Huragan Fiona: Gdy burza przeszła w pobliżu Bermudów, Kanadyjczycy na wybrzeżu Atlantyku byli w pogotowiuCNN

Zabójczy huragan Fiona Według National Hurricane Center, sztorm stał się sztormem kategorii 4, gdy zmierza w kierunku atlantyckiego wybrzeża Kanady.

Urzędnicy w kanadyjskiej Nowej Szkocji i Wyspie Księcia Edwarda wzywają tych, którzy znajdują się na drodze burzy, aby byli w stanie wysokiej gotowości i przygotowali się na uderzenie huraganu, który w tym tygodniu zabił już co najmniej pięć osób i odciął miliony elektryczności. Uderz w wiele karaibskich wysp.

„Łowcy huraganów Sił Powietrznych badali główny huragan i odkryli, że jest on nadal bardzo silny i duży” – podało centrum w piątkowej porannej aktualizacji.

Storm „oczekuje się, że będzie ważnym i historycznym wydarzeniem pogodowym w Nowej Szkocji”, Powiedział John Loehr, minister odpowiedzialny za Regionalne Biuro Zarządzania Kryzysowego.

„Jest to potencjalnie bardzo niebezpieczne. Oczekuje się, że skutki będą odczuwalne w całym hrabstwie. Każdy obywatel Nowej Szkocji powinien się dziś przygotować.” Podczas oficjalnej aktualizacji Czwartek.

Loehr powiedział, że mieszkańcy powinni przygotować się na niszczące wiatry, wysokie fale, sztormy przybrzeżne i ulewne deszcze, które mogą prowadzić do przedłużających się przerw w dostawie prądu. Urzędnicy służb ratunkowych zachęcali ludzi do zabezpieczania materiałów zewnętrznych, przycinania drzew, ładowania telefonów komórkowych i zakładania 72-godzinnego zestawu ratunkowego.

Według Chrisa Fogarty, dyrektora Canadian Hurricane Center, obszar ten nie doświadczył takiej burzy od prawie 50 lat.

„Proszę, potraktuj to poważnie, ponieważ na naszych mapach pogodowych widzimy liczby meteorologiczne, które rzadko są tutaj widywane” – powiedział Fogarty.

Firma użyteczności publicznej Nova Scotia Power uruchomiła w piątek rano Centrum Operacji Kryzysowych (EOC), które będzie służyć jako centralny obszar koordynacji odzyskiwania i reagowania na awarie, zgodnie z komunikatem prasowym.

Firma będzie również ściśle współpracować z Biurem Zarządzania Kryzysowego Nowej Szkocji.

„Podejmujemy wszelkie środki ostrożności i będziemy przygotowani do reagowania na huragan Fiona tak bezpiecznie i wydajnie, jak to tylko możliwe” – powiedział w oświadczeniu Sean Borden, koordynator dowództwa sztormów w Nowej Szkocji.

READ  Nowe trzęsienie ziemi w Turcji spowodowało śmierć trzech osób i uwięzienie pod gruzami w Hatay

„Gdy Fiona minie Bermudy, oczekuje się, że burza dotknie Nową Szkocję do sobotniego południa. Fiona stanie się ekstratropikalna przed zderzeniem, ale to nie zrobi wiele, aby powstrzymać szkody, które Fiona spowoduje” – wyjaśnił meteorolog CNN Robert Shackleford.

Po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego w Kanadzie wiatry mogą osiągać prędkość około 100 mil na godzinę (160 km/h), gdy Fiona ląduje w Nowej Szkocji, powiedział Shackleford.

Bermudy, pod ostrzeżeniem przed burzą tropikalną, zamknęły w piątek szkoły i urzędy państwowe, Dla mnie Michael Weeks, sekretarz bezpieczeństwa narodowego wyspy.

W Kanadzie ostrzeżenia o huraganie w Nowej Szkocji pochodzą od Hubbards do Brule, aw Nowej Fundlandii od Parson Pond do Francois. Wyspa Księcia Edwarda i Isle de la Madeleine również są objęte ostrzeżeniami.

Urzędnicy Wyspy Księcia Edwarda błagają mieszkańców, aby przygotowali się na najgorsze, gdy zbliża się burza.

Tania Mullally, która pełni funkcję szefa zarządzania kryzysowego hrabstwa, powiedziała, że ​​jednym z najbardziej palących problemów związanych z Fioną jest historyczna burza, która ma ją uwolnić.

„Przypływ sztormowy z pewnością będzie znaczący. Powodzi, których nie widzieliśmy i nie możemy zmierzyć” – powiedział Mulally w czwartek. podczas aktualizacji.

Dodała, że ​​północna część wyspy odczuje ciężar sztormu ze względu na kierunek wiatrów, co może spowodować szkody majątkowe i powodzie na wybrzeżach.

Biuro Zarządzania Kryzysowego w Nowej Szkocji poinformowało, że wszystkie regionalne kempingi, plaże i parki dzienne, a także park przyrody Shubenacadie zostaną zamknięte w piątek w południe.

„Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem, ponieważ przygotowujemy się na ciężkie warunki burzowe w piątek i sobotę wieczorem. Zamykamy nasze obiekty Storm Provincial Parks i ponownie otworzymy, gdy sytuacja będzie bezpieczna” – powiedział minister zasobów naturalnych i odnawialnych Tory Rushton w oświadczeniu ogłaszającym zamknięcie.

Na początku tego tygodnia Fiona zniszczyła domy i zniszczyła krytyczną infrastrukturę energetyczną i wodną dla milionów ludzi w Puerto Rico, Republice Dominikańskiej oraz Turks i Caicos.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy w 79 dniu inwazji | wiadomości ze świata

Kilka dni po tym, jak w Puerto Rico wystąpiła awaria na całej wyspie, a Fiona wylądowała w niedzielę, tylko 38% klientów odzyskało zasilanie w czwartek, według operatora sieci energetycznej. Energia Lomy.

Według National Weather Service, masowe zaciemnienie ma miejsce, ponieważ większość Portoryko doświadcza ekstremalnych temperatur, co powoduje wzrost temperatury do 112 stopni w czwartek po południu.

Daniel Hernandez, dyrektor projektów energii odnawialnej w firmie LUMA, wyjaśnił, że krytyczne miejsca, w tym szpitale, będą traktowane priorytetowo przed rozpoczęciem napraw na poziomie indywidualnym.

„Jest to naturalny proces. Ważne jest, aby wszyscy byli spokojni … i pracujemy nad zapewnieniem, aby 100% klientów otrzymało usługę tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Hernandez.

Według rządu prawie 360 ​​000 klientów korzystało z przerywanej usługi wody lub jej braku w czwartek wieczorem. system bramy awaryjnej.

Według ministra budownictwa Portoryko, Williama Rodrigueza, od środy ponad 800 osób przebywało w dziesiątkach schronisk na całej wyspie.

Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego powiedziała, że ​​prezydent Joe Biden zgodził się ogłosić poważną katastrofę dla kontynentu USA. Przeprowadzka pozwala mieszkańcom uzyskać dotacje na tymczasowe mieszkania i remonty, a także niskooprocentowane pożyczki na pokrycie nieubezpieczonych strat majątkowych.

W Republice Dominikańskiej Fiona dotknęła 8708 rodzin i zniszczyła 2262 domy, według szefa operacji kryzysowych w kraju, generała dywizji Juana Mendesa Garcii.

Powiedział, że w czwartek rano ponad 210 000 domów i sklepów wciąż stoi w ciemności, a kolejnych 725 246 klientów nie ma bieżącej wody.

„To była niesamowita rzecz, której wcześniej nie widzieliśmy” – powiedziała w tym tygodniu Ramona Santana z Higuay na Dominikanie. „Jesteśmy na ulicach z niczym, bez jedzenia, bez butów, bez ubrań, tylko z tym, co masz na plecach… Nie mamy nic. Mamy Boga i nadzieja przyjdzie z pomocą”.

READ  Fed podniósł referencyjną stopę procentową o 0,75 punktu procentowego, największy wzrost od 1994 r.

Fiona zagroziła również części wysp Turks i Caicos we wtorek, a obszary terytorium brytyjskiego pozostały bez władzy na początku tego tygodnia, a mianowicie w Grand Turk, South Caicos, Salt Cay, North Caicos i Central Caicos, według Anyi Williams, pełniącej obowiązki gubernatora terytorium. marchew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *