Kosmiczny Teleskop Hubble’a odkrył najbliższą Ziemi supermasywną czarną dziurę – kosmiczna wskazówka zatrzymana w czasie

Korzystając z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, astronomowie odkryli największą czarną dziurę, jaką Ziemia kiedykolwiek widziała, kosmicznego Tytana „zamrożonego w czasie”.

Obiekt ten, będący przykładem nieuchwytnej „czarnej dziury o masie pośredniej”, może służyć jako brakujące ogniwo w zrozumieniu powiązania pomiędzy masami gwiazdowymi a supermasywnymi czarnymi dziurami. Wydaje się, że czarna dziura ma około 8200 słońc, czyli jest znacznie masywniejsza niż czarne dziury o masach gwiazdowych, które są od 5 do 100 razy większe od masy Słońca, i znacznie mniej masywna niż trafnie nazwane supermasywne czarne dziury. Masa Słońca waha się od milionów do miliardów. Najbliższa czarna dziura o masie gwiazdowej, jaką odkryli naukowcy, nazywa się Gaia-BH1 i znajduje się 1560 lat świetlnych od nas.

Z drugiej strony nowo odkryta czarna dziura o masie pośredniej znajduje się we wspaniałej gromadzie około dziesięciu milionów gwiazd zwanej Omega Centauri, położonej 18 000 lat świetlnych od Ziemi.

(Zdjęcie: ESA/Hubble/NASA/M.Haberle (MPIA))

Co ciekawe, fakt, że „zamrożona” czarna dziura najwyraźniej zahamowała jej rozwój, potwierdza tezę, że Omega Centauri to pozostałości starożytnej galaktyki, która została zjedzona przez naszą własną galaktykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *