Niemiecka policja prowadzi dochodzenie w sprawie możliwego otrucia dwóch rosyjskich zesłańców

BERLIN (Reuters) – Niemiecka policja poinformowała, że ​​prowadzi dochodzenie w sprawie możliwego otrucia dwóch rosyjskich uchodźców, którzy pod koniec kwietnia uczestniczyli w konferencji w Berlinie zorganizowanej przez krytyka Kremla Michaiła Chodorkowskiego.

Berlińska policja powiedziała agencji Reuters, że „dossier zostało otwarte” po tym, jak niemiecka gazeta Welt am Sonntag, powołując się na rosyjską grupę śledczą Agnetstvo, poinformowała, że ​​dwie kobiety zgłosiły objawy możliwego zatrucia.

Policja nie podała dalszych szczegółów, powołując się na toczące się śledztwo.

Z doniesień medialnych wynikało, że jedna z kobiet była dziennikarką, a jej objawy mogły pojawić się już przed konferencją 29 i 30 kwietnia. Poszedłem do szpitala Charité w Berlinie.

Druga kobieta to Natalia Arnault, dyrektor Fundacji Wolna Rosja organizacji pozarządowych. Napisała na swojej stronie na Facebooku, że drzwi jej pokoju hotelowego pozostały otwarte.

Napisała również: „Obudziłam się o 5 rano z silnymi bólami i dziwnymi objawami”.

W ostatnich latach za granicą iw Rosji przeprowadzono kilka ataków trucizną na przeciwników Kremla. Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny był leczony w Rosji, a później w Niemczech, ponieważ testy zachodnich laboratoriów wykazały, że była to próba otrucia go środkiem paralityczno-drgawkowym na Syberii w 2020 roku.

Władze w Moskwie zaprzeczyły oskarżeniom.

Nawalny dobrowolnie wrócił do Rosji w 2021 roku z Niemiec. Został aresztowany w styczniu tego roku i od tamtej pory przebywa w więzieniu.

(Okładka: Maria Martinez; Edycja) Alexandra Hudson

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Silne trzęsienie ziemi nawiedza Maroko, zabijając setki osób i niszcząc historyczne budynki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *