Podczas wizyty w Korei Północnej Putin podarował miłośnikowi samochodów Kim Dzong Unowi luksusową limuzynę i sztylet

Co dyktator nastawiony na dominację nad światem daje innemu? Limuzyny, zestawy do herbaty i oczywiście sztylety.

Podczas swojej pierwszej wizyty w Korei Północnej od prawie ćwierć wieku prezydent Rosji Władimir Putin przybył w tym tygodniu z prezentami dla autorytarnego przywódcy Kim Dzong Una, a największą odsłoną była limuzyna Urus wyprodukowanej w Rosji.

Kim – uważany za wielkiego entuzjastę samochodów i kolekcjonera – uśmiechnął się, wskakując na bok Putina, gdy ten prowadził limuzynę i razem ruszyli autostradą.

Kim Dzong Un jeździ swoim nowym Urusem Senatem wraz z Władimirem Putinem. Za pośrednictwem Reutera
W środę Kim Dzong Un i Władimir Putin udali się razem na zabawną, pełną śmiechu przejażdżkę limuzyną Paul/AFP za pośrednictwem Getty Images

Wyglądało na to, że jechali przez utrzymany parking, w pewnym momencie zatrzymując się, aby zamienić się miejscami, aby Kim mógł przejąć kierownicę i odjechać.

Samochód jest najnowszym w kolekcji Kima, która obejmuje kilka samochodów marki Mercedes, limuzynę Maybach i Rolls-Royce Phantom. Według BBC.

W lutym Putin podarował Kimowi swoją pierwszą limuzynę Urus – oficjalny samochód prezydencki rosyjskiego przywódcy.

Putin wręczył także Kimowi w środę sztylet rosyjskiej marynarki wojennej i serwis do herbaty, który doradca Kremla Jurij Uszakow określił rosyjskimi mediami państwowymi jako „bardzo piękny”.

Para nie bawiła się sztyletem, ale planują zorganizować przyjęcie podwieczorkowe – choć nie jest jasne, czy w romansie wykorzystany zostanie serwis do herbaty.

W zamian za hojne prezenty Kim podarował Putinowi kilka dzieł sztuki, które Uszakow określił jako „bardzo dobre prezenty” i „związane z… [his] Portret. Według doniesień na obrazie znalazło się więcej niż jedno popiersie.

Uszakow powiedział rosyjskiej agencji prasowej TASS, że prezent Kima dla Putina był „raczej umiejętny”.

Aurus Senat to pełnowymiarowy luksusowy sedan produkowany przez rosyjskiego producenta samochodów Aurus Motors i opracowany przez NAMI w Moskwie w Rosji. Gavriil Grigorov/Sputnik/Byk Kremla/EPA-EFE/Shutterstock
Para jeździła po wypielęgnowanym parkingu, w pewnym momencie w trakcie podróży zamieniając się miejscami. Za pośrednictwem Reutera

W środę Putin został powitany w Pjongjangu wielkimi fanfarami. Obaj przywódcy uściskali się z uśmiechem, gdy wokół nich przeleciały balony, tłumy wiwatowały, a w całym mieście rozwieszono plakaty z ich twarzami.

READ  Amerykański statek wojskowy płynie do Gazy, aby zbudować port

Oczekuje się ceremonii dla przywódców, którzy spotkali się prywatnie na około dwie godziny.

Podczas spotkania Kim zaoferował „pełne poparcie” dla inwazji Rosji na Ukrainę, zobowiązując się jednocześnie do zacieśnienia stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami.

Uważa się, że Kim zaopatruje rosyjską wojnę w rakiety balistyczne i spekuluje się, że trwające spotkania mogą rozszerzyć wszelkie obecnie obowiązujące ustalenia dotyczące amunicji.

Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un opuszczają Urusa po podróży do Pjongjangu w Korei Północnej, 19 czerwca 2024 r. Za pośrednictwem Reutera

Urzędnicy amerykańscy i południowokoreańscy obawiają się, że Rosja w zamian przekaże technologię w celu wzmocnienia programu nuklearnego Korei Północnej. W środę oba kraje podpisały porozumienie o wspólnej obronie i zobowiązały się do wzajemnej pomocy w walce z agresją.

„Nowa oś zła w XXI wieku wciąż kształtuje się na naszych oczach. Porozumienie między Władimirem Putinem a Kim Dzong Unem obiecuje wzajemną pomoc, jeśli któreś z nich stanie w obliczu „agresji”, ale świat o tym wie” – były wiceprezydent Mike Pence powiedział w środę „The Washington Post”. Kim właściwie są agresorzy?

„W miarę jak między wrogami wolności tworzą się nowe sojusze, Ameryka nie może wycofywać się ze swojej roli przywódcy wolnego świata. Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy nadal przewodzić wolnemu światu przeciwko agresji i zagrożeniom ze strony autorytarnych reżimów w Rosji. Koreę Północną, Iran i Chiny.

Z drutami pocztowymi

W środę Putin i Kim podpisali porozumienie o wspólnej obronie, zobowiązując się do wzajemnej obrony w przypadku ataku. Paul/AFP za pośrednictwem Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *