Planowana 7-warstwowa granica obronna między NATO a Rosją

Schemat Ministerstwa Obrony Narodowej przedstawiający planowaną obronę granic.
Ministerstwo Obrony Narodowej

  • Polska ujawniła plan utworzenia nowych umocnień wzdłuż granic z Rosją i Białorusią.
  • Polska i inni europejscy członkowie NATO ostrzegają, że Rosja może przeprowadzić atak.
  • Na zdjęciu widać mur, drut kolczasty, przeszkody przeciwpancerne i rośliny.

Państwo NATO zaprezentowało nowy plan dla swoich granic, mający na celu obronę przed atakami ze strony Rosji.

Ministerstwo Obrony Narodowej promowało w poniedziałek operację Tarcza Wschodnia, mającą na celu wzmocnienie wschodnich granic z Rosją i Białorusią.

Dodała, że ​​wysiłek ten będzie największym wysiłkiem obronnym na wschodniej flance NATO od zakończenia II wojny światowej w 1945 roku.

Schemat opublikowany jako część dokumentu strategicznego przedstawiał jedną część planowanego „obszaru przygranicznego”.

Pojawiło się co najmniej osiem różnych typów obrony:

  • Ogrodzenie stałe
  • Drut kolczasty
  • Rów przeciwpancerny
  • Pole przeszkód przeciwpancernych (tzw. jeży)
  • Kopalnie
  • Kolejny rów
  • Warstwa roślinności

Urzędnicy ogłosili także plany rozbudowy systemów ostrzegania, śledzenia i zwalczania dronów, a także przygotowania wysuniętych baz operacyjnych.

Szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kokula powiedział, że projekt wzmocni polski ruch oporu, ograniczy przemieszczanie się sił wroga oraz ochroni polskich żołnierzy i ludność cywilną.

Granica rosyjsko-polska przebiega z Kaliningradem, rosyjską enklawą na północy. Graniczy także z Białorusią, dyktaturą uważaną za rosyjskie państwo-klienta, które pomogło Rosji w inwazji.

Od południa graniczy z Ukrainą, gdzie od 2022 roku Rosja prowadzi inwazję na dużą skalę.

Plan przewidywał, że nie wszystkie obszary przygraniczne zostaną ufortyfikowane do maksymalnej siły, ale nie zawierał szczegółów. Polska ma około 240 mil granicy z Rosją i około 250 mil z Białorusią.

Powiedziała, że ​​plan „Tarczy Wschodniej” obejmie łącznie 700 km granicy.

READ  Mocarstwa zachodnie ścigają się o zniesienie obietnic bezpieczeństwa wobec Ukrainy – POLITICO

Prace nad obronnością rozpoczną się w tym roku i zakończą w 2028 roku – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej RP.

Polski wicepremier oszacował koszt na 2,56 miliarda dolarów.

Szef Sztabu Sił Zbrojnych RP. Generał Wiesław Kokula i wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk rozmawiają w poniedziałek w Warszawie o planie wzmocnienia wschodniej flanki NATO.
Zdjęcia AFP/Żarek Sokołowski

Projekt realizowany jest we współpracy z pobliskimi krajami bałtyckimi, takimi jak Estonia, Litwa i Łotwa, z którymi Polska współpracuje na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie.

Wszystkie cztery kraje były kontrolowane przez Związek Radziecki i otwarcie mówiły o możliwości ponownego ataku Rosji.

Polska i państwa bałtyckie należą do najgłośniejszych sojuszników Ukrainy, wzywających do bardziej dramatycznych reakcji niż większość krajów zachodnich.

Polska wydaje na obronę większy procent swojego PKB niż jakikolwiek inny członek NATO, w tym Stany Zjednoczone.

Ostrzeżenia, że ​​Rosja może zaatakować

Polska jest jednym z kilku europejskich członków NATO, którzy ostrzegali, że Rosja może zaatakować gdzie indziej w Europie, jeśli nie zostanie pokonana na Ukrainie. Ze względu na klauzulę NATO dotyczącą obrony zbiorowej prawdopodobnie popchnęłoby to również Stany Zjednoczone w szerszą wojnę.

Szef Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Powiedział Pod koniec ubiegłego roku Rosja mogła zaatakować państwa NATO w ciągu trzech lat – do 2026 roku.

Polski premier Donald Tusk powiedział także w marcu, że Europa przechodzi „erę przedwojenną” i musi pilnie się przygotować.

Inni rosyjscy sąsiedzi pracują nad wzmocnieniem swoich granic

Inne kraje sąsiadujące z Rosją również pracują nad wzmocnieniem obrony granic.

Państwa bałtyckie planują także budowę dużych fortyfikacji na granicy z Rosją i Białorusią, w tym bunkrów.

Według doniesień sześć krajów NATO – Polska, Finlandia, Norwegia i trzy państwa bałtyckie – również planuje budowę „muru dronów” w celu obrony przed Rosją.

READ  Podczas wycofywania się Rosji z miasta na południu Ukrainy wystrzelono setki pocisków artyleryjskich

Polska ma już mur graniczny między sobą a Białorusią, zbudowany przez poprzedni rząd w zeszłym roku, aby zapobiec migracji.

Polska i jej sąsiedzi twierdzą, że Rosja atakuje ich, wysyłając migrantów przez ich granice i przeprowadzając cyberataki, opisując te działania jako rosyjskie wysiłki mające na celu destabilizację Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *