Ogromne fale i zagrażające życiu warunki na plaży nawiedzają wybrzeże Kalifornii trzeci dzień z rzędu

Nathana Frontino/Reuters

Surfer łapie wiatr na fali na plaży Mavericks w pobliżu Half Moon Bay w Kalifornii, 28 grudnia 2023 r.CNN

Ogromne fale i powodzie na wybrzeżach już trzeci dzień sieją spustoszenie w kilku kalifornijskich społecznościach przybrzeżnych, gdzie ekstremalne warunki zmusiły do ​​ratownictwa wodnego, zmyły samochody i raniły garstkę gapiów.

Wyjątkowo duże fale – często przekraczające 20 stóp wysokości – spowodowały zamknięcie plaż wzdłuż wybrzeża Kalifornii i spowodowały, że szkodliwe wody zalały wiele przybrzeżnych ulic, domów i firm.

W mocno dotkniętym hrabstwie Ventura fale przelały się przez falochrony, wynosząc zaparkowane samochody na ulicę i na znaczące skrzyżowania, blokując ścieżki służbom ratowniczym, powiedział kapitan straży pożarnej Brian McGrath, filii CNN TNLA. Powiedział, że powódź w lokalnym hotelu spowodowała zniszczenia wszystkich pokoi na parterze.

Od czwartku wysoka woda i niebezpieczne prądy rozrywające nawiedziły większą część zachodniego wybrzeża, od południowej Kalifornii po Oregon, spowodowane serią potężnych sztormów, które doszły do ​​brzegu znad Pacyfiku.

Richarda Vogela/AP

Plażowicze obserwują, jak ogromne fale uderzają w linię brzegową 28 grudnia 2023 r. w Manhattan Beach w Kalifornii.

Chociaż w sobotę zagrożenia dla mieszkańców Północnej Kalifornii ustaną, obszary przybrzeżne środkowej i południowej Kalifornii zostaną dotknięte ekstremalnymi falami, które w dotkniętych obszarach mogą osiągnąć wysokość około 25 stóp.

Oczekuje się, że niektóre fale w Zatoce Kalifornijskiej osiągną 40 stóp – czyli wielkość słupa telefonicznego – a inne od 28 do 33 stóp.

W sobotę wczesnym rankiem na południowym wybrzeżu Oregonu wystąpią również silne fale i silny wiatr. Ostrzeżenia o wysokich falach będą obowiązywać w tym obszarze od sobotniego poranka, a spodziewane fale osiągną wysokość od 20 do 25 stóp.

Zapaleni widzowie i entuzjastyczni surferzy są zachwyceni spektakularnymi falami, ale władze lokalne apelują, aby ludzie trzymali się z dala od wody i plaż ze względu na warunki potencjalnie zagrażające życiu.

READ  Renault tnie akcje Nissana, ponieważ producenci samochodów odnawiają trwający od dziesięcioleci sojusz

Narodowa Służba Pogodowa w Los Angeles stwierdziła: „Autokary, statki i wrażliwe porty nie powinny być uważane za bezpieczne”. powiedział.

Władze hrabstwa Ventura zamknęły wszystkie plaże do sylwestra, gdy w sobotni wieczór fale na plaży osiągnęły od 5 do 20 stóp. Hrabstwo wraz z plażami Hermosa, Manhattan i Palos Verdes stoi w obliczu najbardziej intensywnego przypływu w sobotę i jest zagrożone poważnymi powodziami na wybrzeżu.

„Wiemy, że fale są interesujące i rozumiemy chęć przybycia tutaj” – McGrath powiedział w piątek TNLA. „Ale prosimy ludzi, aby trzymali się z daleka i opuścili ten obszar dla własnego i naszego bezpieczeństwa”.

Służby ratownicze Ventury uratowały w piątek około 10 osób, „które myślały, że mogą pływać w tak wysokich falach” – powiedział kapitan straży pożarnej. Dwóch plażowiczów pomogło wyciągnąć z wody walczącego ratownika, który próbował ratować mężczyznę w pobliżu plaży i przewieźć go na brzeg – powiedział CNN strażak Andy Vanciver.

Władze podały, że podczas czwartkowej pierwszej rundy wzburzonych fal prawie 20 osób zostało porwanych przez falę, która uderzyła w barierkę plażową wypełnioną widzami w części Pierpont na plaży Ventura. 8 rannych osób trafiło do szpitala.

„To było przerażające i niszczycielskie” – powiedział Colin Hogue, który nagrał wideo przedstawiające ludzi próbujących uciec, gdy wysokie fale uderzały w barierę. Szybko poruszająca się woda morska zwaliła z nóg niektórych ludzi i przewróciła samochody, gdy kierowcy próbowali przyspieszyć.

„Ludzie krzyczeli i krzyczeli. Biegłem tak szybko, jak tylko mogłem” – powiedział Hoke.

Jedna z burz napędzających fale będzie przez całą sobotę przynosiła do Kalifornii deszcz i wiatr.

Do sobotniego poranka deszcz będzie przemieszczał się w głąb lądu i przez całą południową Kalifornię, a w niedzielę osłabnie w Górach Skalistych.

Dalej w głąb lądu zimowa mieszanka spadnie na części środkowej i wschodniej Kalifornii. Na wyższych grzbietach i szczytach może spaść ponad stopa śniegu, a na niższych obszarach górskich – od 6 do 12 cali.

READ  Moskwa Dzień Zwycięstwa: Rosja wycofuje doroczną paradę, ponieważ wojna Putina na Ukrainie znajduje się pod rosnącą presją

Wkład w powstanie tego raportu wniosły wkład Mary Gilbert i Cindy Van Quetno z CNN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *