NASA mówi, że Artemis pojadę na Księżyc i z powrotem

To wynik przeglądu gotowości lotu NASA, który został przeprowadzony w poniedziałek. Recenzja była dogłębną oceną gotowości 322-stopowego (98 m) stosu, który składa się z rakiety Space Launch System i statku kosmicznego Orion, znajdującego się obecnie na wyrzutni w NASA Kennedy Space Center na Florydzie. .

Zespół Artemis planuje pierwsze dwugodzinne okno startowe od 8:33 do 10:33 w poniedziałek 29 sierpnia. W dniach 2 i 5 września pojawią się okna uruchamiania kopii zapasowych.

„Start” po przeglądzie gotowości do lotu jest pozytywnym znakiem, że misja jest na dobrej drodze, ale nadal istnieją czynniki w ciągu następnego tygodnia, które mogą mieć wpływ na to, kiedy samolot zostanie zdjęty z platformy, w tym zła pogoda.

Na liście rzeczy do zrobienia po poprzednich rundach testowych pocisku na wyrzutni podczas prób w mokrym ubraniu zostało niewiele rzeczy do zrobienia, co symuluje każdy etap wystrzelenia bez startu. Wciąż jest otwarty element, który zespół przetestuje w dniu premiery, powiedział Mike Sarafin, kierownik misji Artemis w NASA.

Uruchomienie wodoru, używanego do termicznego kondycjonowania silników, nie nastąpiło podczas ostatniej próby generalnej na mokrej nawierzchni, więc proces ten jest teraz elementem odliczania startu. Ten test odbędzie się podczas „spokojnego punktu” przed ostatecznym odliczaniem, powiedział Charlie Blackwell Thompson, dyrektor startu Artemis I w Kennedy Space Center.

Stos rakiet dotarł do wyrzutni 17 sierpnia po 4 milowym (6,4 kilometrowym) locie na pokładzie jednego z gigantycznych gąsienic NASA z ery Apollo z budynku montażu pojazdów – podobnie jak kiedyś misje wahadłowe i rakiety Apollo Saturn V. .

Wyślę bezzałogową Artemidę I na misję poza Księżyc iz powrotem na Ziemię. Po wystrzeleniu sonda osiągnie odległą, wsteczną orbitę wokół Księżyca, pokonując 2,1 miliona kilometrów w ciągu 42 dni. Artemis I wpadnie do Pacyfiku u wybrzeży San Diego 10 października. Powrót Oriona będzie szybszy i gorętszy niż jakikolwiek statek kosmiczny widziany w drodze powrotnej na Ziemię.

READ  NASA rejestruje pierwszy w historii start rakiety z komercyjnego miejsca poza Stanami Zjednoczonymi

Według NASA, sonda Orion będzie podróżować dalej niż jakikolwiek inny statek kosmiczny kiedykolwiek zaprojektowany dla ludzi, osiągając 40 000 mil (64 000 kilometrów) poza dalszą stronę Księżyca.

Na pokładzie nie ma ludzi, ale Orion będzie przewoził 120 funtów (54,4 kg) pamiątek, w tym zabawki, przedmioty Apollo 11 i trzy posągi.

W kwaterze głównej dowódcy Oriona będzie Komandor Monnequin Campos, odpowiedni manekin, który może zbierać dane na temat tego, co ludzka załoga może napotkać w przyszłości podczas podróży na Księżyc. Model będzie nosił nowy kombinezon Orion Crew Survival System przeznaczony dla astronautów do noszenia podczas startu i powrotu. Kombinezon ma dwa czujniki promieniowania.

Ta misja uruchomi program Artemis NASA, którego celem jest powrót ludzi na Księżyc i wylądowanie na Księżycu pierwszej kobiety i pierwszych kolorowych ludzi do 2025 r. – i ostatecznie utorowanie miejsca ludzkiej eksploracji Marsa.

Przeprowadzę również dla Artemis I kilka eksperymentów naukowych, z których część została zainstalowana, gdy rakieta i statek kosmiczny dotrą do wyrzutni.

W tym tygodniu Drużyna Artemis ponownie otworzy slot Oriona, aby zainstalować pluszową grę Snoopy, która będzie służyć jako wskaźnik zerowej grawitacji misji. Gdy statek kosmiczny dotrze do środowiska mikrograwitacyjnego w kosmosie, Snoopy przepłynie przez kapsułę załogi.

Bob Cabana, zastępca administratora w siedzibie NASA w Waszyngtonie, rozważał obserwowanie startu Apollo 13 jako młodszy oficer w Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

„Nigdy nie marzyłem o tym, że zostanę astronautą, nie mówiąc już o dyrektorze Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego lub w sytuacji, w której jestem teraz” – powiedział Cabana. „Jestem produktem pokolenia Apollo i nie mogę się doczekać tego, co dla nas zrobiłeś. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co pochodzi z pokolenia Artemid, ponieważ myślę, że zainspiruje to więcej niż to, co zrobił Apollo. To satysfakcja być świadkiem całej tej pracy w recenzji dzisiaj i wiedzieć, że jesteśmy gotowi to zrobić” .

READ  Najcięższą gwiazdą neutronową, jaką kiedykolwiek odkryto, jest „czarna wdowa” pożerająca swojego towarzysza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.