Kontrolowane przez Moskwę części Ukrainy poprzez fałszywe głosowanie za dołączeniem do Rosji

KIJÓW, Ukraina (AP) — Głosowanie w sprawie referendów, aby stać się częścią Rosji, rozpoczęło się w piątek na ukraińskich przedmieściach Moskwy, gdzie poinformowali prorosyjscy urzędnicy.

Referenda zorganizowane na KremluSzeroko potępiany przez Ukrainę i Zachód jako fikcja bez żadnej mocy prawnej, jest postrzegana przez Rosję jako krok w kierunku aneksji regionów.

Głosowanie odbywa się w Ługańsku, Chersoniu i częściowo kontrolowanych przez Rosję regionach Zaporoża i Doniecka.

Głosowanie z pytaniem mieszkańców, czy ich regiony powinny pozostać częścią Rosji, z pewnością pójdzie drogą Moskwy. Dałoby to Rosji pretekst do stwierdzenia, że ​​próby odzyskania kontroli przez siły ukraińskie są atakami na Rosję, dramatycznie przedłużającymi siedmiomiesięczną wojnę..

Głosowanie nastąpiło po zarządzeniu częściowej mobilizacji prezydenta Rosji Władimira Putina, co mogłoby dodać do walki ok. 300 tys. żołnierzy rosyjskich. Głosowanie będzie trwało pięć dni od wtorku.

Gdy głosowanie odbywało się na okupowanych terytoriach, rosyjskie media społecznościowe wypełniały dramatyczne sceny, w których płaczliwe rodziny żegnały się z mężczyznami opuszczającymi wojskowe centra mobilizacyjne. W miastach na terenie rozległego kraju mężczyźni przytulali swoich płaczących członków rodziny przed wyjazdem w ramach poboru. Tymczasem rosyjscy działacze antywojenni planowali kolejne protesty przeciwko mobilizacji.

W ciągu pierwszych czterech dni głosowania urzędnicy wyborczy przyniosą karty do głosowania do domów i ustanowią tymczasowe lokale wyborcze w pobliżu budynków mieszkalnych, rosyjscy urzędnicy na terytoriach okupowanych powołują się na względy bezpieczeństwa. Wyborcy zostaną zaproszeni do regularnych lokali wyborczych dopiero we wtorek.

Głosowanie rozpoczęło się również w Rosji, gdzie mogli głosować uchodźcy z terytoriów okupowanych.

Denis Bushilin, separatystyczny przywódca wspieranych przez Moskwę władz w obwodzie donieckim, nazwał piątkowe głosowanie „historycznym kamieniem milowym”.

Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, zwrócił się do okupowanych terytoriów w internetowym oświadczeniu w piątek: „Jeśli zdecydujesz się zostać częścią Federacji Rosyjskiej – będziemy cię wspierać”.

READ  Wyciekły projekt komentarza Sąd Najwyższy Ro v

Walentyna Matwijenko, przewodnicząca niższej izby rosyjskiego parlamentu, powiedziała, że ​​mieszkańcy terytoriów okupowanych będą głosować w referendach na „życie lub śmierć”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski tylko krótko wspomniał o „złym referendum” w swoim nocnym przemówieniu, w którym przeszedł z mówienia po ukraińsku na rosyjski, mówiąc wprost, że obywatele rosyjscy są „popychani na śmierć”.

„Jesteście już współsprawcami wszystkich tych zbrodni, morderstw i tortur Ukraińców” – powiedział. „Ponieważ milczałaś. Bo milczysz. Teraz jest czas, abyś dokonała wyboru. Dla mężczyzn w Rosji jest to śmierć lub życie, niepełnosprawność lub zachowanie zdrowia. Dla kobiet w Rosji utrata mężów, synów, wnuków na zawsze, albo przed śmiercią, przed wojną. Wybór jest taki, żeby spróbować ich przed kimś chronić.

Głosowanie odbywa się w kontekście nieustannych walk na Ukrainie, gdzie siły rosyjskie i ukraińskie wymieniają się ogniem, ponieważ obie strony odmawiają oddania ziemi.

W piątek rano prorosyjscy urzędnicy w regionie Zaporoża donieśli o głośnej eksplozji w centrum Melitopola, miasta zdobytego przez Moskwę na początku wojny. Urzędnik Władimir Rokow nie podał żadnych szczegółów na temat przyczyny wybuchu i tego, czy doszło do uszkodzeń lub ofiar.

Promoskiewscy urzędnicy w obwodzie donieckim oskarżyli również siły ukraińskie o ostrzał stolicy regionu Doniecka i pobliskiej Jasinuwata.

Ukraińskie władze ogłosiły nową rundę rosyjskich ostrzałów w różnych częściach kraju. Vitaliy Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy, który graniczy z regionem Chersoniu, powiedział, że wybuchy miały miejsce w mieście Mikołajów wczesnym rankiem w piątek.

Walentyn Reznichenko, gubernator obwodu dniepropietrowskiego, powiedział, że Rosjanie rozpoczęli w piątek rano ostrzał z zaporoskiej elektrowni atomowej na Nikopol, miasto po drugiej stronie Dniepru.

___

Śledź bitwę AP na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.