Rosja wystrzeliwuje 45 dronów w masowym ataku z Ukrainy, podczas gdy Kijów kontynuuje przetasowania wojenne

KYIV, Ukraina (AP) – Siły rosyjskie wystrzeliły w niedzielę 45 dronów nad Ukrainą w wyniku ostrzału, który trwał pięć i pół godziny, podali urzędnicy, podczas gdy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski kontynuował przetasowania w swoim rządzie wojennym. wojna Wchodzi w trzeci rok.

Ukraińskie Siły Powietrzne podały w oświadczeniu, że zestrzeliły 40 irańskich dronów Shahed w dziewięciu różnych regionach, w tym na obrzeżach stolicy, Kijowie.

Przedstawiciele Ukraińskich Południowych Sił Obronnych napisali w telegramie, że atak, który trwał pięć i pół godziny, wymierzony był w obiekty rolnicze i infrastrukturę przybrzeżną. Podali, że w wyniku nalotu w obwodzie mikołajowskim jedna osoba została ranna, doszło do pożaru i uszkodzeń pobliskich budynków mieszkalnych.

Kolejna osoba została ranna w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie, gdy wybuchł pożar w wyniku spadających szczątków zniszczonego drona, powiedział Serhij Łysak, szef administracji wojskowej regionu. Mołdawska policja graniczna poinformowała w niedzielę również, że w pobliżu miasta Itolia na południu, niedaleko granicy z Ukrainą, odnaleziono fragmenty „drona będącego świadkiem”, ale wrak nie stwarzał żadnego zagrożenia dla pobliskich społeczności. „Istnieje podejrzenie, że odkryte szczątki drona to jeden z dronów zestrzelonych przez ukraiński system przeciwlotniczy” – podała w oświadczeniu straż graniczna. Nocne ataki rozpoczęły się w piątek Siły rosyjskie w regionie Izmail na Ukrainie. Odległość między Aetolią a Ismaelem wynosi około 40 kilometrów (25 mil) w linii prostej. Władze podały, że dostęp do miejsca uderzenia był ograniczony. Prezydent Mołdawii Maia Sandu odpowiedziała na incydent, w poście na platformie mediów społecznościowych X: „Wojna Rosji z Ukrainą – ponownie uderza w Mołdawię”. „Odkrycie dzisiaj w południowej Mołdawii wraku drona-świadka to kolejne wyraźne przypomnienie ponurej rzeczywistości, przed którą stoimy” – stwierdziła. Rosyjska agresja zagraża całemu kontynentowi. Wsparcie dla Ukrainy musi być kontynuowane.”

Do strajków dochodzi w czasie, gdy Zełenski w dalszym ciągu zmienia dowódców wojskowych, próbując utrzymać impet w walce z atakującymi siłami rosyjskimi.

READ  Watykańska policja aresztuje turystę, który rozbił starożytne rzymskie popiersia w muzeum

Kijów ogłosił w niedzielę, że nowym dowódcą sił lądowych Ukrainy zostanie wiceminister obrony gen. broni Aleksander Pawluk. Stanowisko to piastował już wcześniej Generał pułkownik Oleksandr SirskyPowołany w czwartek na następcę ustępującego ukraińskiego dowódcy wojskowego gen. Walerego Założyżnego.

Nowe dekrety prezydenckie mianowały także Jurija Sudola, byłego szefa Ukraińskiego Korpusu Piechoty Morskiej, nowym dowódcą Ukraińskich Sił Połączonych. Dziekan. Generał Ihor Skipyuk, dowódca Ukraińskich Sił Powietrzno-Szturmowych; Generał dywizji Ihor Plahota dowódcą Regionalnych Sił Obronnych Ukrainy.

Nowy naczelny dowódca Serski wskazał, że do jego bezpośrednich celów należy usprawnienie rotacji wojsk na linii frontu i wykorzystanie mocy nowych technologii w czasie, gdy siły Kijowa znajdują się głównie w defensywie.

Obawy Starlink

Ukraiński wywiad wojskowy podał w niedzielę, że atakujące siły rosyjskie korzystały z terminali Starlink do pomocy w ataku. Jako dowód opublikowała nagranie przechwyconej rozmowy dwóch rosyjskich żołnierzy.

Terminale Starlink, które korzystają z szeregu satelitów obsługiwanych przez Space Elona Muska

Jednak w ostatnich tygodniach w ukraińskich mediach zaczęły pojawiać się liczne doniesienia o siłach rosyjskich korzystających ze Starlink na linii frontu na okupowanej Ukrainie.

To oni sprowokowali Kosmos

Jednak w arsenale Rosji regularnie znajdują się elementy zachodniej technologii, ponieważ Moskwa nabrała większej biegłości w unikaniu sankcji, często importując towary przez kraje trzecie.

W sobotnim oświadczeniu w aplikacji Telegram Zełenski wyraził nadzieję, że „restartuje” wyższe szczeble ukraińskich sił zbrojnych z doświadczonymi dowódcami bojowymi.

„Teraz dobrze znani ludzie w armii, którzy sami dobrze wiedzą, czego potrzebuje armia, biorą na siebie nowe obowiązki” – powiedział. ___

Współpracujący z dziennikarzami dziennikarz Stephen McGrath z Bukaresztu w Rumunii wniósł swój wkład w powstanie tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *