Play-offy NBA 2023 – Celtics chcą się odbić w meczu 2, podczas gdy Heat może wykorzystać impet

ESPN.com19 maja 2023 r., 08:00 czasu wschodniego8 minut na przeczytanie

Monica nazywa czwarty kwartał Tatuma „kategorycznie nie do przyjęcia”

Monica McNaught omawia zmagania Jasona Tatuma w czwartej kwarcie w pierwszym meczu przeciwko Heat.

Tak jak zrobili to w zeszłym roku, Jimmy Butler i Miami Heat weszli do TD Garden, pokonali 13-punktową stratę i pokonali Boston Celtics w pierwszym meczu finałów Konferencji Wschodniej, aby skorzystać z własnego stadionu.

Celtics odbili się od To przegrywając, aby wygrać mecz 2 i ostatecznie awansując do finałów NBA, wygrywając serię w siedmiu meczach. Celtics stoją przed podobnym zadaniem podczas wschodnich finałów po tym, jak pokonali Heat 46-25 w trzeciej kwarcie i wygrali 123-116.

Jednak Boston ma pewność, że był w tym samym miejscu w zeszłym roku i zwyciężył.

Celtics mogą wykorzystać wygraną w meczu 2, aby nabrać rozpędu w serii i spróbować wrócić do finałów pod okiem trenera pierwszego roku Joe Mazzoli, podczas gdy Heat mają okazję nadrobić to, czego im brakowało w Game 2 w zeszłym roku. I wysłanie serii z powrotem do Miami z marginesem 2-0.

Oto zestawienie największych do tej pory dań na wynos z sieci i tego, co mogą oznaczać dla Bostonu i Miami w przyszłości:

Boston nie mógł sobie pozwolić na kolejny fatalny kwartał

Skupimy się głównie na trzeciej kwarcie meczu 1, kiedy Miami pokonało Boston 46-25, aby odwrócić losy meczu i przypieczętować trzecie z rzędu zwycięstwo Heat w otwarciu serii w tej fazie playoff.

Ale historia tej gry jest znacznie głębsza. Najważniejsze statystyki: Marcus Smart miał 10 asyst w pierwszej połowie i jedną w drugiej.

Celtics są najlepsi, gdy poruszają się piłką, a zwłaszcza gdy jest to sprytne prowadzenie. Chociaż nie jest znany ze swojej zbrodni – on On był Defensywny Gracz Roku 2021-22 NBA – Smart zawsze był niedocenianym facylitatorem. Dla drużyny, która może ulec pokusie patrzenia, jak piłka trzyma się w ataku, ten ruch piłki ma kluczowe znaczenie.

Kiedy w drugiej połowie gra oddalała się od Bostonu, dokładnie tak się stało: atak zamienił się w starcia, Boston zaczął odwracać piłkę, a Miami przerzuciło się w drugą stronę, by zdobyć łatwe wiadra.

„Byliśmy naprawdę zdenerwowani” – powiedział Smart po pierwszym meczu.

„W drugiej połowie wszyscy byliśmy na siebie”.

Boston przeszedł od 15 asyst przy pięciu stratach w pierwszej połowie do siedmiu asyst i 10 strat w drugiej. To przypomnienie, że Celtics będą musieli poprawić swoje ruchy piłką, jeśli chcą wyrównać w serii.

– Tima Bontempsa

Boston idzie tak, jak idzie Tatum

Supergwiazda NBA, Jason Tatum, wielokrotnie udowodnił, że potrafi przejąć kontrolę nad grą. Nie szukaj dalej niż niedzielny mecz 7. meczu Konferencji Wschodniej przeciwko Philadelphia 76ers, gdzie 51 punktów – najwięcej w meczu 7. – zapewniło Celtics awans do finału konferencji.

Pod koniec środowego meczu nr 1 z Heat brakowało tej wersji Tatuma — nawet nie próbował oddać strzału w czwartej kwarcie.

Jimmy Butler i Jason Tatum są kluczem do sukcesu ich drużyny w finałach Konferencji Wschodniej.Nathaniel S. Butler/NBAE za pośrednictwem Getty Images

Według śledzenia Spectrum II, mecz 1 charakteryzował się drugą najmniejszą liczbą przyłożeń Tatuma (13) i dryblingów (34) w czwartym kwartale sezonu.

Rodzi to pytanie: jak dokładnie Celtics mogą otworzyć parkiet, by pomóc Tatumowi?

– Trzeba walczyć o przewagę – powiedział trener Celtics Joe Mazzola. „Musisz walczyć, aby stworzyć ucieczkę. Dlatego ważne jest, aby móc dostosować sposób, w jaki gramy przeciwko jednej obronie, zamiast zmieniać obronę”.

Skupione odstępy Bostonu przeciwko zmieniającym się planom defensywnym Miami doprowadziły do ​​​​wolniejszego tempa w drugiej połowie, co czasami ograniczało Tatuma, ponieważ został wezwany do dwóch podróży w czwartej kwarcie.

„Muszę tylko trochę zwolnić w takich momentach” – powiedział Tatum.

Wiele trudności ze zdobyciem bramki przez Tatuma w czwartej kwarcie miało związek z gwiazdorskim kamerdynerem Heat, który pilnował Tatuma bardziej niż jakikolwiek inny gracz w grze. Kiedy Butler bronił go przez cały pierwszy mecz, Tatum strzelał tylko 38% z pola. Tatum był strzelcem w 60%, kiedy gracze Heat go sprawdzali.

– Cole’a Harvey’a

Butler poprowadził Miami przez play-offy

Po pierwszym meczu strażnik Heat, Gabe Vincent, został poproszony o opisanie uczuć panujących w szatni Heat po imponującym zwycięstwie.

„Niezadowolony”, powiedział Vincent.

Odkąd Miami wkradło się do postseason, grało z werwą godną pierwszego zespołu ze Wschodu, a nie rozstawionego z numerem 8 w środku historycznej łzy, trzy mecze przed kolejnym występem w finale. Poproszony o opisanie pewności siebie grupy przed meczem nr 2 w piątek, Kyle Lowry szybko odpowiedział.

Czy Jimmy Butler jest obecnie najbliższym zawodnikiem Kobe?

Guy Williams i Monica McNaught rozmawiają o tym, czy Jimmy Butler jest obecnie najbliższym zawodnikiem Kobe Bryantowi.

– Słuchasz Jimmy’ego, prawda? — powiedział Lowry.

Odpowiedź Lowry’ego mówi dokładnie, jak czują się zawodnicy i trenerzy w organizacji Heat. Dlatego trener Erik Spoelstra powiedział po pierwszym meczu, że wpływu Butlera na resztę grupy nie można określić ilościowo.

Różnica między Heat teraz a Heat tuż przed rozpoczęciem playoffów polega na tym, że Butler może położyć drużynę na plecach.

Spoelstra ponownie wychwalał Butlera po pierwszym meczu, zwłaszcza jego występ pod koniec wygranej.

„Jako jeden z doskonałych, jeśli nie pierwszy zespół koszykarzy w tej lidze, właśnie tego potrzebujemy” – powiedział Spoelstra. „Potrzebowaliśmy go do kilku zagrań defensywnych. Potrzebowaliśmy go również do defensywnego utrzymywania piłki… A potem Jimmy był w stanie zrobić wszystko, czego potrzebowaliśmy jako strzelec lub koordynator. Jest gotów zrobić jedno i drugie. „

To uczucie, którego nie można zmierzyć, patrząc tylko na wyniki Butler’s Elite 1, które wynoszą 35 punktów, 7 asyst, 6 przechwytów i 5 zbiórek, i pozostaje najbardziej charakterystyczną cechą tego konkretnego wyścigu ciepła.

Zaufanie w grupie jest silne, a Butler każdego dnia pracuje nad jego umocnieniem.

– Nick Friedel

Historia po stronie Bostonu w grze 2

W tych play-offach utrzymuje się świetny trend posezonowy: drużyny, które przegrały mecz 1 u siebie, wygrały mecz 2, często w stylu bombowym. Była to ostatnia drużyna, która przegrała oba mecze u siebie i rozpoczęła serię Los Angeles Clippers są w pierwszej rundzie 2021 przeciwko Dallas Mavericks, które wrócili, aby wygrać w siedmiu meczach.

Od tego czasu przegrani pierwszego meczu wygrali u siebie 16:0 w drugim meczu ze średnią przewagą 17,2 punktu. W tym roku mieliśmy wiele okazji, by przetestować ten trend: osiem porażek gospodarzy w pierwszym meczu było największą liczbą meczów play-off w historii NBA.

Niewiarygodne, że trzy z tych zwycięstw na wyjeździe pochodziły z Miami, które wygrało mecz 1 we wszystkich trzech seriach bez przewagi własnego boiska. Jak dotąd Heat nie byli w stanie przejść 2: 0 w żadnej z serii, przegrywając 16 punktami z Milwaukee Bucks pod 3-punktową zaporą i sześcioma punktami z New York Knicks bez Butlera, który przegapił mecz. z powodu skręconej kostki.

Przegrane w meczu drugim nie powstrzymały Miami przed ukończeniem każdej serii, a ogólnie zwycięzcy pierwszego meczu wygrali pięć z siedmiu spraw w tym roku. Jednak na dłuższą metę podział dróg nie jest tak naprawdę świetnym miejscem na niższe ziarno. Drużyna z przewagą własnego boiska nadal wygrywa niewielką większość tej serii (51% serii siedmiu meczów od czasu rozszerzenia play-offów do 16 drużyn w 1984 roku).

W rezultacie Heat nie czuje się komfortowo z jedną wygraną w Bostonie.