Komentarze Trumpa dotyczące NATO-Rosja „straszne” i „poza kontrolą”

Republikański kandydat na prezydenta i były prezydent Donald Trump przemawia podczas wiecu na Uniwersytecie Coastal Carolina 10 lutego 2024 r. w Conway w Południowej Karolinie.
Wygraj McNamee/Getty Images

  • Donald Trump zasugerował, że Stany Zjednoczone mogą pozwolić Rosji na atakowanie krajów NATO, które nie płacą.
  • Biały Dom nazwał jego zalecenie „strasznym i nierozsądnym”.
  • Trump podczas swojej prezydentury często krytykował NATO.

Biały Dom stwierdził, że sugestia byłego prezydenta Donalda Trumpa, jakoby Stany Zjednoczone mogły pozwolić Rosji na atak na niepłacące państwa NATO, była „straszna i nieuzasadniona”.

Przemawiając w sobotę na wiecu w Południowej Karolinie, Trump opisał spotkanie, które podobno odbył z przywódcami NATO, podczas którego prezydent „wspaniałego kraju” powiedział: „No cóż, proszę pana, jeśli nie zapłacimy, zostaniemy zaatakowani przez Rosję Czy będziesz nas chronić?”

„Powiedziałem: «Nie zapłaciłeś? Czy jesteście winni?” Odpowiedział: „Tak, powiedzmy, że tak się stało…” Nie, nie będę cię bronił. Wręcz przeciwnie, będę ich zachęcał, aby robili, co chcą. Ty musisz zapłacić”.

W odpowiedzi na uwagi Trumpa rzecznik Białego Domu Andrew Bates stwierdził w oświadczeniu: „Zachęcanie do inwazji na naszych najbliższych sojuszników przez mordercze reżimy jest przerażające i pozbawione sumienia oraz zagraża bezpieczeństwu narodowemu USA, stabilności globalnej i naszej krajowej gospodarce”.

„Zamiast wzywać do wojen i zachęcać do zdegenerowanego chaosu, prezydent Biden będzie nadal zachęcał amerykańskiego przywództwa i nasze interesy bezpieczeństwa narodowego – a nie przeciwko nim” – powiedział.

2016 Amerykańskie czołgi M1 Abrams strzelają podczas ćwiczeń wojskowych NATO w Adasi na Łotwie.
Reutera

To ważne — członkowie NATO obawiają się, że druga prezydentura Trumpa może wesprzeć ambicje prezydenta Władimira Putina dotyczące rozszerzenia rosyjskich wpływów w krajach sąsiednich.

READ  Twitter CEO: Elon Musk nie dołączy do zespołu Twittera

NATO to sojusz wojskowy obejmujący 30 narodów, utworzony po II wojnie światowej, kiedy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy starali się przeciwstawić rosnącemu wpływowi Związku Radzieckiego w Europie i poza nią.

Opiera się ona na zasadzie wzajemnego bezpieczeństwa, co oznacza, że ​​atak na jedno państwo członkowskie jest uważany za atak na wszystkie.

Jako prezydent Trump często krytykował NATO i groził wycofaniem się z sojuszu. Często narzekał, że inne kraje nie wydają wystarczających środków, aby wesprzeć sojusz, a Stany Zjednoczone płacą więcej, niż im się należy.

Na przykład w lipcu 2018 r. Trump napisał na Twitterze: „Przez lata prezydentom nie udało się nakłonić Niemiec i innych bogatych krajów NATO do płacenia większych kwot za obronę przed Rosją. Płacą tylko ułamek tego, co kosztują. Ameryka przepłaca i traci miliardy dolarów, subsydiując Europę. Wielki handel!”

Najwyższy urzędnik Unii Europejskiej powiedział niedawno, że Trump powiedział to Stanom Zjednoczonym jako prezydent „Nigdy” nie pomoże Europie Jeśli jest atakowany.

Wypowiedź Trumpa pojawiła się w drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę.

Były prezydent skarżył się, że kwota pieniędzy wysłana przez USA Ukrainie spoza NATO wyniosła około 43 miliardy dolarów. Republikanie w Kongresie blokują finansowanie o wartości 60 miliardów dolarów zaproponowane przez administrację Bidena.

Trump pochwalił Putina za inteligencję i powiedział, że gdyby przejął władzę, mógłby zakończyć konflikt w ciągu jednego dnia, nie wyjaśniając, jak to zrobi.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł niedawno, że zwycięstwo Putina na Ukrainie będzie miało daleko idące konsekwencje dla Europy.

„Jeśli Putin wygra na Ukrainie, nie ma gwarancji, że rosyjska agresja nie rozprzestrzeni się na inne kraje” – powiedział Stoltenberg niemieckiej gazecie. Weld am Sonntag.

„Musimy przygotować się na konflikt, który będzie trwał dziesięciolecia” – powiedział.

READ  Ukraina: Siewierodonieck „całkowicie pod rosyjską okupacją”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *