Nauru zrywa stosunki dyplomatyczne z Tajwanem na rzecz Chin

Hadi Zaher/Moment RF/Getty Images

Nauru, państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym, po raz drugi zerwało stosunki dyplomatyczne z Tajwanem.


Hongkong/Tajpej
CNN

Tajwan Zaledwie kilka dni po secesji straciła kolejnego sojusznika dyplomatycznego na rzecz Chin Wybory prezydenckie Co zdaniem Tajpej było nagłe i zaplanowane przez Pekin w celu stłumienia „demokratycznych osiągnięć” wyspy.

Kraj Nauru, wyspa na Oceanie Spokojnym, ogłosił w poniedziałek, że zerwał stosunki dyplomatyczne z Tajwanem i nawiązał stosunki z Chinami, co potwierdziło tajwańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Posunięcie to stanowi najnowszy cios w wysiłkach Tajwanu zmierzających do utrzymania malejącej liczby sojuszników dyplomatycznych i następuje zaledwie dwa dni po tym, jak tajwańscy wyborcy przeciwstawili się groźbom Chin dotyczącym wyboru nowego prezydenta, którego Pekin nienawidzi.

Lai Ching TObecny wiceprezydent i zagorzały obrońca odrębnej tożsamości i suwerenności Tajwanu wygrał sobotnie wybory prezydenckie, zapewniając rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej historyczną trzecią kadencję z rzędu.

Pekin wielokrotnie ostrzegał wyborców na Tajwanie, że jego wybór zwiększy ryzyko konfliktu.

Rządząca Partia Komunistyczna Chin uważa Tajwan za swoje własne terytorium, mimo że nigdy go nie kontrolowała, i w ostatnich latach nasiliła presję dyplomatyczną na Tajpej, w tym poprzez kłusownictwo na swoich sojuszników.

W ciągu ośmiu lat sprawowania władzy przez Demokratyczną Partię Postępową Tajwan stracił dziesięciu sojuszników dyplomatycznych na rzecz Chin.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu w poniedziałek potępiło Chiny „w możliwie najostrzejszy sposób” w związku ze zwrotem dyplomatycznym w sprawie Nauru, który, jego zdaniem, nastąpił w „ważnym momencie” po wyborach prezydenckich.

„Posunięcie Chin ma na celu stłumienie demokratycznych osiągnięć Tajwanu” – powiedział reporterom tajwański wiceminister spraw zagranicznych Tian Chung-kwang.

Tian dodał, że zerwanie stosunków było „bardzo zaskakującym posunięciem” rządu Nauruanu, który w weekend pogratulował Lai zwycięstwa prezydenckiego.

Tian powiedział, że Tajwan natychmiast zawiesi wszelkie oficjalne kontakty z Nauru, aby „obronić godność narodową”, w tym zamknie ambasadę i zażąda, aby wyspiarski kraj Pacyfiku zamknął ambasadę na Tajwanie.

READ  Macron prowadzi ceremonię zakończenia II wojny światowej w Europie03:19- Źródło: CNN

Zdaniem byłego urzędnika USA, dlaczego Komunistyczna Partia Chin tak się boi?

Tian twierdził również, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu otrzymało informację, że chińscy urzędnicy zwabili polityków na Nauru ofertami pomocy gospodarczej.

Odmówił podania liczb dotyczących rzekomej zachęty, ale stwierdził, że „wykracza ona poza to, w czym możemy pomóc naszym sojusznikom dyplomatycznym”.

W poniedziałek na zwykłej konferencji prasowej rzecznik chińskiego MSZ nie ujawnił, czy Pekin zadeklarował pomoc finansową dla Nauru, ale z zadowoleniem przyjął to posunięcie.

Rzecznik Mao Naing powiedział: „Właściwą decyzją podjętą przez Nauru z własnej woli jako niezależny, suwerenny kraj jest ogłoszenie uznania zasady jednych Chin, zerwanie stosunków z Tajwanem i wznowienie stosunków dyplomatycznych z Chinami po wycofaniu się Tajwanu z wybory.” „To pokazuje również, że zasada jednych Chin jest ogólnym kierunkiem i wspólnym dążeniem narodu”.

To już drugi przypadek zerwania przez Nauru stosunków dyplomatycznych z Tajwanem. Ten wyspiarski kraj na Pacyfiku po raz pierwszy zerwał stosunki w 2002 r., a następnie wznowił je w 2005 r.

Rząd Nauru stwierdził, że wznowienie stosunków dyplomatycznych z Chinami „jest w interesie” kraju i jego obywateli.

„Oznacza to, że Republika Nauru nie będzie już uznawać Republiki Chińskiej (Tajwanu) za odrębne państwo, ale raczej za integralną część terytorium Chin i zerwie z dniem dzisiejszym „stosunki dyplomatyczne” z Tajwanem oraz już ich nie rozwijają. Wszelkie oficjalne stosunki lub oficjalne wymiany z Tajwanem”.

Wraz ze zmianą lojalności Nauru Tajwan ma tylko 12 sojuszników dyplomatycznych, w większości z małych krajów Pacyfiku, Ameryki Łacińskiej i Watykanu.

Nadeszło ogłoszenie Nauru Nieoficjalna delegacja amerykańska Podczas wizyty na wyspie mającej na celu spotkanie z obecnymi i przyszłymi prezydentami Tajwanu ponownie podkreślił „solidne” wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Tajwanu.

Waszyngton zerwał oficjalne stosunki z Tajwanem w 1979 r., po przeniesieniu uznania dyplomatycznego z Tajpej do Pekinu.

READ  Senat popiera Finlandię i Szwecję dla NATO 95-1, skarcił Rosję

Jednak od tego czasu Stany Zjednoczone utrzymują bliskie nieformalne stosunki z Tajwanem i są prawnie zobowiązane do zapewnienia wyspie środków do samoobrony.

Wiele innych krajów zachodnich, w tym kilka krajów europejskich, również utrzymuje nieformalne stosunki z Tajpej pod przykrywką biur handlowych.

Analitycy twierdzą, że te nieformalne więzi z potężnymi krajami zachodnimi są pod wieloma względami ważniejsze niż formalne stosunki dyplomatyczne utrzymywane z kilkoma mniejszymi krajami.

Jednak formalne stosunki dyplomatyczne pozwalają tym krajom występować w imieniu Tajwanu w organach międzynarodowych, dla których wyspa jest zamknięta, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *