Pacjent chory na raka zmarł w wyniku pęknięcia jelita spowodowanego przez robota chirurgicznego: pozew

Jak wynika z pozwu złożonego we wtorek przez jej męża, śmierć kobiety z Florydy obwinia się obrażeniami powstałymi, gdy szpitalny robot chirurgiczny zrobił dziurę w jej jelicie cienkim podczas operacji onkologicznej.

Jak podaje amerykański portal „space”, chorująca na raka jelita grubego Sandra Sulzer została przyjęta w 2021 roku do szpitala regionalnego Baptist Health Boca Raton w Boca Raton na Florydzie, gdzie przeszła operację przeprowadzoną przez lekarza przy użyciu robota da Vinci. Pozew otrzymał HuffPost.

W pozwie nie wymieniono szpitala jako pozwanego w sprawie cywilnej, ale wymieniono Intuitive Surgical Inc. (ISI), która produkuje urządzenie zrobotyzowane, została oskarżona o zaniedbanie i odpowiedzialność za produkt.

Ani Intuitive Surgical, ani Baptist Health Boca Raton nie odpowiedziały na prośby HuffPost o komentarz.

Otwórz obraz modalnie

Chirurdzy wykonują operacje przy użyciu zrobotyzowanego systemu chirurgicznego da Vinci.

Thomas Samson/AFP za pośrednictwem Getty Images

Jak wynika z pozwu, Sulzer doznała oparzeń, które spowodowały pęknięcie jelita cienkiego podczas operacji i wymagały dodatkowych operacji, aby je zamknąć.

W pozwie zarzucano, że firma Intuitive Surgical była świadoma problemów z izolacją systemu da Vinci, które mogą spowodować przedostanie się prądu do ciała pacjenta, ale nie poinformowała o tym szpitala ani personelu.

W ciągu kilku miesięcy po operacji Sulzer cierpiał na bóle brzucha i gorączkę. Jak wynika z pozwu, Sulzer w związku z odniesionymi obrażeniami przeszła szereg zabiegów medycznych.

„Uraz, jakiego doznała pani Sulzer, spowodował jej ból i cierpienie emocjonalne” – czytamy w pozwie. „Pani Sultzer ponosi wydatki na opiekę medyczną, hospitalizację i terapię, opiekę pielęgniarską i terapię, a także wydatki na opiekę rehabilitacyjną i leczenie.

Sultzer zmarła w lutym 2022 r., a w pozwie wskazano, że był to „bezpośredni i bezpośredni skutek obrażeń, jakich doznała” od urządzenia da Vinci.

Z pozwu wynika, że ​​firma Intuitive Surgical otrzymała tysiące raportów o „poważnych obrażeniach”, w tym poparzeniach narządów wewnętrznych, rzekomo spowodowanych wyładowaniem elektrycznym robota.

Z najnowszego raportu wynika, że ​​firma była także wymieniana w szeregu procesów sądowych w całych Stanach Zjednoczonych, w których zarzucano pacjentom obrażenia lub śmierć po operacji wykonanej przy użyciu systemu da Vinci. Raport Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Termin rozprawy w tych sprawach wyznaczono na ten rok.

W pozwie zarzucono również, że Intuitive Surgical „znęca się nad szpitalami i lekarzami, aby kupowali i używali robota”.

według Raport NBC News z 2018 r., Intuitive Surgical oferuje program szkoleniowy dla da Vinci, ale dochodzenie NBC wykazało, że chirurdzy nie są prawnie zobowiązani do jego ukończenia.

Wesprzyj HuffPosta

W HuffPost wierzymy, że każdy potrzebuje wysokiej jakości dziennikarstwa, ale zdajemy sobie sprawę, że nie każdego stać na drogie subskrypcje wiadomości. Dlatego też staramy się dostarczać szczegółowe, dokładnie sprawdzone wiadomości, które są ogólnodostępne dla każdego.

Niezależnie od tego, czy odwiedzasz HuffPost, aby uzyskać aktualne informacje na temat wyścigu prezydenckiego w 2024 r., poważne dochodzenia w kluczowych kwestiach, przed którymi stoi dziś nasz kraj, czy też popularne historie, które Cię rozśmieszają, doceniamy Cię. Prawda jest taka, że ​​tworzenie wiadomości kosztuje i jesteśmy dumni, że nigdy nie ukrywamy naszych historii za kosztownym paywallem.

Czy dołączysz do nas, aby nasze historie były bezpłatne dla wszystkich? Twój wkład w wysokości zaledwie 2 dolarów będzie bardzo pomocny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *