Naukowcy być może w końcu odkryli lokalizację paranoi w mózgu: ScienceAlert

Często odrzucana jako irracjonalne lub przesadne uczucie niepokoju, paranoja wykracza poza skądinąd wysoce racjonalną zdolność zachowania rozumu w chaotycznym środowisku.

Umiejętność szybkiej adaptacji może utrzymać nas przy życiu, gdy zmienią się okoliczności. Ale skrajnością są urojeniowe przekonania o złych intencjach innych Może być izolowany społeczniepozbawiając ludzi możliwości utrzymywania zdrowych relacji i utrzymania pracy.

Aby zrozumieć, dlaczego niektóre mózgi w metaforyczny sposób skaczą w cień częściej niż inne, zespół badaczy kierowany przez psychiatrów z Uniwersytetu Yale, Praveena Suthaharana i Samara Thompsona, przeanalizował wyniki prostego testu przeprowadzonego na grupie samców makaków rezusów i ochotników.

Nazywa się to probabilistycznym uczeniem się refleksyjnym.Węzełek) test polegał na wybraniu symbolu szansy na nagrodę – jedzenie dla małp, punkty dla ludzi.

Różne symbole dawały różne szanse na sukces, więc wybierając jeden z trzech na ekranie, osoba miała szansę zobaczyć, który symbol ma największe szanse na otrzymanie nagrody.

Właśnie wtedy, gdy uczestnikom wydawało się, że po połowie liczby prób udało im się już wszystko ustalić, wyniki eksperymentu uległy odwróceniu – bardziej szczęśliwy symbol rzadziej wypłacał nagrody, a mniej szczęśliwy symbol był teraz optymalnym wyborem.

„Więc uczestnicy muszą dowiedzieć się, jaki jest najlepszy cel, a gdy nastąpi zauważalna zmiana w środowisku, uczestnik musi znaleźć nowy najlepszy cel”. On mówi Psycholog z Yale Steve Chang.

Sześć z 20 makaków przeszło w oddzielnych badaniach operację neurologiczną, która nie dotyczyła żadnego z nich Jądra wzgórzowe grzbietowe – obszar, który uważa się za odgrywający rolę w planowaniu, myśleniu abstrakcyjnym i organizacji – lub Obszar w korze przedczołowej Udział w podejmowaniu decyzji.

Z drugiej strony ochotnicy zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariusza Skali Myślenia, aby ocenić poziom paranoi, oraz drugiej ankiety w celu zidentyfikowania oznak jakiejkolwiek depresji.

READ  Jądro Plutona prawdopodobnie powstało w wyniku starożytnego zderzenia

Analizując zachowania małp i ludzi przed zmianą i po niej oraz porównując wyniki z wynikami ankiet, zespół był w stanie ocenić, które upośledzone obszary mózgu mogą wpływać na zdolność małpy do spokojnego poruszania się w niestabilnym środowisku gry. .

„Nie tylko wykorzystaliśmy dane, w których małpy i ludzie wykonywali to samo zadanie, ale także zastosowaliśmy tę samą analizę obliczeniową do obu zestawów danych”. On mówi Psychiatra z Yale Philip Corlett.

Dane wykazały, że zarówno grzbietowe wzgórze mezolimbiczne (MDmc) w jądrze wzgórza grzbietowego, jak i miejsca w korze oczodołowo-czołowej (znane jako obszary 11, 13 i 14 Walkera) wpływały na zachowanie małpy po zmianie testu, w nieco inny sposób.

Wśród osób z upośledzonymi regionami Walkera nagła utrata nagrody miała niewielki wpływ na ich decyzję o zmianie. Małpy w dalszym ciągu klikały „zwycięski” bilet, lekkomyślnie i bezmyślnie.

Ci, którzy zostali skorumpowani w MDmc, wykazali dokładnie odwrotne zachowanie, przełączając się tam i z powrotem nawet po odkryciu nowego symbolu „wysokiej szansy”, który wypłacał nagrody, jakby podejrzewali, że system został sfałszowany przeciwko nim osobiście.

Było to podobne do zachowania zaobserwowanego u ludzi, których odpowiedzi w ankiecie wskazywały na wyższy poziom paranoi.

Chociaż urojenia i akty paranoidalne są niewątpliwie złożonymi zachowaniami, które obejmują różnorodne myślenie i różne obszary mózgu, prześledzenie granicy między określonym obszarem a niestabilnym procesem decyzyjnym może pomóc w przyszłych badaniach, które mogą prowadzić do nowych metod leczenia lub pomóc nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób niektóre działania . Zwiększone ryzyko psychozy.

„Być może uda nam się go wykorzystać w przyszłości, aby znaleźć nowe sposoby ograniczenia paranoi u ludzi”. On mówi Zmień.

Badanie to zostało opublikowane w Raporty komórek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *