Goldman podnosi cel S&P 500, optymistycznie nastawiony do zysków, aby zwiększyć wzrost

(Bloomberg) – Zaledwie kilka miesięcy po ustaleniu celu dla indeksu S&P 500 na rok 2024 stratedzy Goldman Sachs Group Inc. Ich prognozy zostały zrewidowane w dół po raz drugi, odzwierciedlając optymistyczne perspektywy zysków Wall Street.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

„Rosnące szacunki zysków są przyczyną rewizji” – napisał zespół kierowany przez Davida Kostina w notatce do klientów z piątku. Oczekiwania dotyczące przyszłych 12-miesięcznych zysków osiągnęły rekordowy poziom jak na amerykański indeks giełdowy po tym, jak rok temu prognozy osiągnęły najniższy poziom.

Kostin przewiduje obecnie wzrost indeksu S&P 500 do 5200 do końca tego roku, co oznaczałoby wzrost o 3,9% w porównaniu z piątkowym zamknięciem, podnosząc jego prognozę z poziomu 5100, który przewidywał w połowie grudnia.

Początkowo przewidywał w listopadzie, że do końca tego roku indeks S&P 500 osiągnie poziom 4700, ale w tym miesiącu wskaźnik ten przekroczył już kamień milowy wynoszący 5000.

Cena docelowa Goldmana na poziomie 5200 dla indeksu S&P 500 w 2024 r. należy obecnie do najwyższych na Wall Street, dołączając do grona byków, w tym Toma Lee z Fundstrat Global Advisors i głównego stratega Oppenheimer Asset Management Johna Stoltzfusa, którzy mają podobne prognozy. roku.

Stratedzy firmy podnieśli swoje prognozy EPS na ten rok do 241 i 256 dolarów w 2025 r., z poprzednich 237 i 250 dolarów. Odzwierciedla to ich oczekiwania dotyczące silniejszego wzrostu gospodarczego i wyższych zysków dla sektorów technologii informatycznych i usług komunikacyjnych, w których skład wchodzi pięć akcji z tzw. Siedmiu Wspaniałych, w tym Apple Inc., Microsoft Corp., Nvidia Corp. i Alphabet Inc. i Meta Platforms Inc.

Nowe szacunki są wyższe od średniej prognozy strategicznej „od góry do dołu” wynoszącej 235 USD.

Trwający jak dotąd sezon wyników potwierdził to, co byki przewidywały od samego początku: zyski utrzymują się na dobrym poziomie. Z około 84% ogłoszonych dotychczas kapitalizacji rynkowych S&P 500, 79% spółek przekroczyło oczekiwania. Jak wynika z danych Bloomberg Intelligence, inwestorzy szeroko docenili te akcje, które w dniu publikacji wyników osiągnęły wynik lepszy od indeksu referencyjnego średnio o 0,7%.

READ  1 Świetne akcje dywidendowe o prawie 10% do kupienia w 2024 r.

Okres sprawozdawczy w przypadku Wielkiej Siódemki był mieszany. Podczas gdy Meta, Amazon i Microsoft przekroczyły oczekiwania, Tesla rozczarowała, a Apple zgłosił słabość w Chinach. Inwestorzy w dużej mierze wyczekują zysków Nvidii, które mają się ukazać jeszcze w tym tygodniu, aby potwierdzić, że akcje spółki mogą spełnić wysokie oczekiwania stawiane przez boom na sztuczną inteligencję.

Stratedzy Goldmana oczekują, że mnożniki wyceny zarówno indeksu S&P 500, jak i jego porównywalnych spółek pozostaną zbliżone do obecnych poziomów – odpowiednio 20 i 16-krotność zysków, „co sprawi, że wzrost zysków stanie się głównym czynnikiem utrzymującym się na plusie w tym roku”.

Indeks S&P 500 wzrósł w tym roku o 4,9% po dobrym roku 2023, napędzany oczekiwaniami na gołębią zmianę polityki Rezerwy Federalnej i rosnącym optymizmem w zakresie sztucznej inteligencji w przypadku spółek technologicznych. Oczekuje się, że zarobki w skali 500 członków wzrosną w 2024 r. o 8,8% w porównaniu z rokiem ubiegłym, wynika z danych opracowanych przez Bloomberg Intelligence.

W styczniu indeks S&P 500 po raz pierwszy od dwóch lat osiągnął najwyższy poziom w historii, natomiast Nasdaq 100 osiągnął swój pierwszy rekord w podobnym okresie w grudniu, po tym jak Rezerwa Federalna zasygnalizowała, że ​​jej agresywne podwyżki stóp procentowych w celu powstrzymania inflacji są powolne Prawdopodobnie wygaśnie. Cięcia przewidywane są na rok 2024.

Już wkrótce: zapisz się na wydanie dla Hongkongu, aby uzyskać poufny przewodnik po pieniądzach i ludziach rządzących azjatyckim centrum finansowym.

Spółki z Wall Street, takie jak Bank of America Corp, zasygnalizowały chęć podniesienia swoich celów na koniec roku, również ze względu na pogląd, że inwestorzy nie są wystarczająco optymistyczni. Średni cel S&P 500, wyznaczany przez kilkunastu strategów kapitałowych, śledzony przez Bloomberg, wynosi obecnie 4950 punktów do połowy stycznia.

„Największym ryzykiem dla S&P 500 w najbliższej perspektywie jest wzrost w górę” – powiedziała Savita Subramanian z Bank of America w Bloomberg TV na początku tego miesiąca. „Nasz cel wynoszący 5000 osób jest prawdopodobnie zbyt niski w najbliższej perspektywie”.

READ  Elon Musk mówi, że chce zachować zdrowie, ale nie boi się śmierci

Nawet Michael Wilson z Morgan Stanley – będący jednym z najwybitniejszych gołębich głosów na Wall Street – spodziewa się obecnie, że wzrosty na amerykańskiej giełdzie rozciągną się na mniej popularne sekcje spółek Big Tech, które do tej pory zdominowały rajd. Jego cel na 2024 r. pozostaje na poziomie 4500, co oznaczałoby spadek o około 10% w porównaniu z piątkowym zamknięciem.

–Z pomocą Eleny Bubiny.

(Dodaje kontekst w całym tekście.)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *