Netanjahu mówi, że Izrael oddzieli Strefę Gazy od Egiptu i będzie kontrolował pozostałe granice Strefy Palestyny

Abeda Zaqouta/Anadolu/Getty Images

Palestyńczycy, którzy opuścili swoje domy w wyniku izraelskich ataków i mieszkają w namiotach, rozmawiają z egipskim żołnierzem na granicy w Rafah w Rafah w Gazie, 11 stycznia 2024 r.CNN

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w sobotę, że granica między Egiptem a Gazą „musi” zostać zamknięta, co zapewni Izraelowi pełną kontrolę nad dostępem palestyńskiej enklawy do świata.

Podczas konferencji prasowej Netanjahu powiedział, że Izrael nie uzna wojny za zakończoną, dopóki nie zamknie Korytarza Filadelfskiego, 14-kilometrowego pasa ziemi, który służy jako strefa buforowa na granicy Egiptu i Gazy.

„Zniszczymy Hamas, zdemilitaryzujemy Gazę, a sprzęt wojskowy i inna śmiercionośna broń będzie nadal napływać do tego południowego wyjścia, więc oczywiście musimy je zamknąć” – powiedział Netanjahu.

Według egipskiej strony internetowej Al-Ahram Online Egipt już wcześniej ostrzegał Izrael przed rozpoczęciem operacji wojskowych w korytarzu. Poinformowała o tym rządowa agencja informacyjna, powołując się na anonimowe źródło wspomniany W październiku uznano, że jakiekolwiek izraelskie wtargnięcie na korytarz filadelfijski zostanie uznane za naruszenie traktatu pokojowego Egipt-Izrael z 1979 roku.

Rzecznik egipskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ahmed Abu Zeid powiedział dziś w sobotę, że Egipt nadal w pełni kontroluje swoje granice, w wywiadzie dla egipskiego kanału telewizyjnego Sada El Balad: „Egipt ma pełną kontrolę nad swoimi granicami i całkowicie je kontroluje , a te kwestie podlegają prawu.” I prawu.” Dodał: „Pomiędzy zainteresowanymi krajami nie zawarto żadnych porozumień w sprawie bezpieczeństwa, dlatego wszelkie rozmowy w tej sprawie podlegają na ogół kontroli i wyrażają w odpowiedzi zadeklarowane stanowiska”.

Gaza graniczy z Izraelem po obu stronach, a jej wybrzeże Morza Śródziemnego i przestrzeń powietrzna podlegają ścisłej izraelskiej blokadzie. Jej przejście graniczne z Egiptem znajduje się w mieście RafahJest to jedyne przejście graniczne niekontrolowane przez Izrael, chociaż w dalszym ciągu podlega ograniczonemu dostępowi i długotrwałym egipskim procesom biurokratycznym i związanym z bezpieczeństwem.

READ  Ministerstwo Zdrowia Gazy poinformowało, że co najmniej 20 osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych w zamachu bombowym, gdy oczekiwali na pomoc żywnościową.

Według Netanjahu izraelscy urzędnicy nie zdecydowali dokładnie, jak postępować przy zamykaniu granicy Gazy z Egiptem, ale oznaczałoby to odnowienie izraelskiej kontroli nad enklawą niewidzianej od lat i cios wymierzony w ograniczoną suwerenność Palestyny ​​w Gazie.

Izrael kontrolował Strefę Gazy do 2005 roku, kiedy to ją okupował Wycofanie wojsk i osadników. W 2006 roku Hamas odniósł zaskakujące miażdżące zwycięstwo w palestyńskich wyborach do organów legislacyjnych – ostatnich wyborach, które odbyły się w Gazie. Od tego czasu kontrolę nad Strefą przejęła Zbrojna Grupa Islamska, której statut wzywa do „unicestwienia Izraela”.

Ale Izrael nigdy nie zrezygnował ze swojej kontroli nad większością przybrzeżnej enklawy. Od prawie 17 lat Gaza jest niemal całkowicie odizolowana od reszty świata, z surowymi ograniczeniami w przemieszczaniu się jej mieszkańców. Przemytnicy od dawna uciekają się do sieci podziemnych tuneli Strefy, aby przewozić towary handlowe, ludzi i broń, co jest głównym powodem, dla którego Izrael dąży do odizolowania go od Egiptu.

Wieloletnia blokada narzucona przez Izrael spotkała się z ostrą krytyką organów międzynarodowych, w tym Organizacji Narodów Zjednoczonych, które w swoim raporcie z 2022 r. stwierdziły: raport Ograniczenia miały „głęboki wpływ” na warunki życia w Gazie i „podkopały gospodarkę Gazy, prowadząc do wysokiej stopy bezrobocia, braku bezpieczeństwa żywnościowego i uzależnienia od pomocy”.

Izrael twierdzi jednak, że blokada jest niezbędna, aby chronić swoich obywateli przed Hamasem – argument ten nabrał na sile od czasu niszczycielskich ataków tej grupy zbrojnej na Izrael 7 października, w których według władz izraelskich zginęło 1200 osób.

W następstwie ataków terrorystycznych rząd Netanjahu ogłosił „całkowitą blokadę” Gazy i zamknął wszystkie przejścia graniczne, pozostawiając Rafah jedyną możliwość dostarczenia podstawowych dostaw pomocy humanitarnej, takiej jak żywność i woda, oraz wynegocjowania ewakuacji cudzoziemców. W ostatnich tygodniach do Gazy wpuszczono także część pomocy przez izraelskie przejście graniczne Kerem Shalom w następstwie intensywnych nacisków dyplomatycznych ze strony Stanów Zjednoczonych i innych krajów.

READ  Turysta zmarł po ataku w pobliżu zamku Neuschwanstein w Niemczech

Jednak grupy pomocowe twierdzą, że to wciąż zdecydowanie za mało i ostrzegają przed tym Wzrosło ryzyko głodu Dla izolowanych mieszkańców Gazy, jeśli izraelskie ograniczenia w imporcie będą kontynuowane.

Według władz sanitarnych w kontrolowanej przez Hamas enklawie podczas trzymiesięcznego oblężenia w Gazie zginęło ponad 23 000 osób. ledwie 70% W grudniowym raporcie Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej stwierdziło, że wśród ofiar śmiertelnych były kobiety i dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *