Naukowcy odkryli, że rozmiar „Bramy Piekła” na Syberii szybko rośnie

Naukowcy odkryli, że krater na Syberii rozszerza się szybciej niż oczekiwano z powodu zmiany klimatu, twierdząc, że obecnie stwarza problemy dla otaczających je siedlisk.

Zawalenie się Patajika, znane jako „Brama Piekła”, zlokalizowane na zamarzniętych wyżynach Yana, obejmuje około 200 akrów ziemi i można je zobaczyć na zdjęciach satelitarnych wykonanych z kosmosu.

Krater po raz pierwszy odkryto na zdjęciach w 1991 roku i od tego czasu jego szerokość i głębokość rośnie, ponieważ globalne ocieplenie powoduje rozmrożenie wiecznej zmarzliny (zamarzniętych osadów gleby).

Zawalenie się Patajica, zwane „Bramą Piekła”, zlokalizowane na zamarzniętych Wyżynach Jana, zostało po raz pierwszy odkryte na zdjęciach wykonanych w 1991 roku. Centrum Obserwacji i Nauki Zasobów Ziemi (EROS).
W ciągu ostatnich trzydziestu lat krater znacznie się powiększył. Najnowsze wygenerowane komputerowo zdjęcie pokazuje jego aktualny rozmiar. NASA
Naukowcy odkryli, że krater ma głębokość 90 metrów i że nie ma zbyt wiele miejsca, aby mógł wrosnąć głębiej, ponieważ topniejąca wieczna zmarzlina prawie dotarła do podłoża skalnego na dnie. Morton i in./Procesy wiecznej zmarzliny

W nowym badaniu opublikowanym w GeomorfologiaGlacjolog Alexander Kizyakov i jego zespół wykorzystali dane teledetekcyjne i terenowe z próbek laboratoryjnych pobranych w latach 2019 i 2023, aby stworzyć trójwymiarowy widok szybkości topnienia wiecznej zmarzliny.

Odkryli, że dziura ma głębokość 90 metrów i że nie ma miejsca, aby mogła się pogłębić, ponieważ topniejąca wieczna zmarzlina prawie sięgała skały na dnie.

Jednakże dziura nadal rozszerza się na zewnątrz w „przyspieszającym tempie”.

„Objętość regresywnego cofania się stopu (RTS) w kształcie misy rośnie o około 1 milion metrów sześciennych rocznie” – napisał Kiziakov w swoim badaniu.

„Objętość wstecznego osiadania stopu (RTS) w kształcie misy rośnie o około 1 milion metrów sześciennych rocznie” – napisał Kiziakov. Reutera
Kiziakov i jego zespół zauważyli, że szybko rozszerzający się krater może również zwiększać emisję gazów cieplarnianych, ponieważ zamrożone składniki odżywcze topią się i są uwalniane do atmosfery. Reutera

Będzie to stwarzać problemy dla pobliskiej rzeki Patagai, ponieważ zwiększy erozję brzegów rzeki i wpłynie na otaczające środowisko.

Kiziakov i jego zespół zauważyli, że szybko rozszerzający się krater może również zwiększać emisję gazów cieplarnianych, ponieważ zamrożone składniki odżywcze topią się i są uwalniane do atmosfery.

Szacują, że obecnie uwalnianych jest od 4 000 do 5 000 ton wcześniej zamrożonego węgla organicznego rocznie i liczba ta prawdopodobnie będzie z każdym rokiem rosnąć.

Nikita Tananaev, badacz z Instytutu Wiecznej Zmarzliny Mielnikowa w Jakucku w Rosji, który nie był zaangażowany w te badania, powiedział Atlas Obscura, że ​​nie jest zaskakujące, że krater rozszerzał się tak szybko. Reutera
Ekspansja krateru będzie stwarzać problemy dla pobliskiej rzeki Batagay, ponieważ zwiększy erozję brzegów rzeki i wpłynie na otaczające środowisko. Reutera

Nikita Tananaev, badacz z Instytutu Wiecznej Zmarzliny Mielnikowa w Jakucku w Rosji, który nie był zaangażowany w to badanie, powiedział: Tajemniczy atlas Nie był zaskoczony, że dziura się powiększyła.

READ  Po erupcji wulkanu Tonga na Pacyfiku pojawia się nowa wyspa

„Obserwując obecny klimat nad pasmem górskim Wierchojańsk, w pobliżu masywnego zbocza Batagai, nie jest zaskakujące, że cecha ta tak szybko rośnie” – mówi Tananaev.

W ostatnich latach temperatury w regionie były powyżej średniej.

„Oczekuje się, że wysokie tempo spadku będzie się utrzymywać, ponieważ spodziewamy się ekstremalnego ocieplenia temperatury powietrza w tym regionie jeszcze przez kilka lat” – stwierdził.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *