Narrator: Co decyzja Indii o wycofaniu banknotu 2000 rupii oznacza dla ich gospodarki

MUMBAI, 20 maja (Reuters) – Indie wycofają z obiegu banknoty o wysokich nominałach, poinformował w piątek bank centralny. Banknot Rs 2000, wprowadzony w 2016 r., pozostanie prawnym środkiem płatniczym, ale obywatele zostali poproszeni o zdeponowanie lub wymianę tych banknotów do 30 września 2023 r.

Decyzja przypomina szokujący ruch z 2016 r., kiedy rząd kierowany przez Narendrę Modi wycofał z dnia na dzień 86% waluty będącej w obiegu.

Tym razem jednak oczekuje się, że ruch ten będzie mniej destrukcyjny, ponieważ banknoty o niskich nominałach są wycofywane przez dłuższy okres, zdaniem analityków i ekonomistów.

Dlaczego rząd wycofał banknoty o nominale 2000 rupii?

Kiedy banknoty 2000 rupii zostały wprowadzone w 2016 roku, miały one na celu szybkie uzupełnienie waluty będącej w obiegu w indyjskiej gospodarce po demonetyzacji.

Jednak bank centralny często powtarzał, że chce zredukować banknoty o wysokich nominałach w obiegu i zaprzestał drukowania banknotów o nominale 2000 rupii przez ostatnie cztery lata.

Wyjaśniając decyzję o wycofaniu tych banknotów, Reserve Bank of India powiedział w swoim komunikacie, że „ten nominał nie jest zwykle używany w transakcjach”.

Grafika Reutera

Dlaczego teraz?

Chociaż rząd i bank centralny nie określiły terminu tego ruchu, analitycy zwracają uwagę, że nastąpi on przed wyborami stanowymi i powszechnymi w kraju, kiedy ogólnie wzrasta wykorzystanie gotówki.

„Podjęcie takiego kroku przed wyborami parlamentarnymi to mądra decyzja” — powiedział Rupa Rej Nitsure, główny ekonomista Grupy w L&T Finance Holdings. „Ci, którzy używają tych banknotów jako magazynu wartości, będą mieli niedogodności” – powiedział.

Czy wpłynie to na wzrost gospodarczy?

Wartość banknotów 2000 rupii w obiegu wynosi 3,62 biliona rupii indyjskich (44,27 miliarda dolarów). To 10,8% waluty w obiegu.

„To wycofanie nie spowoduje poważnych zakłóceń, ponieważ banknoty o małych nominałach są dostępne w wystarczającej ilości” – powiedział Nitsure. „W ciągu ostatnich 6-7 lat znacznie rozszerzył się zakres transakcji cyfrowych i e-commerce”.

READ  Mar-a-Lago zwraca się do sądu apelacyjnego o rozwiązanie specjalnego mistrza

Ale małe firmy i sektory oparte na gotówce, takie jak rolnictwo i budownictwo, mogą wkrótce napotkać trudności, powiedział Yuvika Singhal, ekonomista z QuantEco Research.

Singhal powiedział, że może nastąpić pewien rozmach w dyskrecjonalnych zakupach, takich jak złoto, do tego stopnia, że ​​osoby posiadające te banknoty zdecydują się na dokonywanie zakupów za nie, zamiast deponować je na rachunkach bankowych.

Jak wpłynie to na banki?

Depozyty bankowe wzrosną, ponieważ rząd prosi ludzi o zdeponowanie lub wymianę drobnych banknotów do 30 września. Dzieje się tak w czasie, gdy wzrost depozytów nie nadąża za wzrostem kredytów bankowych.

Zmniejszy to presję na podwyżki stóp depozytowych, powiedział Karthik Srinivasan, szef grupy ratingów sektora finansowego w agencji ratingowej ICRA Ltd.

Poprawie ulegnie również płynność systemu bankowego.

Madhavi Arora, ekonomista w MK Global Financial Services, powiedział: „Gdy wszystkie banknoty 2000 rupii wrócą do systemu bankowego, zobaczymy zmniejszenie gotówki w obiegu.

Jakie są implikacje dla rynków obligacji?

Poprawa płynności systemu bankowego i napływ depozytów do banków, powiedział Srinivasan, obniży krótkoterminowe stopy procentowe na rynku, ponieważ środki te są inwestowane w krótkoterminowe obligacje rządowe.

(1 USD = 81,7800 INR)

Oświadczenie Iry Dugala; Montaż przez Jacqueline Wong

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *