Organizacja charytatywna zajmująca się zwierzętami twierdzi, że ponad 100 psów ze schronisk, które przeżyły głód na rozdartej wojną Ukrainie, wyprowadziło się na granicę Polski

Mniej niż tydzień po ponad 300 psów znalezionych martwych W schronisku dla zwierząt w pobliżu Borodinki na Ukrainie, gdzie od ponad miesiąca umierają z głodu bez jedzenia i wody, przedstawiciel Naturewatch powiedział CBS News, że psy, które przeżyły, są teraz wydalane na granicy z Polską ze względu na przepisy, które mówią zwierzęta mogą krzyżować się tylko z właścicielem.

„Te psy są głodne i przerażone, a teraz tkwią w strefie działań wojennych” – powiedziała Kate Parker, dyrektorka Wildlife Crime Campaign w Naturewatch.

Parker powiedział CBS News, że schrony w rejonach takich jak Borodinka i Bucha zostały zniszczone. Nie mają już dostępu do wody ani prądu. A w okolicy nie ma wystarczającej liczby pracowników, aby opiekować się tymi zwierzętami, gdy zostaną sprowadzone, ponieważ ci ludzie również uciekają w bezpieczne miejsce.

Większość weterynarzy również uciekła, a Parker twierdzi, że jedyne kliniki weterynaryjne, które pozostały z zaopatrzeniem, znajdują się w dużych miastach, takich jak Kijów i Lwów. Podczas gdy niektóre psy z Borodyanki zostały tam zabrane i zbadane przez weterynarza, ostatecznie nie były w stanie przeżyć z powodu braku miejsca w klinikach.

150 psów przeżyło tygodnie bez jedzenia i wody, a teraz wymaga intensywnego leczenia. Chociaż to leczenie nie jest obecnie dostępne na Ukrainie, będzie dostępne w Polsce. Parker powiedział CBS News, że weterynarze czekają na pomoc w schroniskach po drugiej stronie granicy. Jednak tylko kilka psów zostało wpuszczonych.

Mówi, że oficjalni rządowi weterynarze stacjonujący na granicy Korczowej w Polsce sprowadzają te psy z powrotem na Ukrainę, ponieważ są to psy uliczne lub psy schroniskowe i istnieją przepisy przeciwko tego typu zwierzętom w celu zwalczania chorób.

READ  Ukraina naciska na Rosję, by wycofała wojska z Kijowa

Zwierzęta, których właściciele zginęli na wojnie, takie jak pies przedstawiony na Twitterze poniżej i wiele zwierząt widzianych na zapłakanych zdjęciach, które odmawiają opuszczenia boku swoich zmarłych właścicieli, również zostały odrzucone z tego samego powodu.

Parker powiedział, że pracownicy organizacji charytatywnych i wolontariusze chętniej monitorują każdy okres kwarantanny, który Polska uzna za konieczny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Ma po prostu nadzieję, że urzędnicy zrobią wyjątek od przepisów przeciwko psom ze schronisk ze względu na dobrostan zwierząt.

od początku wojnaMiliony Ukraińców uciekły ze swojego kraju, a Polska przyjęła największą liczbę uchodźców ze wszystkich krajów. Polska jest też jednym z nielicznych krajów europejskich, w tym Niemiec i Czech, gdzie również rodziny przesiedlone mogą przywozić swoje czworonogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.