Odroczenie wyborów w Senegalu uznane za nielegalne

Skomentuj zdjęcie,

W Senegalu doszło do powszechnych zamieszek po ogłoszeniu przez prezydenta przełożenia wyborów zaplanowanych na koniec miesiąca

Sąd Najwyższy Senegalu orzekł, że decyzja o przełożeniu wyborów zaplanowanych na ten miesiąc jest sprzeczna z konstytucją kraju.

Trybunał Konstytucyjny unieważnił dekret prezydenta Macky'ego Salla i uchwaloną przez parlament kontrowersyjną ustawę przekładającą głosowanie na grudzień.

Powszechne protesty ogarnęły kraj Afryki Zachodniej, niegdyś uważany za bastion demokracji w regionie.

Przedstawiciele opozycji stwierdzili, że oznacza to „instytucjonalny zamach stanu”.

Sall zapowiedział przełożenie wyborów ze względu na, jak twierdził, obawy dotyczące kwalifikowalności kandydatów opozycji.

Jego propozycję poparło 105 ze 165 posłów. Pierwotnie proponowano sześciomiesięczne odroczenie, ale w ostatniej chwili zmieniono je i przedłużono do 10 miesięcy, czyli 15 grudnia.

Sall potwierdził, że nie zamierza ponownie kandydować na prezydenta. Jednak krytycy zarzucali mu, że albo próbuje utrzymać się przy władzy, albo nieuczciwie wywierać wpływ na swojego następcę.

Kandydaci opozycji i prawodawcy, którzy złożyli szereg skarg prawnych do ustawy, prawdopodobnie odczują decyzję sądu w czwartkowy wieczór.

Khalifa Sall, prominentna działaczka opozycji i były burmistrz stolicy Dakaru, który nie jest spokrewniony z prezydentem, określił odroczenie jako „konstytucyjny zamach stanu”, natomiast Thierno Alassane Sall, inny kandydat, który nie jest spokrewniony z prezydentem, określił to jako „zdradę stanu”. .

Sąd stwierdził, że „niemożliwe” jest przeprowadzenie wyborów w zaplanowanym terminie 25 lutego – za zaledwie 10 dni – ale nalegał, aby władze zorganizowały je „jak najszybciej”.

Większość kandydatów nie brała udziału w kampanii od czasu wydania dekretu przez prezydenta Salla 3 lutego, na kilka godzin przed rozpoczęciem kampanii wyborczej.

Orzeczenie sądu zapadło tego samego dnia, w którym kilku polityków opozycji i członków społeczeństwa obywatelskiego zostało zwolnionych z więzienia, co niektórzy w kraju uznali za ruch mający na celu uspokojenie opinii publicznej.

Senegal od dawna uważany jest za jedną z najbardziej stabilnych demokracji w regionie. Jest to jedyny kraj w kontynentalnej Afryce Zachodniej, który nigdy nie doświadczył wojskowego zamachu stanu. W kraju doszło do trzech, w większości pokojowych przypadków przekazania władzy, a wybory prezydenckie nie zostały w ogóle przełożone na początek tego miesiąca.

Prezydent Sall sprawuje władzę od 2012 r., a jego druga kadencja ma zakończyć się w kwietniu przyszłego roku.

Skomentuj zdjęcie,

Krytycy oskarżali prezydenta Salla o próbę utrzymania się przy władzy

READ  Ukraina twierdzi, że w bezpośrednich rozmowach z Rosją dokonano „drobnych pozytywnych zmian” dwunastego dnia niszczycielskiego ataku i inwazji Putina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *