Naukowcy powiedzieli, że nowy dinozaur, rodzaj spinozaura, został odkryty w Hiszpanii

Dinozaur stał na tylnych łapach i chwytał zdobycz rękoma.

Naukowcy twierdzą, że fragmenty skamieniałości znalezione w Hiszpanii wskazują na nowy typ dinozaura.

Naukowcy zaproponowali nowy gatunek spinozaura po zbadaniu okazu, który zawiera prawą żuchwę, jeden ząb i pięć kręgowców, znalezionego w formacji Arcillas de Morella w Castellón w Hiszpanii w 2011 r., wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Raporty naukowe Czwartek.

Spinozaury często wyróżniają się dużymi ciałami, które stoją na dwóch nogach. Grupa dinozaurów, do której należą Spinozaur i Barionyks, jest również typowo mięsożerna.

Skamieliny pochodzą z późnego okresu Parmu lub wczesnej kredy – między 127 a 126 milionami lat temu – twierdzą autorzy. Na podstawie szczątków naukowcy uważają, że dinozaur miał od 10 do 11 metrów długości, czyli od 32 do 36 stóp.

Po porównaniu okazu z innymi spinozaurami, naukowcy zidentyfikowali go jako nowy gatunek i rodzaj spinozaurów, nazywając go Protathlitis cinctorrensis, gdzie Protathlitis oznacza po grecku „mistrz”, a „cinctorrensis” na cześć miasta Cinctorres, w którym znaleziono skamieniałości zgodnie z badaniami zostały odkryte.

Nazwa „mistrz” była nawiązaniem do tytułu Ligi Europejskiej UEFA zdobytego przez europejski klub piłkarski Villarreal CF w 2021 roku oraz do uczczenia stulecia klubu w 2023 roku, powiedział główny śledczy Jose Santos Cobido w rozmowie z ABC News.

Santos Cobido powiedział, że Protathlitis cinctorrensis ma również wydłużony pysk z wieloma stożkowatymi zębami i używa rąk do chwytania zdobyczy.

Wyniki wskazują, że Półwysep Iberyjski mógł być zróżnicowanym regionem dla dinozaurów o średniej i dużej masie ciała, co rzuca więcej światła na pochodzenie i ewolucję tego typu dinozaurów.

READ  NASA robi zdjęcie słońca „uśmiechniętego” jak wielki ognisty idiota

Uważa się, że spinozaury mogły pochodzić z Europy, a następnie migrować z Afryki do Azji. Dowody na ich obecność w Hiszpanii opierają się głównie na skamieniałych szczątkach zębów.

Naukowcy są przekonani, że ten nowy gatunek może wskazywać, że spinozaur pojawił się we wczesnej kredzie w Laurazji – dużym obszarze na europejskiej półkuli północnej – z dwiema podgrupami gatunku zamieszkującymi zachodnią Europę.

Spinozaury mogły później migrować do Afryki i Azji, gdzie się zróżnicowały.

„W Europie dominowały barionyzaury, podczas gdy w Afryce spinozaury były najliczniejsze” – powiedział Santos-Cobido.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *