Najnowsze wiadomości wojenne między Izraelem a Hamasem: MTS zbada izraelską okupację terytorium palestyńskiego

Sąd Najwyższy ONZ ma zostać otwarty publicznie Dochodzenia Status prawny izraelskiej okupacji terytorium palestyńskiego w poniedziałek.

Sześciodniowy proces prawdopodobnie zwiększy presję polityczną na Izrael w związku z toczącą się wojną w Gazie, chociaż koncentruje się na szerszej kwestii: okupowanym Zachodnim Brzegu, zaanektowanej Wschodniej Jerozolimie i Strefie Gazy.

Wśród krajów, które mają wziąć udział w środę, znajdują się Stany Zjednoczone, wraz z Egiptem, Rosją i Francją. Chińscy urzędnicy mają się stawić w czwartek. Izrael nie będzie brał udziału.

Izrael Nie uważa Gazy za „okupowaną”. argumentował Wycofując się jednostronnie w 2005 roku, zrzekła się kontroli nad enklawą. Jednakże organizacje praw człowieka mowić Izrael utrzymuje kontrolę nad Gazą za pomocą innych środków, w tym blokady nałożonej przez Izrael i Egipt po przejęciu władzy przez grupę bojowników Hamas w 2007 roku. Administracja Bidena stwierdziła, że ​​tak powinno być Żadnego „ponownego zajęcia”. Gazy w wyniku obecnego konfliktu.

To nie pierwszy raz, kiedy ta kwestia jest poruszana. W 2022 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zwróciło się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości – powołanego w celu rozstrzygania sporów między państwami – o wydanie niewiążącej „doradczej” opinii w sprawie trwającej od kilkudziesięciu lat okupacji.

Tymczasem ONZ głosowała przeciwko przygotowanej przez Algierię rezolucji wzywającej do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie. Oczekuje się, że Rada Bezpieczeństwa będzie głosować w tym tygodniu. Waszyngton – jeden z pięciu stałych członków Rady z prawem weta – pozostaje powiedział Nie wspiera działań.

Ministerstwo zdrowia Gazy i wyższy rangą urzędnik ONZ oświadczyli 18 lutego, że szpital Nasser w Khan Younis ma niewystarczające siły i personel. (Wideo: Reuters)

Oto, co jeszcze warto wiedzieć

Izrael zatwierdził w niedzielę deklarację, że nie uzna państwa palestyńskiego. Premier Benjamin Netanjahu powiedział The Wniosek „To wynika z niedawnych komentarzy społeczności międzynarodowej na temat prób jednostronnego narzucenia Izraelowi państwa palestyńskiego”. Plan pokojowy opracowany przez Stany Zjednoczone i kraje arabskie wzywa do wyznaczenia terminu utworzenia państwa palestyńskiego.

READ  Trump atakuje Haley za to, że nie ma męża, została zatrudniona

Norwegia pomoże w przekazaniu środków zamrożonych przez Izrael Autonomii Palestyńskiej. Aby finansować usługi publiczne na terytoriach palestyńskich, Autonomia Palestyńska opiera się na dochodach z podatków pobieranych w jej imieniu przez Izrael. Jednak po ataku Hamasu z 7 października Izrael odmówił zmiany swojego udziału w funduszach przyznanych Gazie, a AP oświadczyła, że ​​nie zgodzi się na otrzymanie niepełnego finansowania. Teraz, – oświadczył Norweski Front Ludowy Zgodziła się otrzymać resztę środków od Izraela, przy czym Norwegia zatrzyma zamrożone środki do czasu, aż obie strony zgodzą się je uwolnić.

Szpital Nassera, największa placówka medyczna w południowej Strefie Gazy, „nie funkcjonuje już” Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w niedzielę po izraelskich atakach. Powiedział, że w szpitalu nadal przebywa 200 pacjentów, a co najmniej 20 należy przenieść do innych szpitali w celu leczenia w nagłych przypadkach.

Od początku wojny w Gazie zginęły co najmniej 29 092 osoby, a 69 028 zostało rannych., Według Ministerstwa Zdrowia Gazy. Izrael oszacował, że w ataku Hamasu z 7 października zginęło około 1200 osób. 236 graczy zginęło od rozpoczęcia operacji wojskowej w Gazie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *