Niemieccy rolnicy przybywają do Berlina, aby protestować – DW – 01.08.2024

W niedzielę kilkudziesięciu rolników przybyło do Berlina przed demonstracjami przeciwko planom rządu dotyczącym cięć dotacji.

Według lokalnej agencji konwój przybył pod słynną Bramę Brandenburską o godzinie 17:30 czasu lokalnego (15:30 UTC). Berliner Zeitung Codziennie. 23.00 zaplanowano czuwanie przy świecach

Jakie są przyczyny protestów rolników?

Rolnicy protestują przeciwko planom niemieckiego rządu pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza, dotyczącym zawieszenia dopłat rolnych. Koalicja rządząca składa się z Partii Socjaldemokratycznej pod przewodnictwem Schulza, Partii Zielonych i neoliberalnych Wolnych Demokratów.

W czwartek rząd ogłosił, że wycofuje część planowanych cięć dotacji, co Niemiecki Związek Rolników (DBV) uważa za środek niewystarczający.

Rzecznik niemieckiego MSW ostrzegł w piątek, że elementy antypaństwowe i skrajnie prawicowe mogą próbować wykorzystać protesty do własnych interesów.

Minister finansów Christian Lindner z Wolnej Partii Demokratycznej nawoływał rolników do „transformacji”, dodając, że rolnictwo jest „silnie dotowanym sektorem”, według Der Spiegel.

Konserwatywne opozycyjna koalicja CDU/CSU, skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec i populistyczna prawicowa partia Wolni Wyborcy wyrazili swoje poparcie dla protestów rolników.

– Utrudnienia w ruchu w różnych obszarach kraju

Ulica Juni 17, główna droga łącząca centrum Berlina z zachodnimi przedmieściami, została zamknięta dla ruchu przed protestami.

W poniedziałek w związku z demonstracjami należy spodziewać się poważnych zakłóceń w transporcie.

Jak podaje Bloomberg News, Ministerstwo Transportu wschodniej Brandenburgii wyraziło obawy w związku z możliwymi zakłóceniami w dostawach towarów. Berliner Zeitung. Aby ograniczyć możliwość niepokojów, kraj zwolnił 7 stycznia z zakazu jazdy ciężarówkami, który obowiązuje we wszystkie niedziele i święta.

Władze w północnym Hamburgu ostrzegły przed możliwym chaosem w ruchu drogowym po przybyciu rolników ze stanu Szlezwik-Holsztyn, aby wziąć udział w marszu do miasta.

SDI/WD (AFP, dpa)

Skoro tu jesteś: W każdy wtorek redaktorzy DW podsumowują, co dzieje się w niemieckiej polityce i społeczeństwie. Tutaj możesz zapisać się na cotygodniowy biuletyn e-mailowy o Berlinie.

READ  Naftali Bennett rozwiązuje izraelski rząd organizując nowe wybory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *