód na drodze do jego ekstradycji z Wielkiej Brytanii. Umieścić Przez Prokuraturę Koronną (CPS).

„To typowy przykład odwetu państwa za wyrażanie opinii politycznych” – powiedział Summers przed sądem w centrum Londynu.

Prawnicy argumentowali również, że ich klientowi groziło „rzeczywiste niebezpieczeństwo dalszych działań pozasądowych… ze strony CIA”. [Central Intelligence Agency] lub inne agencje” – co jest prawnie drażliwym sposobem powiedzenia, że ​​po uczciwym procesie może on zostać zamordowany lub doznać krzywdy wykraczającej poza karę karną.

Z ich twierdzeń – które nie zostały jeszcze jednoznacznie zweryfikowane – wynika, że ​​CIA planowała zabić Assange’a w ciągu siedmiu lat jego schronienia się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, od 2012 do 2019 roku.

Summers powiedział sędziom, że ówczesny prezydent USA Donald Trump poprosił o „szczegółowe opcje” zabicia Assange’a, który we wtorek był nieobecny w sądzie z powodu choroby.

„Sporządzono szkice” – powiedział, dodając, że istnieją dowody na realizację tego „naprawdę niesamowitego planu” – chociaż żaden nie został jeszcze przedstawiony.

Summers powiedział, że rzekomy plan „upadł dopiero wtedy, gdy władze Wielkiej Brytanii nie były zbyt zainteresowane pomysłem wydawania więźniów lub strzelanin na ulicach Londynu”.

„Dowody wykazały, że Stany Zjednoczone były gotowe posunąć się do wszelkich starań, w tym do nadużywania własnego systemu sądownictwa karnego, aby utrzymać bezkarność urzędników amerykańskich za tortury/zbrodnie wojenne popełnione na ich terytorium” – dodali on i Fitzgerald w pisemnych oświadczeniach. Słynna „Wojna z terroryzmem”, represjonująca podmioty i sądy chcące i chcące pociągnąć te zbrodnie do odpowiedzialności.

„Jednym z tych celów był pan Assange” – dodał.

Ogromna batalia prawna Assange'a rozpoczęła się w 2010 r., kiedy WikiLeaks ujawniło dużą liczbę tajnych akt wojskowych z wojen w Iraku i Afganistanie, w tym materiał filmowy przedstawiający amerykański helikopter ostrzeliwujący cywilów w Bagdadzie.

Schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, zanim w 2019 r. został aresztowany przez policję metropolitalną.

Stany Zjednoczone zażądały w tym samym roku jego ekstradycji z Wielkiej Brytanii, twierdząc, że ujawnienie informacji naraziłoby życie ludzi na niebezpieczeństwo.

Skomentuj zdjęcie,

We wtorek przed Sądem Najwyższym demonstrowało kilkudziesięciu zwolenników Assange'a

Dwa lata później brytyjski sędzia orzekł, że chociaż Stany Zjednoczone wykazały, że toczą przeciwko Assange’owi uzasadnioną sprawę karną, nie można go przenieść, ponieważ mógłby próbować wyrządzić sobie krzywdę.

Stany Zjednoczone uchyliły później to orzeczenie po tym, jak Wielka Brytania udzieliła nowych gwarancji dotyczących sposobu traktowania Assange’a w przypadku ekstradycji, w tym możliwości odbycia potencjalnej kary więzienia w jego rodzinnej Australii.

Podczas tegotygodniowego przesłuchania, w dużej mierze postrzeganego jako ostateczna decyzja, prawnicy Assange'a proszą o pozwolenie na zakwestionowanie nakazu ekstradycji podpisanego przez ówczesną brytyjską minister spraw wewnętrznych Priti Patel w 2022 roku.

Jeśli nie uda im się przekonać sędziów, że nakaz jest nieprawidłowy, Assange musi zostać poddany ekstradycji w ciągu 28 dni, chyba że uda mu się przekonać Europejski Trybunał Praw Człowieka do tymczasowego wstrzymania podróży na mocy nakazu tzw. „Zasady 39”.

Nick Vamos, były szef wydziału ekstradycji Prokuratury Koronnej, powiedział, że amerykańscy marszałkowie mogą przybyć do Londynu w ciągu kilku dni, jeśli Wysoki Trybunał uchyli sprawę.

„Istnieje bardzo wysoki próg [the European Court of Human Rights to intervene]„, co oznacza, że ​​istnieje „bezpośrednie ryzyko nieodwracalnej szkody” dla jego praw człowieka, co jest oczywiście jednym z argumentów, które Wysoki Trybunał w Londynie właśnie by odrzucił”.

Sprawa „zadecyduje, czy przeżyje, czy umrze”.

W poniedziałek w rozmowie z BBC Stella Assange powiedziała, że ​​jej mąż nie przeżyje w amerykańskim więzieniu, a sprawę określiła jako motywowaną politycznie.

Dodała: „Ta sprawa zadecyduje o tym, czy przeżyje, czy umrze”.

Zwolennicy Assange'a zebrali się we wtorek przed Sądem Najwyższym, machając transparentami z napisem „Uwolnić Juliana Assange’a”.

Pani Assange podziękowała im za wsparcie, mówiąc z podium przed sądem: „Przed nami dwa wielkie dni. Nie wiemy, czego się spodziewać, ale jesteście tutaj, bo świat patrzy”.

W rozmowie z BBC opisała swojego męża jako „ofiarę” amerykańskiego „odwetu”, powtarzając słowa prawników Assange’a w domu.

READ  Burza tropikalna Nalgi: 45 zabitych, gdy Baeng uderza na Filipiny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *