Katar stanie „w solidarności” z krajami europejskimi podczas kryzysu energetycznego

Królestwo Zatoki Meksykańskiej zaopatruje niektóre kraje europejskie w skroplony gaz ziemny (LNG), ale ma umowne prawo do przekierowania dostaw do innych klientów – głównie w Azji – jeśli są gotowi zapłacić więcej.

„Nie skręcimy [contracts] „Będziemy je zatrzymać w Europie, nawet jeśli istnieje dla nas zysk finansowy, aby je odwrócić, nie zrobimy tego. Jest to solidarność z tym, co dzieje się w Europie” – powiedział Al Kaabi.

Minister odmówił nałożenia sankcji na rosyjski sektor naftowy i gazowy, mówiąc, że „energia powinna być trzymana z dala od polityki” i powtórzył, że zatrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Europy „nie jest wykonalne”. Minister powiedział też, że jego kraj nie „stawia stron” w konflikcie.

Unia Europejska chce w tym roku zmniejszyć rosyjskie zużycie gazu ziemnego, przygotowując się do całkowitego oderwania się od swojego największego pojedynczego dostawcy energii w związku z wojną na Ukrainie. Plan zakłada wykorzystanie alternatywnych dostaw, w tym dostaw LNG, zwiększenie produkcji i importu biometanu i wodoru ze źródeł odnawialnych oraz modernizację budynków w celu zmniejszenia zużycia.

Na początku tego tygodnia niemieccy urzędnicy, w tym minister gospodarki Robert Habeck, odwiedzili Katar w celu rozmów na temat dostaw gazu do Europy w obliczu niepewności dotyczącej rosyjskiej energii.

„Nie uzgodniliśmy jeszcze długoterminowej umowy z Niemcami, ale jesteśmy gotowi porozmawiać z firmami, o których rozmawialiśmy, aby umożliwić wdrożenie długoterminowej umowy” – powiedział Al-Kaabi.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odwiedził Arabię ​​Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie w zeszłym tygodniu, aby przekonać oba kraje do zwiększenia dostaw ropy naftowej. Oba kraje mają wolne moce produkcyjne, ale do tej pory obydwa zobowiązały się do zawarcia umowy OPEC + z Rosją w celu stopniowego zwiększania produkcji.

Do 2028 r. Katar ma nadzieję, że jego wolumeny gazu zostaną podzielone równo na wschód i zachód od Kanału Sueskiego. Obecnie około 80% katarskiego gazu trafia na wschód, a tylko 20% na zachód.

READ  Najnowsze wiadomości wojenne między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Katar, który wycofał się z OPEC w 2019 roku po dyplomatycznej kłótni z sąsiadami, powiedział, że nie planuje powrotu do grupy. Jednak Al Kaabi nadal popierał ruchy podażowe grupy, opisując swój plan jako „bardzo rozsądny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *