Na mapie przedstawiono grupę zaginionych miast w ekwadorskiej Amazonii, które istniały przez 1000 lat

WASZYNGTON (AP) – Archeolodzy odkryli grupę zaginionych miast w lasach deszczowych Amazonii, w których około 2000 lat temu zamieszkiwało co najmniej 10 000 rolników.

Szereg kopców ziemi i zasypanych dróg w Ekwadorze po raz pierwszy zaobserwowano ponad dwie dekady temu archeolog Steven Rusten. Jednak wtedy „nie byłem pewien, jak to wszystko do siebie pasuje” – powiedział Rustin, jeden z badaczy, który w czwartek ogłosił odkrycia. W czasopiśmie Science.

Nowoczesne mapowanie wykorzystujące technologię czujników laserowych ujawniło, że miejsca te stanowią część gęstej sieci osad i połączonych dróg, położonych u zalesionych podnóża Andów, która istniała około 1000 lat.

„To była zaginiona dolina miast” – powiedział Rostin, który kieruje badaniami we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych. „To niewiarygodne.”

Naukowcy odkryli, że osady te były zamieszkiwane przez lud Obano między około 500 rokiem p.n.e. a 300-600 rokiem naszej ery, czyli okresem mniej więcej współczesnym Cesarstwu Rzymskiemu w Europie.

Budynki mieszkalne i ceremonialne usytuowano na ponad 6000 ziemnych kopców otoczonych polami uprawnymi i kanałami odwadniającymi. Największe drogi miały 33 stopy (10 m) szerokości i rozciągały się od 6 do 12 mil (10 do 20 km).

Chociaż liczbę ludności trudno oszacować, miejsce to zamieszkiwało co najmniej 10 000 osób, a w szczytowym okresie aż 15 000–30 000, powiedział archeolog Antoine Dorison, współautor badań w tym samym francuskim instytucie. To mniej więcej tyle, ile wynosi populacja Londynu w czasach rzymskich, który był wówczas największym miastem Wielkiej Brytanii.

„To pokazuje bardzo gęste zaludnienie i bardzo złożone społeczeństwo” – powiedział archeolog z Uniwersytetu Florydy Michael Heckenberger, który nie był zaangażowany w badania. „Dla regionu jest to klasa sama w sobie pod względem wczesnego pojawienia się”.

Budowa dróg i tysięcy ziemnych kopców wymagałaby wyrafinowanego systemu zorganizowanej siły roboczej, powiedział José Iriarte, archeolog z Uniwersytetu w Exeter.

READ  Archeolodzy odkrywają starożytne miasto Majów na placu budowy

„Inkowie i Majowie budowali z kamienia, ale mieszkańcy Amazonii zwykle nie mieli kamienia do budowy — budowali z gliny. Nadal jest mnóstwo pracy do wykonania” – stwierdziła Iriarte, która nie brała udziału w badaniach .

Amazonię często postrzega się jako „czystą dzicz, na której żyją tylko małe grupy ludzi. Jednak ostatnie odkrycia pokazały nam, jak złożona była naprawdę przeszłość.

Naukowcy odkryli również niedawno dowody na istnienie złożonych zbiorowisk lasów deszczowych, które powstały przed kontaktem Europy z innymi obszarami Amazonii. W tym w Boliwii I w Brazylii.

„W Amazonii zawsze istniała niesamowita różnorodność ludzi i osiedli i nigdy nie było tylko jednego sposobu życia” – powiedział Rustin. „Po prostu dowiadujemy się o nich więcej”.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Grupy Mediów Naukowo-Edukacyjnych Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *