Wojna między Izraelem a Hamasem: Ewakuacja wcześniaków z głównego szpitala w Gazie do Egiptu

KHAN YOUNIS, Strefa Gazy (AP) – Służby zdrowia poinformowały, że 31 wcześniaków w „skrajnie krytycznym stanie” zostało bezpiecznie przeniesionych w niedzielę z głównego szpitala w Gazie i uda się do Egiptu, podczas gdy ponad 250 ciężko rannych i pilnie potrzebnych pacjentów pozostało. Inni utknęli dniami. Po tym, jak siły izraelskie wkroczyły na teren kompleksu w poszukiwaniu działań Hamasu.

Los dzieci oraz izraelskie roszczenia wobec szpitala Al-Shifa stały się potężnymi symbolami w społeczności międzynarodowej Wyniszczająca wojna między Izraelem a Hamasem. Izraelski atak doprowadził do ciężkich strat wśród palestyńskiej ludności cywilnej, podczas gdy Izrael oskarżył Hamas o wykorzystywanie szpitala Al-Shifa i innych szpitali jako kwatery głównej operacji wojskowych.

Noworodki przebywające w szpitalu, w którym odcięto prąd i skończyły się zapasy, podczas gdy siły izraelskie walczyły z bojownikami palestyńskimi na zewnątrz, otrzymały pilną opiekę w mieście Rafah w południowej Strefie Gazy. Muhammad Zaqout, dyrektor szpitali w Gazie, powiedział, że w niektórych przypadkach pacjenci cierpią na odwodnienie, hipotermię, a nawet sepsę. Dodał, że na dwa dni przed ewakuacją zmarło czworo innych dzieci.

Zespół Światowej Organizacji Zdrowia, który odwiedził Al-Shifa, stwierdził, że większość pozostałych pacjentów doznała amputacji, oparzeń lub innych urazów. W najbliższych dniach planowana jest ich ewakuacja.

Później w niedzielę izraelskie wojsko oświadczyło, że ma mocne dowody na poparcie swoich twierdzeń, że Hamas utrzymuje rozległą obecność Centrum dowodzenia znajduje się wewnątrz i pod uzdrowieniem. Izrael przedstawił szpital jako główny cel swojej wojny mającej zakończyć rządy Hamasu w Gazie po rządach tej grupy zbrojnej Do południowego Izraela Sześć tygodni temu.

Armia podała, że ​​znalazła 55-metrowy tunel i około 10 metrów długości pod kompleksem szpitalnym o powierzchni 20 akrów, który obejmuje kilka budynków, garaże i dziedziniec. Dodała, że ​​tunel zawiera klatkę schodową i otwór strzelniczy, z którego mogą skorzystać snajperzy, a kończy się drzwiami przeciwwybuchowymi, których siły zbrojne jeszcze nie otworzyły.

Associated Press nie była w stanie niezależnie zweryfikować ustaleń Izraela, które obejmowały nagranie z kamer bezpieczeństwa pokazujące, według wojska, dwóch zagranicznych zakładników, jednego Tajlandczyka i jednego Nepalczyka, którzy byli hospitalizowani po ataku z 7 października.

READ  Ziemie Zełenskiego w Japonii: G7 i wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej

Armia podała również, że niezależny raport medyczny potwierdził, że kapral służył w armii izraelskiej. Noa Marciano, której ciało odnaleziono w Gazie, została zabita przez Hamas w szpitalu. Według oceny izraelskiego wywiadu Marciano została ranna w izraelskim nalocie, który miał miejsce 9 listopada, w wyniku którego zginął jej porywacz. Armia stwierdziła, że ​​obrażenia nie zagrażają życiu, ale następnie została zabita przez działacza Hamasu w Shifie.

Hamas i pracownicy szpitala zaprzeczyli tym zarzutom jakoby pod administracją Al-Shify istniało centrum dowodzenia. Krytycy opisują szpital jako symbol tego, co nazywają izraelskim zagrożeniem dla ludności cywilnej. Tysiące osób zginęło w izraelskich nalotach na Gazę, która cierpi z powodu poważnych niedoborów żywności, wody, lekarstw i paliwa.

Osama Hamdan, wyższy rangą urzędnik Hamasu, odrzucił oświadczenie armii izraelskiej i nie zaprzeczył, że Gaza to zrobiła Setki kilometrów tuneli. Powiedział jednak: „Izraelczycy powiedzieli, że istnieje centrum dowodzenia i kontroli, co oznacza, że ​​sprawa to coś więcej niż tylko tunel”.

Negocjacje z zakładnikami

Podczas ataku Hamasu 7 października po stronie izraelskiej zginęło około 1200 osób, w większości cywilów. Wycofano około 240 więźniów Powrót do Gazy i zrujnowanie poczucia bezpieczeństwa Izraela. Armia twierdzi, że zginęło 63 izraelskich żołnierzy, w tym 12 w ciągu ostatnich 24 godzin.

Hamas uwolnił czterech zakładników, Izrael uratował jednego, a ciała dwóch znaleziono w pobliżu Shifa.

Izrael, Stany Zjednoczone i Katar, które prowadzą mediację z Hamasem, od tygodni negocjują w sprawie uwolnienia zakładników. „Mamy nadzieję, że w nadchodzących dniach będziemy mogli uwolnić dużą liczbę zakładników” – powiedział ABC ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych Michael Herzog.

Premier Kataru szejk Mohammed bin Abdul Rahman Al Thani powiedział, że punkty sporne są „bardziej praktyczne i logistyczne”.

W poniedziałek wieczorem trzyosobowy gabinet wojenny Izraela ma spotkać się z przedstawicielami rodzin zakładników.

Statek został schwytany

Jemen Rebelianci Houthi zajęli statek towarowy połączony z Izraelem na południowym Morzu Czerwonym i w niedzielę wziął jako zakładników 25 członków załogi, co wzbudziło obawy, że napięcia regionalne zwiększone przez wojnę mogą przedostać się do mórz. Wspierana przez Iran grupa rebeliantów oświadczyła, że ​​będzie nadal atakować statki powiązane z Izraelem.

READ  Filipiny NAIA: Przerwy w dostawie prądu pozostawiają tysiące unieruchomionych, loty odwołane w nowym roku

Urzędnicy powiedzieli, że na pokładzie Galaxy Leader pływającego pod banderą Bahamów, obsługiwanego przez japońską firmę z załogą z Filipin, Bułgarii, Rumunii, Ukrainy i Meksyku, nie było żadnych Izraelczyków. Publiczne bazy danych żeglugi łączyły właścicieli statku z Ray Car Carriers, firmą założoną przez Avrahama „Rami” Ungara, znanego jako jeden z najbogatszych ludzi w Izraelu.

Ungar powiedział Associated Press, że był świadomy zdarzenia, ale nie mógł komentować, ponieważ czekał na szczegóły. W 2021 r. powiązany z nim statek był świadkiem eksplozji w Zatoce Omańskiej. Izraelskie media zrzucały wówczas winę za to na Iran.

Według British Maritime Trade Operations armii brytyjskiej, powołując się na brytyjskiego oficera bezpieczeństwa, przywódca galaktyki został schwytany około 150 kilometrów (90 mil) od wybrzeży Jemenu, w pobliżu wybrzeży Erytrei i przewieziony do miasta portowego Hodeidah. Firma okrętowa.

Hirokazu Matsuno, główny sekretarz gabinetu Japonii, powiedział, że japońscy urzędnicy negocjują z rebeliantami Houthi w sprawie uwolnienia statku i jego załogi.

Zacięte walki na północy

Pojawiły się doniesienia o brutalnych starciach w obozie dla uchodźców Jabalia w północnej Strefie Gazy. „Słychać było ciągłe odgłosy wystrzałów i ostrzału czołgów” – powiedział przez telefon Yassin Sharif, który przebywa w tamtejszym szpitalu prowadzonym przez ONZ.

Komisarz generalny Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich Philippe Lazzarini powiedział, że poprzedniego dnia 24 osoby zginęły w wyniku czegoś, co świadkowie opisali jako izraelski nalot na szkołę prowadzoną przez ONZ w Dżabalii. Armia izraelska, która wielokrotnie wzywała Palestyńczyków do opuszczenia północnej Gazy, stwierdziła jedynie, że jej siły są aktywne na tym obszarze „w celu uderzania w terrorystów”.

„Ta wojna powoduje zdumiewającą i niedopuszczalną liczbę ofiar cywilnych. To musi się skończyć” – powiedział Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres w oświadczeniu dotyczącym tego i drugiego nalotu na szkołę prowadzoną przez ONZ w ciągu 24 godzin.

Według palestyńskich władz ds. zdrowia w Gazie zginęło ponad 11 500 Palestyńczyków. Kolejnych 2700 uznano za zaginionych. Uważa się, że został pochowany pod gruzami. liczyć Bez różnicy między cywilami i kombatantami; Izrael twierdzi, że zabił tysiące aktywistów.

READ  Wojna na Ukrainie: Kijów przeszedł masowy atak rosyjskiego drona – burmistrz

Według palestyńskich urzędników ds. zdrowia od początku wojny w atakach sił izraelskich i osadników na Zachodnim Brzegu zginęło 215 Palestyńczyków.

Zimna pogoda zwiększa nieszczęście

Ponad dwie trzecie z 2,3 miliona mieszkańców Gazy opuściło swoje domy. Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) ma trudności z zapewnieniem podstawowych usług setkom tysięcy wysiedleńców. Agencja podała, że ​​17 jej obiektów zostało poddanych bezpośredniemu bombardowaniu.

Ich cierpienia pogorszyły się w ostatnich dniach z powodu zimnego wiatru i ulewnego deszczu.

W weekend Izrael zezwolił UNRWA na import wystarczającej ilości paliwa, aby kontynuować działania humanitarne jeszcze przez kilka dni oraz zapewnić działanie systemów internetowych i telefonicznych. Izrael odciął cały import paliwa na początku wojny, zamykając jedyną elektrownię w Gazie i większość systemów uzdatniania wody.

Izrael wielokrotnie bombardował cele według siebie bojowników na południu, często zabijając cywilów.

Strefa ewakuacji to Już zatłoczone wysiedlonymi cywilamiNie było jasne, dokąd pójdą, jeśli zbliża się atak. Egipt odmówił przyjęcia jakiegokolwiek napływu uchodźców palestyńskich, częściowo dlatego Obawia się, że Izrael nie pozwoli im wrócić.

Ale niektórym pacjentom i obcokrajowcom udało się przedostać. Tureckie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ewakuowano 110 osób – w tym pacjentów i ich krewnych – z bliżej nieokreślonej części Gazy do Egiptu. Tureccy urzędnicy poinformowali, że w niedzielę późnym popołudniem do Egiptu ze Strefy Gazy przybyło kolejnych 87 osób z Turcji lub separatystycznego Cypru Północnego, a samolotem grupy miały zostać przetransportowane do Turcji w poniedziałek.

Palestyńczyk pochodzenia kanadyjskiego Khalil Manea (71 lat) opuścił w niedzielę Strefę Gazy i udał się do Egiptu. Po ucieczce do południowej Gazy powiedział, że mieszkał ze swoimi krewnymi w domu, w którym przebywało 40 osób. „Tam również doświadczyliśmy intensywnych strajków. „Pocisk trafił w nasz dom” – powiedział.

___

Magdy relacjonowała z Kairu. Współpracowali z nami pisarze prasowi Julia Frankel w Jerozolimie i Robert Badendyk w Stambule.

___

Pełny zasięg AP o godz https://apnews.com/hub/israel-hamas-war.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *