Oleksandr Usyk: Mistrz wagi ciężkiej rozmawiający wyłącznie z CNN po dołączeniu do Batalionu Obronnego Ukrainy

Łącznie 35-letni Usyk i 34-letni Lomachenko zdobyli trzy złote medale olimpijskie i od tego czasu zadomowili się w światowej elicie bokserów.

Ale teraz stoją przed zupełnie inną bitwą – bitwą egzystencjalną – o przyszłość swojego kraju. gdzie Rosja najechała Ukrainę 24 lutego Usyk i Lomachenko udali się na Ukrainę, chwycili za broń i wstąpili do Batalionu Obrony Lądowej.
Mów przez łącze wideo ze skarbca w KijówUsik powiedział CNN wyłącznie, że musi uważać nie tylko na siły inwazyjne, ale także na złodziei. Mówi, że jest gotów umrzeć w razie potrzeby.

„Jeśli chcą popełnić samobójstwo moim życiem lub życiem moich bliskich, będę musiał” – powiedział. – Ale nie chcę. Nie chcę strzelać i nie chcę nikogo zabić, ale jeśli oni mają mnie zabić, nie mam innego wyjścia.

Menadżer Usyka, Egis Klimas, pomógł koordynować i tłumaczyć wywiad dla Usyka, który nie mówi po angielsku. Mimo przerażającej sytuacji, w której znalazło się wielu Ukraińców, Usyk mówi, że się nie boi.

Wyjaśnił: „Być może zabrzmi to sentymentalnie, ale moja dusza należy do Pana, a moje ciało i mój honor należy do mojego kraju, do mojej rodziny. Więc nie ma strachu, absolutnie żadnego strachu. Jest tylko zamieszanie – jak czy to może być w XXI wieku?”

W tej chwili nie przebywa na Ukrainie na boks, ale szlachetna sztuka jest nadal przydatna w tej chwili. Powiedział: „Pomogło mi to być spokojnym i przygotowanym psychicznie oraz pomagać innym, którzy doświadczają paniki i stresu”.

Dwaj mężczyźni byli poza krajem, kiedy Rosja najechała; Usik był w Londynie, aby nakręcić nadchodzącą sekwencję gier wideo.

Zamierzał wrócić do domu zaledwie kilka godzin po rozpoczęciu działań wojennych, ale gdy lotniska były zamknięte, zamiast tego udał się do Warszawy w Polsce i przejechał prawie 500 mil do domu i przez granicę do Kijowa.

READ  Giro d'Italia: Tadej Pogačar rozbija się, ale potem przebija rywali solowym atakiem i wygrywa etap 2 z Oropa

Lomachenko odwiedził klasztor w Grecji i następnego dnia wrócił do domu. Zamiast jechać bezpośrednio do rodzinnej Odessy, poleciał do Bukaresztu w Rumunii, a następnie przez dziewięć godzin jeździł do portu i promem na Ukrainę.

Ich menedżer powiedział CNN, że nie wiedział, że rozważają chwycenie za broń, dopóki nie zostali faktycznie zarejestrowani w Batalionie Obrony. Były mistrz świata w boksie, Witalij – który jest również burmistrzem Kijowa – i Władimir Kliczko również mają Chwycili za broń w obronie swojego narodu.
Elina Svitolina: Martwi się o swoich rodziców, ukraińska gwiazda tenisa mówi, że ma bezsenne noce

„Bombardowanie jest szalone”

Lomachenko miał rozmawiać z CNN w tym samym czasie, co Usyk, ale w tym czasie nie odpowiadał na telefony od swojego menedżera. W środę rano czasu lokalnego Klimas potwierdził CNN, że Lomachenko jest cały i zdrowy.

On i Osik pozostają blisko: są rodzicami chrzestnymi swoich dzieci i wspólnie obchodzą rodzinne urodziny. Po sześciu dniach wojny Usyk wie, że na Ukrainie nie ma już bezpiecznego miejsca.

– Bombardowanie wokół nas jest szalone – powiedział Usik. „Właśnie zbombardowali miasto Mariupol, a jeden z moich przyjaciół został trafiony pociskiem na dach swojego domu. [The Russians] Nie grają”.

Wraz z szalejącą walką, trwa debata, czy… Rosyjscy sportowcy powinni zostać ukarani na zachowanie ich kraju. Usyk postanowił nie myśleć jasno, wskazując, że po obu stronach konfliktu są niewinni ludzie.

„Rosjanie nie wiedzą dokładnie, co się tutaj dzieje. Nie widzą, co się dzieje. Są ofiarami swojego prezydenta [Vladimir Putin]. „

Usyk wywalczył pasy mistrzowskie w wadze ciężkiej w spektakularnym show we wrześniu 2021 r. w starciu z byłym mistrzem Anthonym Joshuą.

Usyk właśnie został mistrzem IBF, WBA, WBO i IBO World Heavyweight. We wrześniu Anthony pokonał Joshuę w Londynie w spektakularnym pokazie bokserskim, aby zdobyć pasy. Jego menedżer mówi, że rozmowy o rewanżu tego lata są na zaawansowanym etapie.

Lomachenko był byłym mistrzem świata wagi lekkiej w trzech różnych kategoriach wagowych i planował w czerwcu walkę z Georgem Campososem w Australii.

READ  Tashaun Gibson wraca do Cleveland, aby zmierzyć się z Browns – NBC Sports Bay Area i Kalifornią

Ale wiadomo, że boks jest ostatnią rzeczą, o której myślą.

„Tak naprawdę nie wiem, kiedy wrócę na ring” – powiedział Usic, który w wywiadzie dla CNN wyglądał na wyczerpanego i emocjonalnego. „Mój kraj i honor są dla mnie ważniejsze niż pas mistrzowski”.

Usyk ma trójkę dzieci, a podczas wywiadu słychać było głosy młodych ludzi bawiących się za nim w piwnicy.

Mówi, że rodzina, przyjaciele i sąsiedzi razem schronili się. „Kiedy jest alarm przeciwlotniczy, chowamy się. Oczywiście jest fajnie, gdy jest nas tu dużo – dobrze się bawimy. Ale zmuszamy się do zabawy”. Starają się, aby nastrój dzieci był lekki.

Ale w osobnej rozmowie z CNN dyrektor Usyk Klimas podkreślił powagę sytuacji: „Są w wielkim niebezpieczeństwie. Kiedy kule zaczynają lecieć, kula nie dba o to, czy jesteś mistrzem świata. Kula przechodzi. „

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *