Misja SpaceX zaczyna się od byłego astronauty NASA i trzech płacących klientów

Uwaga redaktora: Zapisz się do CNN Biuletyn naukowy teorii cudów. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, przełomach naukowych i nie tylkoCNN

Rakieta SpaceX wystartowała w niedzielne popołudnie z Florydy na pokładzie odznaczonego byłego astronauty NASA i trzech płacących klientów. Załoga spędziła tydzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ich misja, zorganizowana przez Axiom Space z Houston, jest drugą całkowicie prywatną misją do placówki orbitalnej. Misja o nazwie AX-2 przejdzie do historii, ponieważ badaczka komórek macierzystych Rayana Barnawi z Arabii Saudyjskiej zostaje pierwszą kobietą w kosmosie.

Załogi weszły na pokład rakiety SpaceX w niedzielne popołudnie, gdy urzędnicy pogodowi uważnie monitorowali burze. Gdy Floryda wkracza w letnią porę deszczową, znalezienie pięknych warunków do wystrzelenia rakiet może być nie lada wyzwaniem.

Jednak urzędnicy pogodowi ostatecznie zgodzili się na start, chociaż rakieta SpaceX Falcon 9 ożyła, wysyłając kapsułę Crew Dragon i jej czterech pasażerów na orbitę.

Oczekuje się, że zespół spędzi następne 16 godzin na pokładzie Smoka Załogowego, który swobodnie wleci na orbitę Ziemi, wykonując ostrożne manewry w celu dokowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Statek kosmiczny powinien zadokować do laboratorium na orbicie o godzinie 9:24 w poniedziałek.

Misja AX-2 jest jedną z serii misji, które Axiom Space i NASA mają nadzieję, że będą nadal zachęcać sektor prywatny do udziału w lotach kosmicznych — zwłaszcza na niskiej orbicie okołoziemskiej, gdzie znajduje się stacja kosmiczna.

Zespołem AX-2 kieruje była astronautka NASA Peggy Whitson, lat 63, obecnie pracownik Axiom. Dzięki tej misji Whitson została pierwszą kobietą dowodzącą prywatnym statkiem kosmicznym.

Jednym z trzech płatnych klientów, do których dołącza, jest John Shofner, Amerykanin, który dorobił się fortuny w międzynarodowym biznesie telekomunikacyjnym i założył firmę sprzętową Dura-Line Corp.

READ  CJ Stroud Teksańczycy marzą duże, ale niewystarczające

Arabia Saudyjska wysłała dwóch obywateli do lotu: Barnawiego i Ali Alkarni, pilota myśliwca w Królewskich Siłach Powietrznych Arabii Saudyjskiej.

„Jestem bardzo dumna i szczęśliwa, że ​​mogę reprezentować marzenia i nadzieje wszystkich ludzi w Arabii Saudyjskiej i wszystkich kobiet w domu” – powiedziała Barnawi. powiedział Reporterzy z zeszłego tygodnia.

Po dokowaniu kapsuły Crew Dragon w poniedziałek rano załoga AX-2 dołączy do siedmiu astronautów już przebywających na stacji kosmicznej.

Pasażerowie AX-2 będą pracować z obecnymi członkami załogi przez około osiem dni. W tym czasie będą pracować nad szeregiem ponad 20 badań i projektów naukowych, w tym komórek macierzystych i innych. Badania biomedyczne.

To pierwszy powrót Whitsona w kosmos od 2017 roku. Jego rozległe doświadczenie na stacji uczyniło go rekordzistą Ameryki pod względem większości dni spędzonych w kosmosie i zajmuje ósme miejsce na liście wszechczasów.

Powiedział, że Whitson latał rosyjskim statkiem kosmicznym Sojuz i promem kosmicznym NASA, ale przygotowania do tej misji były „oczywiście inne”, ponieważ obejmowały szkolenie w lataniu smokiem załogi SpaceX, który będzie latał tylko astronautami od 2020 roku.

„Jednym z największych wyzwań dla mnie było nauczenie się tego konkretnego statku kosmicznego” – powiedział. „Ale naprawdę mi się podobało”.

Barnawi i Alkarni to drugi i trzeci Saudyjczyk, który odbył podróż w kosmos. Pierwszy był księcia sułtana bin SalmanaW 1985 roku spędził około tygodnia na promie kosmicznym NASA.

Chociaż stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Arabią Saudyjską pozostają silne, Arabia Saudyjska spotkała się z falą krytyki ze strony administracji Bidena i Kongresu w związku z przestrzeganiem praw człowieka.

Alkarni powiedział, że uważa udział Arabów w podróżach kosmicznych za „wielką okazję” do promocji regionu.

Niesie w sobie wielkie przesłanie. … Trzymamy się za ręce, pracujemy razem dla dobra ludzkości i staramy się wprowadzać innowacje” – powiedział podczas konferencji prasowej w zeszłym tygodniu.

READ  Burza piaskowa w Illinois spowodowała 72 wypadki samochodowe, w tym co najmniej 6 zabitych na I-55 w Montgomery w hrabstwie Sangamon.

To nie pierwszy raz, kiedy ludzie wyruszają w kosmos. Firma o nazwie Space Adventures pośredniczyła w kilku takich wycieczkach na stację kosmiczną na początku XXI wieku, rezerwując przejażdżki na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz dla zamożnych poszukiwaczy mocnych wrażeń.

Firma Axiom wprowadziła ten model biznesowy do Stanów Zjednoczonych, współpracując ze SpaceX w celu zbudowania ram dla pozyskiwania klientów na stację kosmiczną. Pierwsza misja firmy, AX-1, wystartowała w kwietniu 2022 r. i była pierwszą prywatną cywilną stacją kosmiczną, która przeleciała z ziemi USA.

Celem Axiom jest uczynienie tych podróży rutynowymi, dając nieprofesjonalnym astronautom więcej możliwości doświadczania podróży kosmicznych. Podczas zapowiedzi konferencji prasowej Derek Hassmann, szef koordynacji misji i operacji w Axiom Space, powiedział, że jego firma spodziewa się większej liczby klientów sponsorowanych przez rząd, takich jak pasażerowie AX-2 z Arabii Saudyjskiej.

„Rządowi astronauci są naprawdę kluczową częścią naszego biznesplanu” – powiedział. „Na początku projektu… ponieważ nic takiego nie zostało wcześniej zrobione, nie byliśmy pewni, jaka będzie równowaga między osobami prywatnymi a astronautami rządowymi. Ale rząd… stało się dla nas jasne, że rynek jest ważne i dążymy do tego agresywnie”.

Kierownictwo Axiom przewiduje kontynuację prywatnych lotów kosmicznych po wycofaniu stacji kosmicznej, co według NASA nastąpi w latach 30. XX wieku. Jeden wiele USA Firmy o to walczą Zbuduj nową, prywatną stację kosmiczną. Jest to wspierana przez NASA inicjatywa, której celem jest promowanie udziału sektora prywatnego bliżej domu, aby agencja mogła skupić się na inwestowaniu w eksplorację kosmosu.

Załoga AX-2 będzie współpracować z profesjonalnymi astronautami na stacji kosmicznej, choć będą działać według różnych harmonogramów. Na pokładzie będą polegać na istniejącej załodze, która pokaże im liny, w tym kuchnię i łazienkę. Według Hausmanna niektóre obszary, takie jak śluza używana przez astronautów do spacerów kosmicznych, będą niedostępne.

READ  Chiny wprowadziły swój trzeci lotniskowiec Fujian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *