Nasz Układ Słoneczny może wkrótce mieć dziewiątą planetę i nie będzie to Pluton

Być może w naszym Układzie Słonecznym istnieje dziewiąta planeta, która czeka na odkrycie – i nie, to nie jest Pluton.

W naszym Układzie Słonecznym znajduje się osiem planet, ale w ostatnich latach astronomowie postawili hipotezę, że w naszym Układzie Słonecznym może kryć się dziewiąta planeta, której jeszcze nie udało nam się zobaczyć.

Dzieje się tak dlatego, że ze względu na dużą odległość od Słońca będzie słabo oświetlona i będzie przypominać szukanie igły w stogu siana; Obecne teleskopy również mogą nie być w stanie tego wykryć.

Jednak nowy teleskop, który w 2025 roku zacznie patrzeć w niebo, podziwiając cud naszego Układu Słonecznego, może być w stanie go dostrzec, jeśli japoński Teleskop Subaru na Hawajach nie będzie w stanie tego dostrzec.

Eksperci stwierdzili Nauki żywe Nowy teleskop w Obserwatorium Vera C. Rubin w Chile może w ciągu najbliższych kilku lat znaleźć nieuchwytną Planetę Dziewiątą, zwaną Planetą Dziewiątą, lub całkowicie ją wykluczyć.

„Naprawdę trudno wyjaśnić Układ Słoneczny bez Dziewiątej Planety, ale nie można być tego w 100% pewnym” – powiedział Mike Brown, astronom z California Institute of Technology. [it exists] Dopóki tego nie zobaczysz.”

Podstawowy obraz Pasa Kuipera / Paul Flet, iStock

Ponieważ Słońce będzie prawdopodobnie pojawiać się z większej odległości niż gwiazdy na Ziemi, oczekuje się, że będzie to gazowy lub lodowy olbrzym.

Oprócz Plutona, który w 2006 roku został zdegradowany z planety do rangi planety karłowatej, nie odkryto żadnych planet poza Neptunem ani Pasem Kuipera, ogromnym pierścieniem asteroid, komet i planet karłowatych krążących wokół Słońca poza nim.

W 2004 roku naukowcy odkryli, że Sedna, prawdopodobna planeta karłowata znajdująca się za Pasem, ma dziwną orbitę wokół Słońca, co sugeruje, że przyciąga ją grawitacyjnie inna duża masa.

READ  Hubble uchwycił twarz wspaniałej, dużej galaktyki spiralnej

Badanie z 2014 roku wykazało, że podobny obiekt z Pasa Kuipera miał orbitę podobną do Sedny i od tego czasu odkryto więcej.

Hipoteza Planety Dziewiątej została opublikowana przez Browna i Konstantina Batygina w 2016 roku.

„Na początku nie mówiliśmy, że istnieje planeta, ponieważ uważaliśmy, że istnienie planety jest śmieszne” – powiedział Brown w rozmowie z Live Science.

„Ale próbowaliśmy wielu różnych rzeczy, aby wyjaśnić to, co widzieliśmy, i nic innego nie działało.

„Nasze najlepsze szacunki mówią, że jest około siedem razy większa od Ziemi”.

Inni astronomowie podobno twierdzili, że istnieje „bardzo prawdopodobne”, że istnieje Dziewiąta Planeta, ale inni nie są o tym przekonani.

Subskrypcja Aby otrzymać nasz bezpłatny cotygodniowy biuletyn indy100

Jak dołączyć Bezpłatny kanał WhatsApp indy100

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania za na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *