Korea Północna rozpoczęła w tym roku swój dziewiąty test rakietowy

„Południowokoreańskie wojsko utrzymuje stan gotowości, monitorując odpowiednie ruchy w ramach przygotowań do dodatkowych startów”, powiedzieli w oświadczeniu Połączeni Szefowie Sztabów.

W oświadczeniu stwierdzono, że rakieta została wystrzelona z regionu Sunan, niedaleko stolicy, Pjongjangu.

Japońska Straż Przybrzeżna zaalarmowała swoje statki, mówiąc: „możliwy pocisk balistyczny (pociski balistyczne) został wystrzelony z Korei Północnej”.

„Radzimy statkom, aby zwracały uwagę na więcej informacji, a jeśli zauważą jakiekolwiek spadające przedmioty, nie zbliżaj się i nie zgłaszaj odpowiednich informacji japońskiej straży przybrzeżnej” – dodała.

Biuro prezydenckie Korei Południowej poinformowało w oświadczeniu, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego Korei Południowej zorganizuje nadzwyczajne posiedzenie w sobotę rano.

Międzynarodowe napięcie wzrosło w związku z niedawną serią testów rakiet balistycznych w Korei Północnej, środków od dawna zakazanych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

To dziewiąty test rakietowy Korei Północnej w 2022 roku. W styczniu odnotowano rekordową liczbę takich testów, z nie mniej niż siedmioma wystrzeleniami w ciągu miesiąca, w tym nowym typem „pocisku hipersonicznego” zdolnego do manewrowania z dużą prędkością.

Analitycy zauważają, że rosnące w tym roku testy pokazują, że Kim dąży do osiągnięcia krajowych celów i pokazuje coraz bardziej niespokojnemu światu, że Pjongjang pozostaje graczem w walce o władzę i wpływy.

Sobotnia inauguracja ma miejsce zaledwie kilka dni przed wyborami prezydenckimi 9 marca w Korei Południowej, w których Korea Północna będzie prawdopodobnie głównym problemem wyborczym.

READ  Eksperci twierdzą, że niedobór żywności w Korei Północnej wkrótce się pogorszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *