Kreml nigdy nie był bogatszy – dzięki strategicznemu partnerowi Stanów ZjednoczonychCNN

Jak wynika z nowej analizy, Rosja wkracza w trzeci rok wojny na Ukrainie z bezprecedensową ilością gotówki w kasie rządowej, wzmocnionej rekordową sprzedażą ropy naftowej do Indii w zeszłym roku o wartości 37 miliardów dolarów, jak wynika z nowej analizy, z której wynika, że ​​część ropy naftowej została rafinowana przez Rosję.. Indie następnie wyeksportowały je do Stanów Zjednoczonych jako produkty naftowe o wartości ponad 1 miliarda dolarów.

Ten strumień płatności, z którego ostatecznie korzysta Moskwa, pochodzi z Indii, które zwiększają zakupy rosyjskiej ropy o ponad 13-krotność przedwojennej kwoty – wynika z analizy Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), udostępnionej wyłącznie CNN. Oznacza to, że New Delhi, strategiczny partner Stanów Zjednoczonych, wkroczy, aby zastąpić zakupy ropy naftowej przez zachodnich odbiorców, które spadły w wyniku sankcji nałożonych w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę – wynika z analizy.

O ile sprzedaż rosyjskiej ropy do Indii nie podlega sankcjom i jest w pełni legalna, o tyle badanie szlaków żeglugowych przeprowadzone przez ekspertów wskazuje, że tak ogromny wolumen dostaw może obejmować tzw. „flotę cieni” tankowców, którą Moskwa specjalnie stworzyła usiłować przemycić… ropę naftową. Ukryj, kto z kim i jak handluje, maksymalizując zyski Kremla.

CNN była świadkiem wydarzenia, które można uznać za część złożonego handlu w greckim porcie Gythio na początku tego miesiąca. Dwa tankowce – jeden duży, drugi mniejszy – stały obok siebie w celu przeładunku ze statku na statek, co polega na przepuszczaniu ropy pomiędzy statkami, czasami zatajając jej pochodzenie i miejsce docelowe.

Obaj przewoźnicy mają barwną historię. Obaj wyjechali z Rosji kilka tygodni temu. Według firmy monitorującej Pole Star Global, jeden należy do indyjskiej firmy oskarżonej o udział w naruszaniu sankcji, a drugi był wcześniej własnością osoby objętej odrębnymi sankcjami USA.

„Przeniesienia są (czasami) dokonywane legalnie, ale są również wykorzystywane jako nielegalna taktyka pozwalająca uniknąć sankcji” – powiedział David Tannenbaum z Pole Star Global. „Dodajesz wiele warstw do gry losowej, w którą grają statki, próbując zmylić władze co do tego, skąd pochodzi ta ropa i kto ją ostatecznie kupuje”.

Analitycy twierdzą, że co tydzień w greckiej Zatoce Lakońskiej, która jest dogodnym punktem w drodze do Kanału Sueskiego i na rynki azjatyckie, odbywają się dziesiątki podobnych transferów.

READ  Trwa akcja ratunkowa dla chorego amerykańskiego naukowca uwięzionego na głębokości 900 metrów w jaskini w Turcji

Na początku lutego Departament Skarbu USA wprowadził nowy pakiet sankcji wobec statków i firm podejrzanych o pomoc w transporcie rosyjskiej ropy z naruszeniem amerykańskich sankcji, próbując zakłócić pracę rosyjskiej floty cieni.

Stany Zjednoczone przewodziły pod koniec 2022 roku koalicji krajów, które zgodziły się na „limit cenowy” i zobowiązały się nie kupować rosyjskiej ropy po cenie wyższej niż 60 dolarów za baryłkę. Kraje te uniemożliwiały także przedsiębiorstwom żeglugowym i ich towarzystwom ubezpieczeniowym – głównym graczom światowej żeglugi – ułatwianie handlu rosyjską ropą powyżej tej ceny.

„Prawdziwą motywacją do stworzenia floty cieni był pułap cenowy” – powiedział Victor Katona, szef działu analiz ropy naftowej w firmie badawczej Kpler. „Im dłuższe łańcuchy dostaw, tym trudniej jest oddzielić transfery między statkami i tym trudniej określić prawdziwy koszt rosyjskiej baryłki”.

Część handlu ropą między Rosją a Indiami jest otwarta i bezpośrednia. Windward, morska firma zajmująca się sztuczną inteligencją, przeanalizowała dla CNN globalne ruchy transportowe i odkryła, że ​​w zeszłym roku odbyło się 588 bezpośrednich lotów tankowców z Rosji do Indii.

Jednak część ruchu między obydwoma krajami jest bardziej skomplikowana, jak zaobserwowało CNN u wybrzeży Grecji. Pole Star Global zbadało tę samą trasę i odkryło, że w zeszłym roku odbyło się ponad 200 rejsów statkami z Rosji, które przesiadły się w Zatoce Lakońskiej na inny statek płynący do Indii.

Tannenbaum z Pole Star Global powiedział, że firma „podejrzewa”, że głównym motywem tych transferów jest uniknięcie sankcji, ponieważ „prawie wszystkie te statki” mają połączenia ze Stanami Zjednoczonymi lub Unią Europejską i podlegałyby cenie czapka. „Ta zatoka jest zamknięta. Jest na uboczu. Więc mogą wykonywać tę czynność anonimowo. ”

Podobną ocenę przedstawił Ami Daniel, dyrektor generalny Windward: „Jest to część systematycznych, systematycznych rosyjskich wysiłków mających na celu uczynienie wszystkiego bardziej złożonym”. Opisał zachęty dla Rosji i handlarzy ropą do obchodzenia sankcji jako „ogromne”, mówiąc: „Naprawdę potrzebny jest powód, aby przewieźć ponad 60 milionów baryłek na środku oceanu i wyeksportować je do Indii, ponieważ o wiele łatwiej jest tego nie robić To.” Aby to zrobić – popłyń bezpośrednio.

READ  Katastrofa kolejowa w Indiach: Ponad 120 zabitych po wypadku w Odisha

Flota Cieni umożliwiła Rosji utworzenie równoległej struktury żeglugowej, która przy użyciu skomplikowanych metod może przezwyciężyć zmieniającą się taktykę i koncentrację zachodnich sankcji przy użyciu setek tankowców o niejednoznacznej własności. Windward szacuje, że w ubiegłym roku flota rozrosła się do 1800 statków.

Efektem netto zakupów ropy naftowej przez Indie było osłabienie presji wywieranej przez prezydenta Rosji Władimira Putina w związku z sankcjami naftowymi. Dochody federalne Rosji osiągnęły rekordową kwotę 320 miliardów dolarów w 2023 roku i nadal rosną Ma nadal rosnąć Nadal. Według niektórych analityków prawie jedną trzecią tych pieniędzy wydano w ubiegłym roku na wojnę na Ukrainie. W 2024 r. większy odsetek zostanie przeznaczony na finansowanie konfliktów.

Pieniądze, którymi dysponuje Kreml, stawiają Moskwę w lepszej sytuacji, aby wytrzymać długą wojnę niż Kijów, który ma trudności z utrzymaniem tak potrzebnego zachodniego przepływu środków pieniężnych.

Według analizy danych publicznych Ministerstwa Finansów Rosji przeprowadzonej przez Howarda Schatza, ekonomistę z RAND Corporation, dochody i wydatki federalne Rosji w 2023 r. osiągnęły najwyższy poziom w historii. Stwierdził jednak, że Moskwa nie zbilansowała jeszcze swoich ksiąg, oznaka ogromnych kosztów wojny, ale także szkód w dochodach z ropy spowodowanych sankcjami.

„Pomimo skoku dochodów deficyt budżetu federalnego osiągnął trzeci najwyższy poziom… większy dopiero w latach 2022 i 2020” – powiedział. Dodał: „Podatki na produkcję krajową i import są wysokie i skuteczne, co oznacza, że ​​nakładają podatki na swoją ludność, aby zapłacić za tę wojnę”.

Indie uzasadniają swoje zakupy od Rosji sposobem na utrzymanie niskich cen światowych, ponieważ nie konkurują z krajami zachodnimi o bliskowschodnią ropę. „Jeśli zaczniemy kupować więcej ropy na Bliskim Wschodzie, cena ropy nie osiągnie 75 ani 76 dolarów. Wyniesie 150 dolarów” – powiedział w zeszłym tygodniu CNBC indyjski minister ds. ropy naftowej i gazu ziemnego Hardeep Singh Puri.

Złożona rola Indii w światowym handlu ropą znajduje odzwierciedlenie także w losach produktów naftowych, w które przekształcana jest rosyjska ropa. Część ropy naftowej jest rafinowana na produkty naftowe w rafineriach na zachodnim wybrzeżu Indii, a następnie eksportowana do Stanów Zjednoczonych i innych krajów, które podpisały sankcje na rosyjską ropę. Sankcje nie obejmują produktów rafinowanych poza Rosją, co krytycy nazywają „luką rafineryjną”.

READ  Armenia, wieloletni sojusznik Rosji, będzie trenować z siłami amerykańskimi po odmowie Putina

Z analizy CREA wynika, że ​​największym odbiorcą indyjskich produktów rafinowanych z rosyjskiej ropy w ubiegłym roku były Stany Zjednoczone, o wartości 1,3 mld dolarów od początku grudnia 2022 r., kiedy wprowadzono limit cenowy, do końca 2023 r. Szacunki organizacji opierają się na na temat dostępnych danych dotyczących żeglugi i energii.Do wiadomości publicznej.

Wartość eksportu produktów naftowych znacznie wzrasta po dodaniu sojuszników USA, którzy również nakładają sankcje na Rosję. CREA oszacowała, że ​​w 2023 r. kraje te zaimportowały produkty naftowe wyprodukowane z rosyjskiej ropy o wartości 9,1 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 44% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Moskwa znalazła sposoby na wzbogacenie się również poprzez działalność rafineryjną i eksportową. Jedna z indyjskich rafinerii i portów przyjmujących rosyjską ropę znajduje się w Vadinarze i jest obsługiwana przez spółkę Nayara Energy, w której 49,1% udziałów ma rosyjski gigant naftowy Rosnieft. CREA oszacowała, że ​​w 2023 roku Stany Zjednoczone zaimportowały do ​​Vadinar produkty rafinacji ropy naftowej o wartości 63 mln dolarów, a około połowa ropy wykorzystywanej w zakładzie pochodziła z Rosji. I to wszystko jest całkowicie jawne.

Jednak w raporcie organizacji dodano, że eksport z Wadinara „przynosi Kremlowi znaczne wpływy podatkowe w postaci podatku od rosyjskiej ropy naftowej”, a także zyski osiągane przez Rosnieft’ z rafinacji i odsprzedaży zachodnim rywalom Moskwy.

Analitycy twierdzą jednak, że zyski, jakie można osiągnąć nawet z najmniejszej operacji mającej na celu uniknięcie sankcji nałożonych na Rosję, są ogromne ze względu na duże sumy związane z handlem ropą na jednym tankowcu. „Tak naprawdę mówisz o czymś, co jest niezwykle dochodowe” – powiedział Daniel z Windward. „Pokusa, aby to zrobić… jest ogromna dla traderów. Mogą zarobić jedynie 10 do 40 milionów dolarów w cztery lub pięć miesięcy. Nie jestem pewien, czy jest na świecie jakakolwiek inna okazja, aby to zrobić. ”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *