Ostrzeżenie o śmiercionośnej burzy słonecznej zostało ujawnione i jest bardziej przerażające niż myśleliśmy

Najdłużej, jaką możemy przeżyć zabójczą burzę słoneczną, to 30 minut.

autorstwa Sckylara Gibby-Browna | opublikowany

Na dobre i na złe, sztuczna inteligencja szybko przejmuje kontrolę nad prawie każdym aspektem współczesnego życia, a naukowcy nauczyli się ostatnio, jak sprawić, by sztuczna inteligencja analizowała dane, aby ostrzec nas przed burzami słonecznymi. Jak się okazuje, nawet przy nowych modelach sztucznej inteligencji ostrzeżenia te niewiele nam pomogą, np Alarm naukowy Raporty wskazują, że będziemy mieli tylko 30 minut, zanim burza słoneczna uderzy w Ziemię.

Jeśli to nie jest przerażająca informacja, to nie wiemy, co nią jest. Wbrew powszechnemu przekonaniu słońce nie jest tylko jasną kulą ognia unoszącą się spokojnie w naszym Układzie Słonecznym; W rzeczywistości jest to ogromna kula stopionego gazu, który nieustannie się zmienia i emituje ogromne wybuchy energii, które eksplodują poprzez rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy. Jako trzecia planeta od Słońca, jeśli gwiazda naszego Układu Słonecznego zdecyduje się mieć szczególnie ciężki dzień i wyemituje śmiertelną burzę słoneczną, będziemy jedną z pierwszych planet, których to dotknie, a 30-minutowe powiadomienie nie daje nas dużo uwagi. Mnóstwo czasu, żeby się chronić.

Na szczęście naukowcy zajmujący się Ziemią nie są leniwi i od lat ciężko pracują, aby dowiedzieć się więcej o burzach słonecznych i wydłużyć czas realizacji, aby dowiedzieć się, czy zbliża się śmiertelna burza. Istnieje duża liczba satelitów krążących wokół Ziemi i skierowanych w stronę Słońca, dzięki czemu możemy przeprowadzić więcej badań i dowiedzieć się, jak szybko zidentyfikować te rozbłyski słoneczne, zanim wpłyną na naszą planetę.

Kilka satelitów, takich jak ACE, Wind, IMP-8 i Geotail, dostarczyło zespołowi NASA cennych danych na temat burz słonecznych. Badacze AI uznają jednak, że aby stworzyć model predykcyjny, konieczne jest zdefiniowanie zamierzonej predykcji. Nie tylko możemy powiedzieć sztucznej inteligencji, że burza jest w drodze, ale musimy również powiedzieć oprogramowaniu, co burza zrobi z Ziemią, kiedy już tu dotrze.

READ  Czy sobotnie chmury popsują widok?
wąż wodny

Aby zebrać wyczerpujące informacje, naukowcy z NASA zebrali również dane ze stacji naziemnych dotkniętych niektórymi burzami wykrytymi przez satelity. Naukowcy wykorzystują teraz te informacje do stworzenia inteligentniejszego modelu uczenia się o nazwie DAGGER. Ten nowy model nie przypomina żadnego innego narzędzia do wykrywania burz słonecznych, którego używaliśmy w przeszłości, zwłaszcza jeśli chodzi o szybkość przewidywania.

DAGGER ma świetny algorytm, który może przewidzieć, jak silna będzie burza słoneczna i w jakim kierunku będzie zmierzać w mniej niż sekundę, i ma możliwość generowania prognozy co minutę. Ta nowa technologia wydłużyła czas naszej prognozy z zasadniczo zera do 30-minutowego ostrzeżenia o burzy słonecznej, które mamy teraz. DAGGER również strzela w najlepszym czasie, ponieważ Słońce zbliża się obecnie do końca swojego 11-letniego cyklu słonecznego, który zakończy się w 2025 r., co oznacza, że ​​jest to idealny czas na zebranie bardzo ważnych danych.

Tak więc, chociaż 30 minut nie brzmi jak dużo czasu na przygotowanie się na burzę słoneczną, jest to znacznie dłuższe ostrzeżenie niż jesteśmy przyzwyczajeni, a nauka poprawia się każdego dnia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *