Najnowsze wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: aktualizacje na żywo

Mikołajów, Ukraina – Dzień po tym, jak siły ukraińskie wypchnęły siły rosyjskie poza granice miasta Mikołajów, Rosjanie w poniedziałek rozpoczęli zaciekły atak artyleryjski na miasto na południu Ukrainy, uderzając pociskami w dzielnice mieszkalne i wysyłając strumienie ludzi uciekających w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

Około piątej rano miasto obudziło się, gdy zapora rozświetliła ciemne niebo. Mieszkańcy schronili się w piwnicach, a ciężarówki załadowane oddziałami ukraińskimi pospieszyli na wschód od miasta, gdzie walki wydawały się najbardziej zacięte. W pewnym momencie dnia wybuchła zacięta bitwa czołgów między siłami rosyjskimi i ukraińskimi broniącymi lotniska Mikołajów, a wybuchy słychać było w całym mieście.

W pierwszym ataku wczesnym rankiem zginęło co najmniej ośmiu ukraińskich żołnierzy, gdy pocisk manewrujący Kalibr uderzył w koszary, w których spali, Witalij Kim, Gubernator obwodu mikołajowskiego Powiedział w wiadomości na Facebooku. 19 innych zostało rannych, a 8 nadal zaginęło.

„Zaatakowali nasze miasto w haniebny i szyderczy sposób, gdy ludzie spali” – powiedział Kim.

Ale wieczorem armaty ucichły, a ukraińscy urzędnicy ogłosili, że ich siły po raz kolejny odparły rosyjski atak.

„Wycofują się i uciekają”, powiedział pan Kim, chociaż nie można tego niezależnie zweryfikować. „O ile wiem, z ich czołgów nic nie zostało”.

Kim powiedział, że grupa około 20 rosyjskich żołnierzy uciekła do lasu i wezwał mieszkańców do skontaktowania się z policją w przypadku napotkania.

Mikołajów, około 500-tysięczne miasto portowe położone nad południowym Buhem w pobliżu Morza Czarnego, jest krytycznym celem sił rosyjskich. Miasto jest w drodze do Odessy nad Morzem Czarnym i jest domem dla największego portu Ukrainy. Odessa, ponadmilionowe miasto, jest głównym rynkiem dla światowej gospodarki.

Dotychczasowe niepowodzenie armii rosyjskiej w zdobyciu miasta odpowiada słabnącym wysiłkom w innych częściach kraju. Choć siły rosyjskie są znacznie większe od armii ukraińskiej i dysponują bardziej zaawansowaną bronią i przewagą powietrzną, ugrzęzły niemal w całym kraju, borykając się z problemami logistycznymi, wydaje się, że morale żołnierzy jest słabe i popełniono błędy taktyczne przewagę sił ukraińskich.

READ  Rishi Sunak żegna się z konserwatywnymi rebeliantami, a parlamentarzyści popierają ustawę Rwandy

Wydaje się, że Rosjanie, niezdolni do osiągnięcia znaczących zdobyczy militarnych poprzez precyzyjne ataki, uciekli się do kampanii terroru w ukraińskich miastach i wsiach.

Chociaż najcięższy ostrzał tego dnia w Mikołajowie miał miejsce na liniach frontu, podobnie jak w innych miejscach, pociski spadły na dzielnice cywilne.

Kilka rakiet wylądowało w gęsto zaludnionej okolicy na dalekim wschodzie miasta, rozbijając okna i strzelając odłamkami w ściany i urządzenia. Nie było natychmiastowych doniesień o ofiarach, ale mieszkańcy byli zszokowani, często przywołując imię rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w strumieniu wulgaryzmów.

„Powiedział Putinowi, że zabija spokojnych ludzi”, powiedziała 48-letnia Olga Kololiova, płacząc, stojąc w kuchni swojego zrujnowanego domu. Szkło wyleciało z jej frontowego okna, a frontowe drzwi zostały rozbite. Powiedziała, że ​​ukryła się w łazience, kiedy spadały pociski.

– Uważa, że ​​powinniśmy mu się podporządkować? Powiedziała. „Chcę, żeby przeszedł przez to, przez co przeszłam dziś rano”.

Victor Forboye właśnie wrócił do łóżka po wypaleniu wczesnym rankiem papierosa na balkonie, kiedy na zewnątrz uderzył pocisk, zdmuchując szybę balkonową i rzucając na nią deszcz gruzu. Dzień wcześniej przeniósł matkę do swojego mieszkania po tym, jak jej dzielnica została zbombardowana podczas wcześniejszego ataku. Żaden z nich nie został ranny w poniedziałek.

– Miałem szczęście – powiedział, wciąż drżąc – to znaczy, że anioł mnie chroni.

Mieszkańcy schronu w budynku mieszkalnym w piwnicy zwykle wykorzystywanej jako gimnazjum; Murami wstrząsnął odgłos ostrzału artyleryjskiego. Margarita Andreeva oskarżyła Rosję o wypaczenie tego, co nazwała świętym zwycięstwem nad nazistami w II wojnie światowej, w której wspólnie walczyli Ukraińcy i Rosjanie.

„Teraz Niemcy dostarczają nam broń do obrony przed Rosjanami” – powiedziała. „To śmieszne. Co pomyśleliby nasi przodkowie?”

Do poniedziałkowego południa ścieżka dźwiękowa nadchodzącego i wychodzącego ostrzału artyleryjskiego w mieście osiągnęła ogromną głośność.

READ  Nowa rosyjska kampania próbuje zwabić mężczyzn do walki na Ukrainie

Pułkownik Światosław Stetsenko z 59. Brygady Armii Ukraińskiej, z którym skontaktowano się przez WhatsApp na linii frontu w poniedziałek rano, powiedział, że siły ukraińskie niszczą siły rosyjskie swoją artylerią.

Powiedział: „Najlepszym sposobem na zachowanie się jest zniszczenie wroga, który cię atakuje”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *