OneWeb: Rosyjska agencja kosmiczna odmawia wystrzelenia satelitów internetowych, wskazuje na sankcje Wielkiej Brytanii

OneWeb, londyński start-up satelitarny, który dąży do globalnej łączności z Internetem i jest głównym konkurentem konstelacji Internetu satelitarnego Elona Muska, StarLink, odrzucił w czwartek rosyjskie żądania zerwania więzi z rządem Wielkiej Brytanii.

Firma ma wystrzelić w piątek konstelację 36 satelitów internetowych w ramach planu konstelacji 648 satelitów. Ale pojawia się rosyjska agencja kosmiczna RoscosmosmiD postanowił zablokować wysiłek w środę.

Rosyjska rakieta Sojuz obsługiwana przez francuską firmę Arianespace SA miała wynieść satelity na niską orbitę okołoziemską, wystrzeliwując je z należącej do Rosji kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. OneWeb i Rosja podpisały wieloletnią umowę na wystrzelenie satelitów, w ramach której firma wystrzeliwuje swoje satelity wyłącznie na rosyjskiej rakiecie Sojuz.

Ale Dmitrij Rogozin, dyrektor generalny Roskosmosu i były wicepremier z podburzającą retoryką, odmawia posuwania się naprzód z czymś, co powinno być rutynowym uruchomieniem w odpowiedzi na sankcje Wielkiej Brytanii na Rosję po inwazji na Ukrainę.

Agencja zażądała, aby rząd Wielkiej Brytanii sprzedał wszystkie swoje udziały w OneWeb i aby firma upewniła się, że satelity nie są wykorzystywane do celów wojskowych, zgodnie z notatką ostrzegawczą zamieszczoną w Świergot Z oficjalnego konta Roscosmos. W środę Roscosmos podkreślił, że żądania te wynikają „z wrogiego stosunku Wielkiej Brytanii do Rosji”. Rogozin powiedział, że termin realizacji wniosków został wyznaczony na 21:30 czasu moskiewskiego w czwartek Wywiad z Rosją 24.

„Rada dyrektorów OneWeb głosowała za zawieszeniem wszystkich startów z Bajkonuru” – podała brytyjska firma w oświadczeniu w czwartek.

OneWeb ma już 428 satelitów na orbicie, z Ostatni start satelity miał miejsce dopiero w zeszłym miesiącu. Firma pracuje nad przyciągnięciem klientów i spłatą inwestorów po rządzie Wielkiej Brytanii i indyjskiej firmie Bharti zachowaj to globalnie Od bankructwo w roku 2020.

Rogozin w przeszłości tweetował podburzające komentarze w odpowiedzi na zachodnie sankcje – szczególnie w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję. „Po przeanalizowaniu sankcji nałożonych na nasz przemysł kosmiczny proponuję Stanom Zjednoczonym sprowadzenie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną za pomocą trampoliny” – powiedział wtedy Rogozin. Na Twitterze po sankcjach USA wobec rosyjskiego sektora kosmicznego.

Pomimo zapalnych tweetów i wywiadów Rogozina, Stany Zjednoczone i Rosja Historycznie współpracowali w kosmosie. Podczas gdy napięcia na Ziemi doprowadziły do ​​groźby szybkiego wyjścia, Rogozin obiecał, że Rosja pozostanie partnerem NASA na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przynajmniej do czasu ostatecznej emerytury stacji.
Brytyjscy prawodawcy w środę nie okazywali żadnych oznak, by kłaniać się Roscomos i ulegać żądaniom przed odpowiedzią OpenWeb. „Brak negocjacji z OneWeb: rząd Wielkiej Brytanii nie sprzedaje udziałów” ćwierkanie Kwasi Querting, brytyjski minister ds. biznesu i energii w środę. „Jesteśmy w kontakcie z innymi udziałowcami w celu omówienia dalszych kroków…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *