Pierwszy start rakiety Ariane 6: Europejska rakieta startuje po raz pierwszy

podpis wideo, Moment, w którym rakieta Ariane 6 wyrusza w swoją pierwszą misję

  • autor, Jonathana Amosa
  • Rola, Reporter naukowy
  • Świergot,

Nowa duża europejska rakieta Ariane 6 wystartowała w swój dziewiczy lot.

Pojazd został wystrzelony z platformy startowej w Gujanie Francuskiej o godzinie 16:00 czasu lokalnego (19:00 GMT) w ramach misji demonstracyjnej mającej na celu umieszczenie grupy satelitów na orbicie.

Personel na miejscu w Kourou oklaskiwał, gdy rakieta – opracowana kosztem 4 miliardów euro (3,4 miliarda funtów) – wzniosła się w niebo.

Jednak po płynnym wzniesieniu się na żądaną wysokość i prawidłowym wystrzeleniu kilku małych satelitów, pod koniec lotu górny stopień rakiety uległ awarii.

Komputery pokładowe pojazdu podjęły decyzję o przedwczesnym wyłączeniu pomocniczego zespołu napędowego (APU), obciążając układ napędowy.

Spowodowało to, że górny stopień rakiety Ariane nie był w stanie zainicjować procesu spalania, który miał ją zdeorbitować, a także przygotować ostatnie zadanie misji – wyrzucenie dwóch kapsuł powrotnych.

Kontrolerzy lotu nie byli w stanie zaradzić tej sytuacji, ale mimo to lot uznano za udany.

„Odczuwamy ulgę i podekscytowanie” – powiedział Joseph Aschbacher, dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Powiedział reporterom: „To historyczny moment. Inauguracyjny start nowej ciężkiej rakiety nie zdarza się co roku; zdarza się tylko co 20, a może 30 lat. Dzisiaj pomyślnie wystrzeliliśmy Ariane 6”.

Rakieta Ariane 6 ma być potężną rakietą, która zapewni europejskim rządom i przedsiębiorstwom dostęp do przestrzeni kosmicznej niezależnie od reszty świata. Poparł już kontrakty na uruchomienie, ale istnieją obawy, że jego projekt może ograniczyć jego perspektywy na przyszłość.

Podobnie jak jego poprzednik, Ariane 5, nowy model nadaje się do ponownego użycia – do każdej misji potrzebna jest nowa rakieta, a najnowsze amerykańskie pojazdy są budowane tak, aby nadawały się w całości lub częściowo do ponownego użycia.

Jednak europejscy urzędnicy kosmiczni uważają, że rakieta Ariane 6 jest w stanie znaleźć dla siebie miejsce.

Na pozór Phone 6 wygląda bardzo podobnie do starego Phone 5, ale pod skórą wykorzystuje nowoczesne techniki produkcyjne (druk 3D, zgrzewanie tarciowe, projektowanie w rzeczywistości rozszerzonej itp.), co powinno prowadzić do szybszej i tańszej produkcji .

Rakieta Ariane 6 będzie działać w dwóch formach:

  • Model 62 będzie wyposażony w dwa boczne wzmacniacze na paliwo stałe, umożliwiające podnoszenie ładunków średniej wielkości
  • Model 64 będzie wyposażony w cztery dołączane wzmacniacze, które pozwolą unieść najcięższe satelity na rynku

Stopień podstawowy uzupełnia drugi, czyli górny stopień, który umieszcza ładunki na ich precyzyjnych orbitach wysoko nad Ziemią.

Ten etap ma nową możliwość wielokrotnego zatrzymywania i ponownego uruchamiania, co jest przydatne podczas wystrzeliwania dużych partii satelitów do konstelacji lub sieci.

Ponowny zapłon musi także pozwolić scenie na przyciągnięcie się z powrotem na Ziemię, tak aby nie stała się kawałkiem pozostałości kosmicznych śmieci.

Fakt, że lot inauguracyjny nie był w stanie tego udowodnić, będzie rozczarowaniem dla inżynierów, ale nie powinien utrudniać realizacji programu Ariane 6.

„Wiele misji nie musi rozpoczynać się od nowa w stanie nieważkości” – powiedział Martin Sion, dyrektor generalny producenta rakiet Ariane Group. „Jest to elastyczność, z której możemy skorzystać lub nie, i dostosujemy profil lotu w zależności od tego, co znajdziemy w dane.”

Stefan Israel z Arianespace, firmy zajmującej się marketingiem nowej rakiety, dodał: „Aby było w 100% jasne, jesteśmy gotowi przeprowadzić drugi start w tym roku i sześć w przyszłym roku”.

Ariane 6 kontra Falcon 9

Loty inauguracyjne są zawsze ryzykowne. Nierzadko zdarza się, że nowy projekt rakiety wykazuje jakąś anomalię lub całkowitą awarię.

Sonda Ariane 5 eksplodowała 37 sekund po wystartowaniu z Ziemi podczas swojego dziewiczego lotu w 1996 roku. Stratę przypisano błędowi oprogramowania sterującego.

Jednak zmodyfikowana rakieta powróciła i zdominowała rynek komercyjnych wystrzeleń największych satelitów świata.

Dominację tę przełamał dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku amerykański biznesmen Elon Musk i jego rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9.

Stawki i opłaty za loty Falcona zmniejszają konkurencyjność Ariane 5.

Europa zmierza w kierunku ponownego wykorzystania, ale niezbędne technologie będą dostępne dopiero w latach trzydziestych XXI wieku. Tymczasem Musk wprowadza większe rakiety, które obiecują dalsze obniżenie kosztów wystrzelenia.

Dlatego Ariane-6 wkracza w wymagające środowisko.

„Wszyscy możemy mieć własne zdanie” – powiedziała Lucia Linares, która kieruje strategią transportu kosmicznego ESA. „Mogę potwierdzić, że mamy pełny portfel zamówień”.

„Myślę, że to słowo jest skierowane do klientów: powiedzieli, że Ariane-6 jest rozwiązaniem ich potrzeb”.

Źródło obrazu, Grupa Arian

Skomentuj zdjęcie, Główny silnik rakiety Ariane 6 spala mieszaninę ciekłego wodoru i ciekłego tlenu

Istnieją kontrakty na wystrzelenie rakiety, którą nosi ze sobą przez pierwsze trzy lata jej działania. Kontrakty te obejmują 18 wystrzeleń na orbitę dla innego amerykańskiego miliardera Jeffa Bezosa, który chce stworzyć grupę satelitów internetowych o nazwie „Kuiper”.

Europejscy urzędnicy zamierzają wystrzelić rakietę Ariane 6 mniej więcej raz w miesiącu.

Jeśli uda się osiągnąć taką prędkość lotu, rakieta powinna być w stanie się ustabilizować, powiedział Pierre Lyonet z firmy konsultingowej ASD Eurospace.

Powiedział BBC News: „Po pierwsze musimy zadbać o wystarczający popyt ze strony europejskich klientów – instytucji europejskich. Następnie Ariane musi pozyskać kilku klientów komercyjnych wraz z Kuiperem. To zapewniłoby jej rynek”.

„Ale chodzi o cenę. Jeśli cena rakiety Falcon 9 będzie systematycznie podcinać cenę rakiety Ariane 6, będzie problem”.

Ariane 6 to projekt, w którym uczestniczy 13 państw członkowskich ESA, na czele z Francją (56%) i Niemcami (21%). 13 partnerów obiecało wypłacać dotacje w wysokości do 340 mln euro (295 mln funtów) rocznie na wsparcie wczesnego etapu eksploatacji Ariane 6.

Wielka Brytania była wiodącym graczem na początku europejskiego programu startu i pozostaje państwem członkowskim Europejskiej Agencji Kosmicznej, ale jej bezpośrednie zaangażowanie w projekt Ariane zakończyło się wraz z wycofaniem prototypu Ariane 4 w 2003 roku.

Niektóre brytyjskie firmy w dalszym ciągu dostarczają komponenty na zasadach komercyjnych i jest pewne, że niektóre statki kosmiczne wyprodukowane w Wielkiej Brytanii będą nadal latać na rakiecie Ariane.

Skomentuj zdjęcie, Elon Musk pracuje obecnie nad większymi rakietami wielokrotnego użytku

READ  Chińscy turyści zostają powitani przez VIP-ów wraz z rozpoczęciem programu bezwizowego w Tajlandii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *