Na Hawajach Blinken dąży do zjednoczenia frontu z sojusznikami w Korei Północnej

Honolulu – Sekretarz Spraw Zagranicznych Anthony J. Ministrowie spraw zagranicznych Blingen, Korei Południowej i Japonii przedstawili w sobotę jednolity front przeciwko Korei Północnej. Ostatnie testy rakietoweW ostatnich latach kraj rozwija się bardzo szybko.

„Myślę, że dla nas wszystkich jest jasne, że KRLD jest w punkcie prowokacji” – powiedział na konferencji prasowej w Honolulu po popołudniowym spotkaniu. Powiedział Miganie. Używając akronimu od Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, właściwej nazwy Korei Północnej, wszystkie trzy kraje powiedziały, że „KRLD będzie nadal odpowiadać”.

Ale wszyscy trzej urzędnicy powiedzieli, że ich rządy są otwarte na negocjacje z Północą, nawet jeśli potępili ostatnie procesy. „Potwierdzamy, że dyplomacja i dialog z Koreą Północną są ważniejsze niż kiedykolwiek” – powiedział południowokoreański minister spraw zagranicznych Chung Yu-yong.

Pan. Z Chungiem i japońskim ministrem spraw zagranicznych Yoshimasą Hayashi, pan. Pojawienie się Blingena było sygnałem, że administracja Bidena stara się zażegnać potencjalny kryzys z Koreą Północną.

Rządy Korei Południowej i Japonii miały ostatnio spory dotyczące tego, jak postępować z Koreą Północną. Seul chce nadać Pjongjangu więcej impetu dyplomatycznego, podczas gdy Tokio popiera twardszą ścieżkę i dąży do ostrzejszych sankcji ONZ.

Do tej pory w tym roku, ponad 2021, Korea Północna przeprowadziła siedem testów rakietowych.

Szczególnie zaniepokojeni byli urzędnicy ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami 30 stycznia test PółnocyPowiedzieli, że to pocisk średniego zasięgu, najpotężniejszy pocisk testowany przez kraj od 2017 roku. Ogłosił to prezydent Donald J. Pierwszy rok objęcia urzędu przez Trumpa wzbudził obawy przed powrotem do napięć, które od dawna są testowane na Północy. – Pociski dystansowe i urządzenie nuklearne oraz pan. Trump zagroził w odpowiedzi uwolnieniem „ognia i furii”.

Kim Jong-un, przywódca Północy, zasugerował niedawno, że nałożony przez siebie zakaz testowania tak potężnej broni może zostać zniesiony. W zeszłym miesiącu północnokoreańskie media państwowe poinformowały, że pan. Kim powiedział Rozkazał oficerom „Natychmiastowe zbadanie problemu ponownego uruchamiania wszystkich czynności, które zostały tymczasowo zawieszone”, odniesienie do dorozumianego zakazu.

READ  Marcowe szaleństwo: harmonogram Elite 8, czasy zanurzenia i niedzielna analiza

Niektórzy analitycy twierdzą, że pan Kim i inni urzędnicy mogli już zdecydować się na działanie, ale powiedzieli, że ich motywy pozostają tajemnicą.

„Mamy punkty danych. Mamy wiele kości, ale nie wiemy, jak szkielet do siebie pasuje ani w którą stronę idzie” – powiedział Robert Carlin, były analityk wywiadu USA w Korei Północnej.

Spotkania w Honolulu miały na celu nie tylko dyskusję o Korei Północnej, ale także próbę rozładowania napięć między Japonią a Koreą Południową, a Stany Zjednoczone pójdą na kompromis.

Obydwa kraje od dawna dzielą różnice w kwestiach historycznych, wynikających ze statusu Japonii podczas II wojny światowej i kolonialnych rządów Korei Południowej. W listopadzie pan Wendy Sherman, zastępca Blingena, spotkał się w Waszyngtonie z kolegami z obu krajów, ale zorganizował bardzo odrębną konferencję prasową w wyniku starć między urzędnikami Korei Południowej i Japonii.

Chociaż wszyscy trzej urzędnicy nie powiedzieli nic istotnego o napięciach między Japonią a Koreą Południową, sobotnia konferencja prasowa w Honolulu była pod tym względem przełomem. Omówili regionalne roszczenia Chin i rosnące tarcia w regionie Przymus ekonomiczny małych sąsiadów.

Ale najpilniejszym problemem jest Korea Północna. Pan. Chung podkreślił, że prezydent Moon Jae-in wierzy w znaczenie stosunków dyplomatycznych z Koreą Północną. Pan. Kim i Pan Pan, który pomógł doprowadzić do historycznie bezpośrednich rozmów między Trumpem. Moon ma nadzieję, że pojednanie między Koreami stanie się centralną częścią jego dziedzictwa.

Korea Południowa ma odbyć wybory prezydenckie w marcu, a pan. Następca Moona może przyjąć inne podejście. Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że ściśle monitorują stanowiska kandydatów wobec Korei Północnej.

Powiedział, że Japonia jest również otwarta na dyplomację. Hayashi podkreślił, że premierem Fumio Kishida bez warunków wstępnych był pan. Ponowił gotowość spotkania się z Kimem – podjęli to przywódcy trzech krajów. Powiedział jednak, że Korea Północna musi również rozwiązać pewne kwestie, które były ważne dla Japonii, w tym porwanie japońskich cywilów.

READ  13 maja 2023 Wiadomości Rosja-Ukraina

W zeszłym miesiącu, po tym, jak Północ rozpoczęła ostatnie testy rakietowe, Departament Stanu wezwał ONZ do nałożenia nowych sankcji na ten kraj. Ale Chiny i Rosja zablokowały ten plan.

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że próbowali na różne sposoby dotrzeć do Korei Północnej w nadziei na wznowienie dyplomacji, która utknęła w martwym punkcie od niepowodzenia szczytu Trumpa i Kima w wietnamskim Hanoi w 2019 roku. Ale powiedzieli, że o nic nie proszą. Plaga powróciła z północy, zasłaniając się światem zewnętrznym bardziej niż zwykle od samego początku.

„Nie mamy wrogich zamiarów wobec KRLD” – powiedział. Blinken powiedział w sobotę. „Jeśli Pjongjang wybierze tę ścieżkę, jesteśmy gotowi do dialogu bez żadnych warunków wstępnych”.

Po podróży do Australii pan Blingen zatrzymał się na Hawajach na tygodniową podróż po regionie Azji i Pacyfiku. Fidżi. Celem było podkreślenie, że Asia W centrum Polityka zagraniczna prezydenta Bidena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *