Oprocentowanie kredytów hipotecznych ponownie w górę

Waszyngton, DC (CNN) Oprocentowanie kredytów hipotecznych ponownie odbiło się w tym tygodniu po spadku przez dwa tygodnie z rzędu.

Średnia oprocentowanie 30-letnich kredytów hipotecznych wyniosła 6,39% w tygodniu zakończonym 18 maja, w porównaniu z 6,35% w poprzednim tygodniu, wynika z danych Freddie Mac opublikowanych w czwartek. Rok temu 30-letnia stała stopa procentowa wynosiła 5,25%.

Sam Khater, główny ekonomista Freddie Mac, powiedział, że prądy gospodarcze utrzymywały ceny w przedziale 10 punktów bazowych przez ostatnie kilka tygodni.

„Podczas gdy przystępność cenowa pozostaje przeszkodą, kupujący domy przyzwyczajają się do obecnych cen i nadal szukają własności domu” – powiedział Khater.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych przekroczyło 5% po raz pierwszy od 2011 r., nieco więcej niż rok temu, i utrzymywało się powyżej 5% przez cały miniony rok z wyjątkiem jednego tygodnia. Od tego czasu wzrosła do 7,08%, ostatnio osiągając poziom w listopadzie.

W ciągu ostatniego miesiąca ceny rosły i spadały, ale pozostają poniżej 6,5%.

„Oprocentowanie kredytów hipotecznych utrzymywało się w przedziale od około 6% do 7% w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy i prawdopodobnie utrzyma się w tym zakresie, dopóki napływające dane gospodarcze nie wyjaśnią wyraźniej ścieżki rozwoju gospodarki” — powiedziała Hannah Jones, analityk danych ekonomicznych w Realtor.com . . „Popyt ze strony kupujących był wrażliwy na wahania i spadki oprocentowania kredytów hipotecznych, ale ceny domów bliskie szczytowi i wysoka inflacja oznaczają, że wielu potencjalnych nabywców wciąż czeka z boku”.

Średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego opiera się na wnioskach o kredyt hipoteczny, które Freddie Mac otrzymuje od tysięcy pożyczkodawców w całym kraju. Ankieta obejmuje tylko kredytobiorców, którzy udzielili 20% zniżki i mają doskonały kredyt.

Inflacja spada, ale pojawia się niepewność co do limitów zadłużenia

Oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło po wzroście 10-letnich bonów skarbowych w tym tygodniu, ponieważ inwestorzy nadal analizują dane o inflacji i obserwują Trwająca konfrontacja w Waszyngtonie O podniesieniu limitu zadłużenia, czyli tzw tworzyć niepewność.

READ  Chipsy utrudniają Stanom Zjednoczonym opuszczenie Chin

Podczas gdy inflacja się uspokaja, ostatnie dane pokazują oznaki upartej gospodarki, choć zwalnia, powiedział Jones, sugerując, że podwyżki stóp procentowych przez Fed przyniosły zamierzony efekt. Jednak inflacja pozostaje znacznie powyżej poziomu docelowego banku centralnego, a bezrobocie utrzymuje się na najniższym poziomie w historii.

Jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie przedłużenia limitu zadłużenia, Stany Zjednoczone po raz pierwszy nie spłacają swojego zadłużenia. Może to zmiażdżyć i tak już schorowany rynek mieszkaniowy, powodując wzrost kosztów zakupu domu o 22% i gwałtowny wzrost Oprocentowanie kredytów hipotecznych powyżej 8%według jednej projekcji.

„Gospodarka pozostaje na chwiejnych podstawach, a niewypłacalność w USA doprowadzi do wyższych stóp procentowych, które mogą zniweczyć wszelkie postępy w kierunku zdrowszego rynku mieszkaniowego poprzez pogłębienie sprzedaży domów” – powiedział Jones.

Domyślna sytuacja nadal jest mało prawdopodobna, ale, jak powiedział Jones, im bardziej zbliżamy się do potencjalnego zdarzenia, które może mieć miejsce Już wkrótce 1 czerwca – Bez podwyższenia limitu zadłużenia więcej rodzin odczuje wyższe stopy procentowe.

„Im szybciej kryzys zadłużenia zostanie rozwiązany, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wpłynie on negatywnie na gospodarstwa domowe, które już cierpią z powodu rosnących cen” – powiedziała.

Kupujący pozostają wrażliwi na kurs

Nabywcy domów, którzy mają do czynienia z wyższymi oprocentowaniem kredytów hipotecznych, mają również do czynienia z niższymi zapasami domów do kupienia i silną konkurencją ze strony innych nabywców, szczególnie w cenach początkowych i średnich. Chociaż sprzedaż domów spadła, można zaspokoić popyt na kilka domów wprowadzanych na rynek w okolicy doprowadzić do wojny przetargowej Wypycha ceny w górę.

To sprawia, że ​​kupujący są bardziej wrażliwi na cenę, ponieważ obliczają, na ile domu mogą sobie pozwolić.

„Wysokie stawki i niski poziom zapasów nadal utrzymują wielu potencjalnych nabywców po raz pierwszy na uboczu” – powiedział Bob Broxsmith, prezes i dyrektor generalny Mortgage Bankers Association. Wnioski o pożyczki FHA – popularne wśród wielu początkujących – spadły o 5% w porównaniu z zeszłym tygodniem i 17% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

READ  Dlaczego nowa hossa zmierza do większej presji ze strony Fed po przerwie

Zapasy są niskie, ponieważ wielu właścicieli domów, którzy mogliby wystawić swój dom na sprzedaż, powstrzymuje się i utrzymuje oprocentowanie kredytów hipotecznych o kilka punktów procentowych poniżej ceny, którą uzyskaliby kupując inny dom.

„Powściągliwi kupujący i niechętni sprzedawcy oznaczają, że wiosenny rynek nie nabrał tak dużego rozpędu, jak w poprzednich latach, ale każda poprawa przystępności cenowej jest równoważona wzrostem aktywności kupujących” – powiedział Jones. „Ceny prawdopodobnie pozostaną wysokie na wielu rynkach, ponieważ niższe zapasy, zwłaszcza w rozsądnej cenie, tworzą konkurencyjne środowisko”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *