Korea Północna wystrzeliwuje pozorną międzykontynentalną międzykontynentalną rakietę balistyczną przed szczytem Korea Południowa-Japonia

SEOUL, 16 marca (Reuters) – Korea Północna wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) w morze między Półwyspem Koreańskim a Japonią w czwartek, na kilka godzin przed planowaną wizytą prezydenta Korei Południowej w Tokio. Przeciwko uzbrojonej w broń nuklearną Północy.

W tym tygodniu Korea Północna wystrzeliła kilka pocisków balistycznych podczas wspólnych ćwiczeń wojskowych Korei Południowej i USA, które Pjongjang potępia jako wrogie działania.

Pocisk, który został wystrzelony z Pjongjangu o godzinie 7:10 (22:10 GMT w środę), przeleciał około 1000 kilometrów po trajektorii na dużej wysokości, podało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej.

Pocisk ICBM przeleciał ponad 6000 km przez około 70 minut, podało japońskie ministerstwo obrony.

Ministerstwo najprawdopodobniej wylądowało około 200 km na zachód od wyspy Oshima-Oshima na Hokkaido w północnej Japonii, poza wyłącznymi strefami ekonomicznymi Japonii.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Japonia nie potwierdziła żadnych doniesień o uszkodzeniach rakietowych, powiedział szef japońskiego gabinetu Hirokazu Matsuno podczas protestu w ambasadzie Korei Północnej w Pekinie.

„Wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną jest aktem barbarzyństwa, który zwiększa prowokację wobec całej społeczności międzynarodowej” – powiedział Matsuno. „Zapewnimy ścisłą współpracę z Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi w celu całkowitej denuklearyzacji Korei Północnej na dzisiejszym szczycie Japonia-Korea Południowa”.

Korea Południowa zwołała posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i „surowo” potępiła wystrzelenie rakiety jako poważną prowokację zagrażającą pokojowi międzynarodowemu.

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol nakazał armii swojego kraju przeprowadzenie ćwiczeń z USA zgodnie z planem, mówiąc, że Korea Północna zapłaci za swoje „nieodpowiedzialne prowokacje”.

Siły południowokoreańskie i amerykańskie rozpoczęły w poniedziałek 11-dniowe wspólne ćwiczenia nazwane „Tarczą Niepodległości 23” na skalę niespotykaną od 2017 roku, aby przeciwdziałać rosnącym zagrożeniom z północy. Korea Północna od dawna intensyfikuje ćwiczenia sojusznicze w ramach przygotowań do inwazji.

READ  Herschel Walker zaprzecza twierdzeniu drugiej kobiety, że zapłacił za jej aborcję: „Fałszywe”

Premier Japonii Fumio Kishida powiedział, że Japonia rozpocznie również posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

„Pokój i stabilność w regionie to bardzo ważna kwestia dla zaangażowanych krajów” – powiedział dziennikarzom Kishida. „Musimy rozwijać bliższą współpracę ze wszystkimi sojusznikami i sojusznikami”.

Yun udaje się do Japonii na swój pierwszy szczyt z Kishidą od ponad dekady, co jest częścią wysiłków zmierzających do przezwyciężenia konfliktów historycznych, politycznych i gospodarczych w imię lepszej współpracy w celu sprostania Korei Północnej i innym wyzwaniom.

W ramach wysiłków obaj sojusznicy USA zgodzili się udostępniać monitorowanie w czasie rzeczywistym północnokoreańskich wystrzeliwanych rakiet i zobowiązali się do dalszego pogłębiania współpracy wojskowej.

Uzbrojona w broń nuklearną Korea Północna wystrzeliła w zeszłym roku bezprecedensową liczbę pocisków, w tym międzykontynentalnych międzykontynentalnych rakiet balistycznych zdolnych do dotarcia do Stanów Zjednoczonych, jednocześnie wznawiając przygotowania do próby nuklearnej od 2017 roku.

Programy rakiet balistycznych i broni jądrowej Korei Północnej są zakazane na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, ale Pjongjang twierdzi, że rozwój broni jest niezbędny, aby przeciwdziałać „wrogiej polityce” Waszyngtonu i jego sojuszników.

Państwowa agencja informacyjna Korei Północnej KCNA poinformowała w niedzielę, że na spotkaniu partii rządzącej, któremu przewodniczył przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, omówiono i podjęto decyzję w sprawie „ważnych praktycznych” środków antywojennych. „

Reportaż Hyunsu Yima, Josha Smitha, Soo-Hyang Choi i Joo-Min Park w Seulu, Kantaro Komiya i Kaori Kaneko w Tokio; Montaż autorstwa Sandry Maler i Jerry’ego Doyle’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *