Mini-budżet Wielkiej Brytanii tnie podatki i mocno zaciąga pożyczki z powodu recesji

Minister finansów Kwasi Kwarteng, który zapowiedział największe obniżki podatków od 50 lat przy jednoczesnym zwiększeniu wydatków, powiedział, że rząd potrzebuje „nowego podejścia do nowej ery skoncentrowanej na wzroście”.

Obejmują one obniżenie najwyższej stawki podatku dochodowego z 45% do 40%, obniżenie podatków od zakupu domów i anulowanie planowanego wzrostu podatków od działalności gospodarczej. Dochody rządu w ciągu najbliższych pięciu lat, brytyjskie Ministerstwo Skarbu.

Paul Johnson, dyrektor Instytutu Studiów Finansowych, Niezależny think-tank nazwał plany rządu „nadzwyczajnymi”.

„Minęło pół wieku od ogłoszenia obniżek podatków na taką skalę” – powiedział Ćwierkać.

Funt spadł w piątek o prawie 2,6% do 1,097 USD po ogłoszeniu przez Kwartenga, najniższego poziomu od 1985 roku. Silnie sprzedawały się również brytyjskie obligacje rządowe. Rentowność benchmarkowej 10-letniej obligacji, która porusza się po przeciwnej cenie, została osiągnięta powyżej 3,7%. Rozpoczął rok poniżej 1%.

Obniżając podatki, Kwarteng powiedział, że rząd będzie naciskał na dotowanie rachunków za energię dla milionów domów i firm kosztem 60 miliardów funtów (67 miliardów dolarów) w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Podatki nadzwyczajne zyski firm naftowych i gazowych.

Ruchy mają miejsce dzień po tym, jak Bank Anglii ostrzegł, że kraj może już być w recesji. Podniosła stopy procentowe po raz siódmy od grudnia zeszłego roku, próbując ograniczyć 10-procentową inflację, która powoduje głęboki kryzys kosztów utrzymania milionów ludzi.

„Prezenty niepieniężne”

Wiadomość o drastycznych dodatkowych pożyczkach rządowych wystraszyła inwestorów, którzy już obawiali się, że kraj wydaje ponad stan. IFS ostrzegł w środowym raporcie, że pożyczki rządowe są na „ścieżce nie do utrzymania”.

George Saravelos, globalny szef badań walutowych w Deutsche Bank, powiedział w piątek w notatce badawczej, że „bardzo duże, niefinansowane obniżki podatków i inne płatności finansowe” w Wielkiej Brytanii zwiększają obawy o gospodarkę kraju.

READ  Fińscy przywódcy wzywają do członkostwa w NATO „bezzwłocznie”

„Natychmiastowym wyzwaniem dla Wielkiej Brytanii nie jest niski wzrost” – powiedział Saravelos. „Właśnie ogłoszone duże wydatki fiskalne mogą nieco pobudzić wzrost w krótkim okresie. Ale najważniejsze pytanie brzmi: kto za to zapłaci?” on dodał.

Przemawiając wcześniej w piątek, starszy minister rządu Simon Clarke zaprzeczył sugestiom, że nowa premier Liz Truss ryzykuje brytyjską gospodarką.

„Dowody z lat 80. i 90. wskazują, że dynamiczna gospodarka o niskich podatkach zapewnia najlepsze stopy wzrostu – to nie jest hazard, mamy historię i wagę dowodów” – powiedział BBC.

Według Banku Anglii wyższe dopłaty do energii oznaczają, że w przyszłym miesiącu inflacja osiągnie 11% i będzie wyższa tej zimy. Ale inwestorzy obawiają się, że dodatkowe wydatki rządowe utrzymają inflację na wyższym poziomie. A spadek funta pogarsza sytuację, podnosząc ceny importu.

Opozycyjna Partia Pracy skrytykowała rządowe plany zwiększenia zadłużenia zamiast podwyższania podatków od nieoczekiwanych zysków firm energetycznych.

„Giganci naftowi i gazowi pieką kanclerza w salach posiedzeń, kiedy rozmawiamy, pozostawiając ludziom pracującym rachunek za pożyczanie więcej niż to konieczne, gdy stopy procentowe rosną” – powiedziała Rachel Reeves, opozycyjna minister finansów. Rzecznik prasowy.

Kwarteng ogłosił również zniesienie ograniczenia premii dla bankierów w celu podwojenia ich rocznej pensji, wprowadzonego w celu zapobiegania nadmiernemu ryzyku po globalnym kryzysie finansowym. Powiedział, że chce zachęcić globalne banki do inwestowania w Wielkiej Brytanii.

Labour’s Reeves powiedział, że plan „nagrodzi bogatych” i „reprezentuje powrót do cukierka albo psikusa”. [economics] z przeszłości.”

Mark Thompson, Julia Horowitz i Amy Cassidy przyczynili się do powstania reportaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.