Odmowa kwarantanny!

SZANGHAJ (Reuters) – W filmie, który stał się wirusowy w mediach społecznościowych w zeszłym tygodniu, tłum w północno-wschodnim chińskim mieście Shenyang uderza w okna targu odzieżowego, krzycząc z przerażenia na ogłoszenie kolejnej rundy epidemii koronawirusa. 19 testów.

Chociaż lokalne władze szybko zaapelowały do ​​ludzi, aby nie „rozsiewali plotek” o incydencie, reakcja internautów była natychmiastowa. „Odmowa kwarantanny!” jeden powiedział. Inny powiedział: „Wielu ludzi obudziło się w prawdzie”.

„To naprawdę koniec” – powiedział jeden z internautów, który pisał na WeChat pod nazwą użytkownika „Jasmine Tea”. „Zwykłe przeziębienie jest bardziej niebezpieczne niż to… Agencje testujące chcą, aby to było kontynuowane. Firmy produkujące szczepionki chcą szczepić na zawsze”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Komentarze odzwierciedlają rosnącą frustrację w Chinach, ponieważ władze stosują wszystkie taktyki z podręcznika „zero COVID”, aby poradzić sobie z bardziej zaraźliwym wariantem Omicron.

Wraz ze wzrostem liczby przypadków członkowie społeczeństwa kwestionują, czy coraz bardziej wyrafinowana taktyka rządu „dynamicznej dezynfekcji” – w tym ciągłe testowanie populacji – nadal działa.

Na briefingu w zeszłym tygodniu Wang Hesheng, zastępca szefa Krajowej Komisji Zdrowia, powiedział, że coraz lepsza chińska taktyka zmniejszyła niedogodności.

„Pokazuje, że kosztem normalnej działalności bardzo małej liczby ludzi i kontroli ruchu na bardzo małych obszarach, w zamian otrzymuje się normalną produkcję i normalność najszerszego zakresu obszarów i osób” – powiedział. . .

Pojawiły się jednak oznaki, że brak jasności i spójności wkurza opinię publiczną, a strażnicy mediów społecznościowych w Chinach pracują po godzinach, próbując powstrzymać falę skarg.

W Yangyao w prowincji Hebei, mieście robotniczym w Pekinie, mieszkańcy walczą o powrót do swoich domów pośród surowych blokad.

Zdjęcia udostępnione w Internecie, z których wiele zostało już usuniętych, pokazały, że mieszkańcy stoją w kolejce w gęstym śniegu, aby uzyskać wyniki testów poza stolicą. Posty przyciągnęły setki komentarzy.

READ  Francja, Niemcy i Hiszpania zgadzają się przyspieszyć rozwój samolotu bojowego FCAS-Berlin

„Minęły trzy lata od wybuchu epidemii, a rząd wciąż nie jest w stanie sobie z tym poradzić – leniwy, uniwersalny rząd, który całkowicie lekceważy życie i śmierć ludzi” – powiedział jeden z internautów w poście na Twitterze w Chinach. Podobnie jak platforma Weibo pod nazwą użytkownika Aobei.

Nasiliły się również trudności gospodarcze. Kurier imieniem Mao w mocno dotkniętym mieście Changchun w północno-wschodniej prowincji Jilin powiedział agencji Reuters, że 90% dzielnic jest zamkniętych i nie może zarobić na życie.

„Nie mam wyboru”, powiedział, „Mogę tylko czekać, aż otworzą miasto – to beznadziejne”.

arbitralne kontrole

Mieszkańcy skarżyli się również na arbitralność przepisów, a także na absolutną władzę komitetów sąsiedzkich odpowiedzialnych za ich egzekwowanie.

W Pekinie pewna rodzina powiedziała, że ​​ich komitet mieszkaniowy zamierza zainstalować urządzenie monitorujące na drzwiach ich mieszkania, aby upewnić się, że przestrzegają dwutygodniowego nakazu pozostania w domu. Zamówienie przyszło po tym, jak członek rodziny wszedł do supermarketu, który odwiedziła dwa dni wcześniej, z potwierdzonym przypadkiem wirusa Covid-19.

Mieszkańcy Szanghaju byli również zaskoczeni nierównymi standardami testowania i progami blokady narzuconymi przez bloki mieszkalne i osiedla w całym mieście.

Ale polityka Chin spowodowała więcej niż irytację, ponieważ internauci coraz chętniej dyskutują o tym, jak blokady doprowadziły do ​​tragedii.

Szeroko rozpowszechniony post na Weibo donosił w zeszłym tygodniu, że pacjentka poddawana chemioterapii w Shanghai Cancer Hospital zmarła, gdy była zamknięta w swoim akademiku przylegającym do szpitala.

W usuniętych postach obywatele pogrążeni w żałobie podzielili się również historiami o śmierci bliskich z powodu zaburzeń związanych z COVID.

Jeden z nich powiedział: „Mój ojciec zmarł na udar pod koniec zeszłego roku”. „Istniała nadzieja na wyleczenie. Niestety musieliśmy poczekać na raport z badań DNA i przegapiliśmy najlepszy czas na leczenie”.

(Raporty Davida Stanwaya). Dodatkowe relacje z redakcji w Pekinie i Szanghaju. Edytowanie przez Jerry’ego Doyle’a

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *