Misja NASA wykonała zdjęcie zaskakującej pary asteroid

NASA/Goddard/SwRI/Johns Hopkins APL/NOIRLab

To zdjęcie przedstawia „wschód księżyca” nowo odkrytej drugiej asteroidy za Dinkenish, uchwycony przez kamerę Long Range Reconnaissance Imager Lucy.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Kiedy w tym tygodniu misja NASA Lucy przeleciała obok swojej pierwszej asteroidy, jej kamery uchwyciły niespodziankę.

Sonda Lucy zbliżyła się do małej asteroidy Dinkenish, znajdującej się w głównym pasie asteroid naszego Układu Słonecznego, pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Ale to, co astronomowie uważali za pojedynczą asteroidę, w rzeczywistości jest podwójną parą kosmicznych skał.

Denkenesh, co w języku amharskim używanym w Etiopii oznacza „cudowny”, „naprawdę zasłużył na swoją nazwę” – powiedział Hal Levison, główny badacz Lucy w Southwest Research Institute.

„To fantastyczne” – stwierdził Levison w oświadczeniu. „Kiedy Lucy została pierwotnie wybrana do lotu, planowaliśmy przelecieć obok siedmiu asteroid. Dodając Dinkenish, dwa satelity trojańskie, a teraz tego satelitę, zwiększyliśmy tę liczbę do 11”.

Astronomowie mieli pierwsze wskazówki, że Dinkenish może być układem podwójnym, gdy zestaw instrumentów Lucy wykrył zmiany jasności w tygodniach poprzedzających podejście statku kosmicznego w środę.

Zespół Lucy uważa, że ​​większa asteroida ma średnicę pół mili (805 metrów), a mniejsza skała kosmiczna – 220 metrów.

Lucy zbliżyła się do asteroidy na odległość 425 kilometrów w środę po południu.

Bliskie podejście ma pomóc statkowi kosmicznemu Lucy przetestować zestaw wyposażenia, w tym system śledzenia terminala, który umożliwia statkowi autonomiczne lokalizowanie kosmicznej skały i utrzymywanie jej w polu widzenia podczas lotu z prędkością 10 000 mil na godzinę (4,5 km na sekundę). ).

„To niezwykła seria zdjęć. Wskazują, że ostateczny system śledzenia działa zgodnie z oczekiwaniami, nawet jeśli wszechświat postawił nam przed sobą trudniejszy cel, niż się spodziewaliśmy” – powiedział Tom Kennedy, inżynier ds. nawigacji i nawigacji w Lockheed Martin. w oświadczeniu (Lockheed) Martin jest partnerem NASA w misji Lucy.

READ  Mars Lander Insight z NASA zrobił właśnie ostatnie selfie

„Symulacja, testowanie i ćwiczenia to jedno” – dodał Kennedy. „To zupełnie inna sprawa, zobaczyć, jak to się dzieje”.

Dane zebrane podczas przelotu zapewnią również wgląd w małe asteroidy, umożliwiając porównanie z innymi asteroidami obserwowanymi podczas poprzednich misji NASA.

„Wiedzieliśmy, że będzie to najmniejsza asteroida z pasa głównego, jaką kiedykolwiek widziano z bliska” – powiedział w oświadczeniu naukowiec projektu Lucy, Keith Noll z Centrum Lotów Kosmicznych Goddard w NASA w Greenbelt w stanie Maryland. „Fakt, że są ich dwie, sprawia, że ​​jest to jeszcze bardziej ekscytujące. Pod pewnymi względami te asteroidy wyglądają podobnie do… Bliska Ziemi planetoida podwójna Didymos i Demorphos obserwowana przez DARTIstnieje jednak kilka interesujących różnic, które zbadamy.

We wrześniu 2022 roku misja DART NASA celowo zderzyła się z Dimorphos, małym księżycem krążącym wokół bliskiej Ziemi asteroidy Didymos, aby zademonstrować technologię potrzebną do zmiany trajektorii kosmicznej skały.

Dane zebrane podczas przelotu misji Lucy będą nadal wracać na Ziemię w ciągu następnego tygodnia. Informacje te pomogą zespołowi misji przygotować się na przyszłe przeloty statku kosmicznego w pobliżu asteroidy, w tym na bliskie spotkanie z inną asteroidą z pasa głównego, zwaną Donaldem Johanssonem, w 2025 roku.

Głównym celem Lucy jest badanie rojów asteroid trojańskich Jowisza, które nie były wcześniej badane. Asteroidy trojańskie, których nazwa została zapożyczona z mitologii greckiej, krążą wokół Słońca w dwóch rojach – jeden poprzedza Jowisza, największą planetę w naszym Układzie Słonecznym, a drugi podąża za nim.

Do tej pory głównymi widokami trojanów przez naukowców były głównie wizualizacje artystyczne lub animowane, ponieważ skały kosmiczne są zbyt daleko, aby można je było zobaczyć szczegółowo za pomocą teleskopów. Lucy udostępni pierwsze zdjęcia w wysokiej rozdzielczości przedstawiające wygląd tych asteroid.

Lucy ma dotrzeć do asteroid trojańskich w 2027 r. Każda z asteroid, obok której Lucy ma przelecieć, różni się rozmiarem i kolorem.

READ  Rakieta księżycowa Artemis pozuje na wyrzutni przed startem

Misja zapożyczyła swoją nazwę od Skamieniałość Lucyszczątki starożytnego przodka człowieka odkryte w Etiopii w 1974 roku. Szkielet pomógł naukowcom poskładać aspekty ewolucji człowieka, a członkowie zespołu Lucy z NASA mają nadzieję, że ich misja dokona podobnego wyczynu w odniesieniu do historii naszego Układu Słonecznego.

Istnieje około 7000 planetoid trojańskich, z których największa ma średnicę 257 kilometrów. Asteroidy same w sobie są jak skamieniałości: reprezentują materię pozostałą po powstaniu gigantycznych planet w naszym Układzie Słonecznym, w tym Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna.

Misja pomoże badaczom cofnąć się w czasie i dowiedzieć się, jak powstał Układ Słoneczny 4,5 miliarda lat temu, a także dowiedzieć się, w jaki sposób planety znalazły się na swoich obecnych pozycjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *