Nikaragua ogłosiła, że ​​zwolniła z więzienia biskupa Rolando Alvareza i 18 księży

MEKSYK (AP) – Rząd Nikaragui ogłosił w niedzielę, że uwolnił wybitnego biskupa katolickiego i 18 innych duchownych uwięzionych w wyniku represji ze strony prezydenta Daniela Ortegi i przekazał ich władzom Watykanu.

Biskup Rolando Alvarez i inni duchowni przebywają w więzieniu od ponad roku, w większości przypadków w ramach represji Ortegi wobec opozycji i Kościoła katolickiego. Oskarżył ich o wspieranie masowych protestów społecznych w 2018 r., które jego zdaniem stanowiły spisek mający na celu jego obalenie.

W oświadczeniu prasowym rząd oświadczył, że uwolnienia więźniów nastąpiły w ramach negocjacji z Watykanem, których celem było „umożliwienie im podróży do Watykanu”. W przeszłości uwięzionych księży szybko przewożono do Rzymu.

Jak poinformował rząd Ortegi, wśród zwolnionych w niedzielę znalazł się także biskup Isidoro Mora.

Ortega 222 więźniów wysłanych do Stanów Zjednoczonych W lutym, na mocy porozumienia wynegocjowanego przez rząd USA, więźniom tym pozbawiono później obywatelstwa.

Biskup Alvarez przebywał w więzieniu przez ponad rok po uznaniu go za spisek i skazaniu na 26 lat więzienia. Jeden z najwybitniejszych duchownych w kraju, Odmówili wejścia na pokład lutowego lotu Do Stanów Zjednoczonych bez możliwości konsultacji z innymi biskupami.

W październiku Nikaragua uwolniła kilkudziesięciu księży katolickich więzionych pod różnymi zarzutami i po porozumieniu z Watykanem wysłała ich do Rzymu.

Od stłumienia w 2018 r. protestów społecznych żądających jego rezygnacji rząd Ortegi systematycznie wycisza głosy sprzeciwu i koncentruje się na Kościele, w tym na Konfiskata prestiżowego Uniwersytetu Ameryki Środkowej prowadzonego przez jezuitów w sierpniu.

Kongres Nikaragui, w którym dominuje Sandinistyczny Front Wyzwolenia Narodowego pod przywództwem Ortegi, nakazał zamknięcie przejścia granicznego. Ponad 3000 organizacji pozarządowychW tym Fundacja Charytatywna Matki Teresy.

READ  Paryż głosuje za podwojeniem opłat za parkowanie dla SUV-ów – DW – 05.02.2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *