Odkrycie „zabójcy” krokodyla, liczącego 93 miliony lat, z małym dinozaurem w żołądku

za pomocą

Techniki jądrowe potwierdzają rzadkie odkrycie, że krokodyl pożarł małego dinozaura. Źródło: dr Matt White / Australijska era dinozaurów

  • Zaawansowane obrazowanie jądrowe i synchrotronowe potwierdziło, że liczący 93 miliony lat krokodyl znaleziony w środkowym Queensland pożerał małego dinozaura na podstawie szczątków znalezionych w skamieniałej zawartości żołądka.
  • Skamieniałości zostały odkryte przez zespół z Australijskiego Muzeum Epoki Dinozaurów i Uniwersytetu Nowej Anglii, który przeprowadził badania z naukowcami ANSTO.
  • Instrumenty neutronowe i synchrotronowe penetrowały skały, aby odkryć i odbudować ukrytą zawartość skamieniałości

Zaawansowane obrazowanie jądrowe i synchrotronowe potwierdziło, że liczący 93 miliony lat krokodyl znaleziony w środkowym Queensland pożerał małego dinozaura na podstawie szczątków znalezionych w skamieniałej zawartości żołądka.

Skamieniałości zostały odkryte w 2010 roku przez Australian Age of Dinosaur Museum (QLD) we współpracy z University of New England, który publikuje swoje badania w czasopiśmie. Badania Godwany.

Badania prowadził duży zespół kierowany przez dr Matta White’a z Australian Dinosaur Age Museum i University of New England.

krokodyl Confractosuchus saroktonos, co tłumaczy się jako „zabójca dinozaurów ze złamanymi krokodylami”, miał około 2 do 2,5 metra długości. Termin „złamany” odnosi się do faktu, że krokodyl został znaleziony w ogromnej pokruszonej skale.

Wczesne obrazowanie neutronowe skalistej części skały ujawniło w jelitach kości małego dinozaura wielkości kurczaka, ornitopoda, który nie został formalnie zidentyfikowany przez gatunek.

Joseph Bevet i Matt White

Dr Joseph Bevet i dr Matt White z próbką na linii ANSTO Australian Synchrotron Radiology and Imaging Line. Źródło zdjęcia: Australijska Organizacja Nauki i Technologii Jądrowej (ANSTO)

Starszy naukowiec zajmujący się instrumentami, dr Joseph Bevet, wyjaśnił, że kości dinozaurów były całkowicie osadzone w gęstej żelaznej skale i zostały odkryte przypadkowo, gdy okaz został poddany penetrującej sile neutronów ANSTO.

READ  „Laser kosmiczny” leci bezpośrednio na Ziemię z odległości 5 miliardów lat świetlnych

dingoJest to jedyny w Australii instrument do obrazowania neutronów i może być używany do tworzenia obrazów 2D i 3D stałego obiektu i odkrywania w nim ukrytych cech.

„Podczas wstępnego badania w 2015 roku odkryłem zakopaną tam kość, która wyglądała jak kość kurczaka z haczykiem i od razu pomyślałem, że to dinozaur” – wyjaśnił dr Bevett.

„Ludzkie oczy nigdy wcześniej go nie widziały, ponieważ było i nadal jest całkowicie pokryte skałami”.

Odkrycie doprowadziło do większej liczby skanów o wysokiej rozdzielczości przy użyciu promieni rentgenowskich Dingo i synchrotronowych Obrazowanie medyczne i radiologia przez wiele lat.

Skamieniały krokodyl Dingo Instrument do obrazowania neutronów

Nieprzetworzone próbki skał zawierające skamieniałości krokodyli. Po prawej: obrazy 3D zamkniętego krokodyla zrekonstruowane przy użyciu obrazowania medycznego i prześwietlenia oraz wstawione, zawartość żołądka wykryto za pomocą urządzenia do obrazowania neutronów Dingo. Źródło zdjęcia: Australijska Organizacja Nauki i Technologii Jądrowej (ANSTO)

„Cyfrowe skany 3D z obrazowania medycznego i radiologii pokierowały fizycznym przygotowaniem krokodyla, co byłoby niemożliwe bez dokładnej wiedzy, gdzie znajdują się kości” – powiedział dr Bevet.

Odwrotnie, delikatne próbki musiały zostać starannie zredukowane do rozmiaru, w którym promieniowanie rentgenowskie synchrotronu mogło przeniknąć, aby uzyskać wysokiej jakości skanowanie.

„Wyniki były świetne, zapewniając pełny obraz krokodyla i jego ostatniego posiłku, małego, częściowo strawionego dinozaura”.

Uważa się, że po raz pierwszy zastosowano w ten sposób linię promieniowania synchrotronowego.

Naukowiec zajmujący się przyrządami z IMBL, dr Anton Maksimenko, pomógł zespołowi badawczemu podnieść limity mocy i dostroić obiekt do skutecznego skanowania dużych próbek.

Dr Bevet wyjaśnił, że zespół wykorzystał pełną intensywność wiązki promieniowania rentgenowskiego synchrotronu, aby uzyskać wyniki na gęstych skałach.

Dr Bevet i White wspólnie przetworzyli wszystkie dane i, co najważniejsze, opracowali nowe mechanizmy oprogramowania do przetwarzania i integrowania wszystkich zestawów danych tego segmentowanego krokodyla. W ten sposób krokodyl został zrekonstruowany w formie cyfrowej układanki 3D.

READ  Jak zginęły dinozaury: nowe dowody w filmie dokumentalnym PBS

Aby potwierdzić, że dinozaur faktycznie znajdował się w jelitach krokodyla, zespół zaobserwował uwięzione tunele robaków, korzenie roślin i cechy geologiczne rozciągające się między fragmentami skał.

Dr Bevett powiedział: „Chemia skał dostarczyła dowodów.

Śledczy uważają, że możliwe jest, że krokodyl został złapany w wielkim wydarzeniu, został pochowany i nagle zmarł.

„Skamieniałe szczątki znaleziono w dużym głazie. Skały często tworzą się, gdy materia organiczna, jak mówi krokodyl, opada na dno rzeki. Środowisko jest bogate w minerały, w ciągu kilku dni błoto otaczające organizm może stwardnieć i stwardnieć na obecność bakterii” – wyjaśnił dr Bevet.

Okazy są obecnie wystawiane w Australijskim Muzeum Epoki Dinozaurów w Winton.

Odniesienie: „Odkryto zawartość jamy brzusznej[{” attribute=””>Cretaceous crocodyliforms ate dinosaurs” by Matt A. White, Phil R. Bell, Nicolás E. Campione, Gabriele Sansalone, Tom Brougham, Joseph J.Bevitt, Ralph E. Molnar, Alex G. Cook, Stephen Wroe and David A. Elliott, 10 February 2022, Godwana Research.
DOI: 10.1016/j.gr.2022.01.016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *