Niemcy wspominają o przesunięciu weta w sprawie czołgów Leopard na Ukrainę

PARYŻ/LWÓW, Ukraina (23 stycznia) (Reuters) – Niemcy nie staną im na drodze, jeśli Polska będzie chciała wysłać czołgi Leopard 2 na Ukrainę, powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych, sygnalizując potencjalny przełom dla Ukrainy, która próbuje wzmocnić swoje siły w przyszłości. Spodziewany jest nowy rosyjski atak.

Jedenaście miesięcy po inwazji Rosji na swojego południowego sąsiada, centrum walk toczy się w mieście Bachmut we wschodniej Ukrainie, gdzie rosyjscy najemnicy Wagnera i siły ukraińskie toczą wyniszczającą bitwę.

Rosyjskie ministerstwo obrony powiedziało w niedzielę drugi dzień z rzędu, że jego siły poprawiają swoje pozycje w południowym regionie Zaporoża na Ukrainie, chociaż rzecznik ukraińskiej armii powiedział państwowemu radiu, że sytuacja tam jest „trudna”, ale stabilna.

Reuters nie był w stanie samodzielnie zweryfikować relacji z pola bitwy.

Ukraińscy urzędnicy od miesięcy wzywają zachodnich sojuszników do dostarczenia im nowoczesnych niemieckich czołgów, ale Niemcy odmawiają wysłania ich lub zezwalają na to innym krajom NATO.

Eksperci ds. obrony uważają, że najbardziej odpowiednie dla Ukrainy są czołgi Leopard, które są utrzymywane przez grupę krajów NATO, ale których przekazanie Ukrainie wymaga zgody Berlina.

Zachodni sojusznicy zobowiązali się w zeszłym tygodniu do przekazania Ukrainie miliardów dolarów na broń, ale nie udało im się przekonać Niemiec do cofnięcia prawa weta w sprawie zaopatrzenia Ukrainy w czołgi.

Ale w widocznej zmianie stanowiska Niemiec minister spraw zagranicznych Analina Berbock powiedziała, że ​​jej rząd nie powstrzyma Polski, jeśli wyśle ​​czołgi Leopard 2 bez zgody Niemiec.

„W tej chwili pytanie nie zostało zadane, ale jeśli zostaniemy poproszeni, nie będziemy stać na przeszkodzie” – powiedziała francuskiej telewizji LCI, zapytana o reakcję jej rządu na taką polską decyzję.

Niemcy znajdują się pod silną presją, by wpuścić Leopardy na Ukrainę, ale socjaldemokraci kanclerza Olafa Scholza są tradycyjnie sceptyczni wobec interwencji wojskowych i boją się nagłych ruchów, które mogłyby popchnąć Rosję do eskalacji.

READ  Ukraina wznowi eksport zboża pomimo rosyjskiego strajku w Odessie

Uwagi Burbocka zdawały się iść dalej niż uwagi Schultza na szczycie w Paryżu w niedzielę, że wszystkie decyzje dotyczące dostaw broni będą podejmowane w koordynacji z sojusznikami, w tym ze Stanami Zjednoczonymi.

Ukraina twierdzi, że opancerzone czołgi zapewnią jej siłom lądowym większą mobilność i ochronę przed nową rosyjską ofensywą spodziewaną w nadchodzących miesiącach.

Wydaje się jednak, że Niemcy powiązały taki wkład z amerykańskim posunięciem wysłania swoich czołgów Abrams, czego amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że niechętnie to robią, ponieważ konserwacja pojazdów jest skomplikowana.

straszna wojna

Amerykańscy prawodawcy naciskali w niedzielę na swój rząd, aby wyeksportował czołgi podstawowe M1 Abrams na Ukrainę, twierdząc, że nawet wysłanie symbolicznej liczby wystarczyłoby, aby skłonić europejskich sojuszników do zrobienia tego samego.

Wielka Brytania niedawno poinformowała, że ​​dostarczy Ukrainie 14 czołgów Challenger 2. W niedzielę jej minister spraw zagranicznych James Cleverly powiedział, że nadal chce międzynarodowej umowy na dostawy niemieckich czołgów na Ukrainę.

Tymczasem prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że nie wyklucza możliwości wysłania ukraińskich czołgów Leclerc.

W zeszłym tygodniu rzecznik Kremla powiedział, że dostarczenie Ukrainie przez kraje zachodnie dodatkowych czołgów nie zmieni przebiegu konfliktu, ale pogłębi problemy narodu ukraińskiego.

Bliski sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina powiedział w niedzielę, że dostarczenie do Kijowa broni ofensywnej, która zagrażałaby terytorium Rosji, doprowadzi do globalnej katastrofy i sprawi, że argumenty przeciwko użyciu broni masowego rażenia będą nie do przyjęcia.

Przewodniczący niższej izby parlamentu Rosji Wiaczesław Wołodin ostrzegł, że wsparcie USA i NATO dla Ukrainy prowadzi świat do „strasznej wojny”.

Od inwazji z 24 lutego, którą określiła jako obronę przed agresywnym Zachodem, Rosja przejęła kontrolę nad częściami Ukrainy i powiedziała, że ​​nigdy ich nie odda. Ukraina oświadczyła, że ​​przywrócenie jej integralności terytorialnej nie podlega negocjacjom.

READ  Sfilmowano 33-letnią kobietę, która została zabita przez piorun na meksykańskiej plaży podczas potężnej burzy, co było przyczyną tragedii, w wyniku której zginął także sprzedawca hamaków.

W oblężonej wschodniej Ukrainie wysoki rosyjski urzędnik w okupowanych częściach obwodu donieckiego powiedział późną niedzielę, że odwiedził miasto Soledar, które Rosja twierdzi, że zdobyła w tym miesiącu.

Oficjalny Dennis Pushlin opublikował krótki klip wideo w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, który pokazał, jak jeździ i spaceruje po niezamieszkanych obszarach i zniszczonych budynkach.

Reuters nie mógł niezależnie zweryfikować, kiedy i gdzie nagranie zostało zrobione.

11 stycznia prywatna rosyjska grupa wojskowa Wagner poinformowała, że ​​zdobyła Solidar, a rosyjskie władze w obwodzie donieckim poinformowały w zeszłym tygodniu, że przejęły kontrolę nad miastem wydobywającym sól.

Ukraina nigdy nie powiedziała publicznie, że miasto zostało zdobyte przez wojska rosyjskie. W niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych poinformował w codziennym komunikacie, że siły rosyjskie ostrzeliwały pozycje ukraińskie w tym rejonie.

(Raport Andreasa Rinka i Lee Thomasa); Dodatkowe raporty autorstwa Toma Simsa, Lydii Kelly i Hamira Pamuka. Montaż przez Clarence’a Fernandeza

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *